پیامی برای اعتمادسازی از سوی واشنگتن به تهران

ناوهای امریکا از خلیج فارس می روند

برخی منابع از تصمیم دولت امریکا برای خروج تدریجی ناوهای جنگی این کشور از خلیج فارس با هدف اعتمادسازی با ایران و کمک به حل مساله هسته ای خبر می دهند. در همین راستا، اعلام شده است که ناو ترومن ظرف روزهای آینده آبهای منطقه را ترک می کند.
کد خبر: ۶۴۵۸۶۶
ناوهای امریکا از خلیج فارس می روند

پایگاه خبری - تحلیلی "دیپلماسی ایرانی" که در زمینه سیاست خارجی فعالیت می کند، امروز در این باره نوشت: برخی منابع آگاه در نیروی دریایی آمریکا می گویند ناو ترومن مانند گذشته، زمان زیادی را در خلیج فارس سپری نمی کند و به نظر می رسد هدف از این اقدام سرعت بخشیدن به مذاکرات برای توافق هسته ای با ایران باشد. به بیان دیگر نیروی دریایی آمریکا با محدود کردن زمان حضور ترومن در خلیج فارس ، یک پیام می فرستد.

همین هفته پیش بود که فرماندهان نیروی دریایی خبر دادند تا چندی دیگر ناوهای ایرانی که در راه هستند، به نزدیکی مرز آبی ایالات متحده امریکا می رسند اما در کمال شگفتی واکنش مقامات آمریکایی به این خبر بسیار ملایم بود. آنها گفتند اگر چنین خبری صحت داشته باشد از بابت آن نگرانی ندارند، چرا که کشتی ها می توانند در آب های آزاد فعال باشند.

اما در زمانی که ناوهای ایرانی قرار است به نزدیکی سواحل آمریکا برسند، نشریه متعلق به کنگره آمریکا از کاهش حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس خبر می دهد.

نشریه هیل با انتشار این خبر، خاطرنشان کرد: هدف از این اقدام افزایش شانس موفقیت مذاکرات هسته ای با ایران بوده است.

از سوی دیگر، نیروی دریایی آمریکا نه تنها کاهش حضور خود را در این منطقه استراتژیک تکذیب می کند، بلکه می گوید شمار قایق های گشتزنی نزدیک به کشتی های ایرانی را افزایش داده است.

با این حال، گزارش ها حاکی از آن است که ناو هری ترومن آمریکا که اکنون تنها ناو حمل کننده هواپیما در منطقه به شمار می رود، در شش ماه گذشته بیش از اینکه داخل منطقه بوده باشد، از آن خارج بوده است. این در شرایطی است که تنها یک سال قبل، نیروی دریایی آمریکا دو ناو هواپیما بر را در منطقه مستقر کرده بود.

افزون بر این، برخی منابع آگاه در نیروی دریایی آمریکا می گویند، ناو ترومن مانند گذشته، زمان زیادی را در خلیج فارس سپری نمی کند و به نظر می رسد هدف از این اقدام سرعت بخشیدن به مذاکرات برای توافق هسته ای با ایران باشد.

به بیان دیگر، نیروی دریایی آمریکا با محدود کردن زمان حضور ترومن در خلیج فارس ، یک پیام می فرستد. این ناو هواپیما بر یک سمبل موثر و ابزاری برای به نمایش گذاشتن قدرت ملی آمریکاست.

هدف از حضور این ناو در منطقه مقابله با بازیگران و اقدامات بد است و در صورتی که ضروری باشد از این ناو به عنوان یک عامل برای اقدام نظامی استفاده می شود.

این در حالی است که ایالات متحده در حال حاضر به دنبال نهایی کردن توافقی با ایران است که در ماه نوامبر نسخه مقدماتی آن را امضاء کرده بود.

در مقابل کنگره هنوز هم طرح تحریم های بیشتر در صورت عدم پایبندی ایران به تعهداتش را دنبال می کند. هرچند که کاخ سفید مخالف هر گونه تصویب تحریم های جدید علیه ایران است.

آمار فیس بوکی

نشریه هیل در بخش دیگری از گزارش خود با توجه به اطلاعاتی که مقامات روی صفحه های فیس بوک خود منتشر کرده اند زمان تقریبی حضور ناو ترومن در خلیج فارس را تخمین زده اند.

از آگوست 2013 تا ژانویه 2014 این ناو حدود 101 روز را در دریای عمان و شمال دریای عرب سپری کرده و تنها 45 روز در خلیج فارس حضور داشته است.

از آگوست 2013 تا ژانویه 2014 این ناو حدود 101 روز را در داخل دریای عمان و دریای عرب شمالی سپری کرده و تنها 45 روز در خلیج فارس حضور داشته است. این جدا از 11 روزی است که در حال حرکت به سوی محل های نامعلومی بوده است.

این یک تغییر بارز در مقایسه با سال گذشته در مدت زمان مشابه است که آمریکا دو ناو هواپیمابر در منطقه داشت.

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا در سال 2010 دستور داد این ناوها به خلیج فارس بروند تا در صورت عملی شدن تهدید ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز، نسبت به آن واکنش نشان دهند، اما در فوریه 2013، تعداد این ناوها از دو به یک رسید که بخشی از این اقدام ناشی از کاهش بودجه پنتاگون بود.

افزایش قایق های گشت زنی

البته برآورد دقیق روزهایی که این ناوها در فاصله سال های 2011 تا 2012 در خلیج فارس سپری کرده اند، دشوار است زیرا آمار قابل مقایسه ای در مورد محل این ناوها وجود ندارد.

این در حالی است که پنتاگون می گوید حضور آمریکا در خلیج فارس را نمی توان تنها با ناوهای هواپیمابر مستقر در منطقه سنجید.

معاون مطبوعاتی پنتاگون می گوید هیچ محدودیتی در حضور این ناوها ایجاد نشده ، بلکه تعداد قایق های گشت زنی هم افزایش یافته است.

این در حالی است که ایران در روزهای اخیر بار دیگر گزینه نظامی که مقامات آمریکایی به روی میز بودن آن اشاره دارند را مردود اعلام کرد و خاطرنشان ساخت از بابت حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس نگرانی ندارد.

از سوی دیگر علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز هشدار داده است که اگر ناوهای هواپیمابر آمریکا دست از پا خطا کنند، ایران این ناوها را غرق می کند.

این در شرایطی است که در ماه دسامبر، چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا به بحرین سفر کرد تا ضمن بازدید از ناوگان پنجم نیروی دریایی، به کشورهای منطقه اطمینان دهد آمریکا حضور نظامی قوی خود را در خلیج فارس حفظ می کند.(دیپلماسی ایرانی)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
ابراهیم م تفرشی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
۰
۰
پس این همه گزینه گزینه می كردن همین بود.
محمد هادی نصرالله
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
۰
۰
به نظر من این آمریكایی ها به فكر حیله جدید افتادن . اینها میخواهند ناو های خودشون رو از تیر رس موشك ها دور كنن این كار باعث میشه تا سرعت عمل در مقابل موشكهای ایران رو بالا تر ببرن و فرصت بهتری برای عكس العمل داشته باشن . ما از الان باید به فكر این باشیم تا تمام نقاط دنیا رو برای آمریكایی ها نا امن كنیم

نیازمندی ها