رئیس سازمان غذا و دارو گفت: برای نخستین بار پرداخت هزینه های دارو توسط دولت و بیمه ها از پرداختی مردم بیشتر شد.
کد خبر: ۶۴۸۹۵۹
مردم کمتر از دولت و بیمه برای دارو پول می دهند

دکتر رسول دیناروند افزود: در سال های گذشته تا سال 91 شاهد سیر صعودی پرداخت از جیب مردم برای تامین هزینه های دارو بودیم ولی با تمهیداتی که در دولت جدید اندیشیده شد برای نخستین بار در کشور رقم پرداختی برای هزینه های دارویی توسط دولت 55 درصد شده و پرداخت از جیب مردم به 45 درصد رسید.

وی ادامه داد: هزینه تمام شده دارو ناشی از تغییر ناگهانی نرخ ارز، ناتوانی بیمه ها در پوشش دارویی، کمبود شدید دارو و عدم شفافیت در زنجیره تامین دارو بود.

دیناروند گفت: در تفاهمنامه ای که با آغاز به کار دولت جدید بین وزارت بهداشت و بیمه ها منعقد شد یک هزار و 200 میلیارد تومان از سوی وزارت بهداشت برای بیمه ها جهت پوشش دارویی در نظر گرفته شد که تاکنون دو سوم آن پرداخت شده است.

رییس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: خوشبختانه بیمه ها هم اکنون تمام قیمت ها را پذیرفته و 200 قلم داروی جدید را نیز به فهرست پوشش بیمه ای خود افزوده اند.

وی افزود: پوشش بیمه ای برخی از داروها از 70 درصد به 90 درصد رسیده است و مبلغ هزار میلیارد تومان یارانه برای کنترل تلاطم بازار دارویی و پوشش این داروها که عمدتا داروی بیماران خاص هستند، پرداخت شده است.

تمهیدات تامین دارو برای ماه های اول سال آینده

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس تاکید وزیر بهداشت تمهیداتی در نظر گرفته ایم که بحث پوشش دارو در چند ماه اول سال آینده مشکلی نداشته و وابسته به بودجه سال 93 باشد.

دیناروند خاطر نشان کرد: از سه ماه پیش قیمت ارزی و ریالی داروهای وارداتی تثبیت شده است و حتی شاهد کاهش قیمت برخی از داروهای وارداتی بوده ایم.

وی به همکاری بسیار خوب گمرک و بانک مرکزی در جریان ترخیص داروها اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار با هماهنگی این دستگاه ها و تاکید دولت بیش از یک هزار محموله دارویی به ضمانت وزارت بهداشت طی سه ماه اخیر ترخیص شده است.

وی توافقنامه ژنو را در صورت تحقق مواد آن نقطه عطفی برای ساماندهی وضعیت ارز دارویی دانست و گفت: امید می رود با اجرای این توافقنامه هفت درصد از هزینه های مازادی که برای انتقال ارز بین کشور با سایر کشورها صرف می شود ، کاسته شود.

ورود واکسن پنتاوالان به بازار سلامت

رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: برای نخستین بار سال آینده واکسن پنتاوالان وارد حوزه سلامت و بازار می شود.

وی افزود: شفاف سازی زنجیره تامین و تجویز دارو در سال آینده با ایجاد سامانه جامع مدیریت دارو و نسخه نویسی الکترونیکی بخشی از اقدامات سازمان غذا و دارو برای سال آینده خواهد بود.

دیناروند گفت: این طرح ها در نیمه دوم سال آینده پایلوت و تا سال 94 به صورت کشوری اجرایی می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت غذا، مواد آرایشی و بهداشتی اشاره کرد و گفت: 12 هزار واحد تولیدی مواد غذایی ، یک هزار و 400 واحد آرایشی و بهداشتی و یک هزار منبع وارداتی این محصولات در کشور وجود دارد.

این مسئول افزود: تعداد محصولات این عرصه 45 هزار محصول است که هشت هزار قلم آن آرایشی و بهداشتی می باشد.

دیناروند ادامه داد: آلودگی های غذایی، قاچاق، نظارت بر سوپر مارکت ها، کنترل مبادی غیررسمی ورود کالا، جلوگیری از تقلب در تولید، کنترل مصرف چربی ها، افزودنی ها، روغن ها، نمک و شکر مواردی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه کاهش کارهای موازی و فرهنگسازی برای مصرف سبد غذایی بومی مطلوب را مورد اشاره قرار داد و گفت: گزارش ایمنی غذا برای نخستین بار منتشر می شود تا همه دستگاه ها تکالیف خود در این خصوص را بدانند.

این مسئول به چالش قاچاق ملزومات پزشکی اشاره کرد و افزود: ایجاد نظام قیمت گذاری متمرکز و کارآمد تجهیزات پزشکی ضروری است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: متاسفانه گاهی شاهدیم یک کالای تجهیزات پزشکی در بازار یک قیمت دارد ولی تا به بیمارستان برسد قیمت آن چند برابر می شود که باید برای ساماندهی این وضعیت اقدام کرد. (ایرنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
۰
۰
میگم روی برگه این اتفاق افتاده یا در واقعیت؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
۰
۰
ما كه ندیدیم !!!!!!!
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها