jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۵۴۸۹۸   ۲۱ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۰:۳۶

یافته های جدید محققان حاکی از آن است که زهر عنکبوت تارانتولا می تواند به ساخت مسکن های جدید موثر و بی خطر منجر شود.

ساخت مسکن های بی خطر با سم رتیل

پژوهشگران دانشگاه ییل با بررسی سم بیش از یکصد عنکبوت، پروتئینی را در زهر رتیل سبز مخملی پرو شناسایی کردند که فعالیت نورون های انتقال دهنده درد را کاهش می دهد.

این یافته ها نشان داد شیوه غربالگری جدید مورد استفاده دانشمندان، قابلیت جستجوی میلیون ها سم عنکبوت مختلف را برای عرضه دارو و درمانهای ضد درد، دارد.

محققان می گویند سم این عنکبوت را فقط بر روی یک دوجین از کانال های احتمالی درد در انسان آزمایش کردند.

«مایکل نیتاباخ» مجری ارشد این تحقیقات گفت: این احتمال وجود دارد که در تنوع وسیعی از سم های عنکبوت، سم هایی را بیابیم که کانال های درد مهم دیگری را نیز مسدود کنند.

محققان سم گستره ای از گونه های تارانتولا را برای یافتن سمی غربالگری کرده اند که کانال TRPA1 - کانال یونی بر روی سطح نورون های حساس به درد که را مسدود کند و در التهاب و درد نقش دارد - مسدود می کند.

محققان در فرایندی که غربالگری سم نام دارد کتابخانه کوچکی از نسخه های جهش یافته سم تارانتولا ایجاد کردند تا سمی را بیابند که «TRPA1» را مسدود کرده اما بر فعالیت های کانال های دیگر بر روی سطح نورونی تاثیر نداشته باشد.

زیبایی این سیستم در این است که می توان با آن سموم مهندسی شده را که در طبیعت یافت نمی شوند نیز غربالگری و انواعی را که از نظر مولکولی خاص تر و قابلیت بیشتری دارند و اثرات زیانباری بر عملکرد عصب های ضروری ندارند، شناسایی کرد.

تارانتولا نام عمومی خانواده ای از عنکبوت های میگالومورف به نام «ترافوسیده» است که بیشتر در مناطق گرمسیری و بیابانی یافت می‌شوند. تا کنون حدود ۹۰۰ گونه تارانتولا شناسایی شده‌ است. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها