خبر

قدردانی از ادبیات محترمانه رئیس رسانه ملی

ابوالحسن داوودی با تشکر از ادبیات محترمانه رئیس سازمان صدا و سیما در انتقاد از صحبت‌های او گفت: ای کاش آقای ضرغامی همان‌طور که «لا اله» حرف مرا گفتند، «الا الله» آن را هم مطرح می‌کردند.
کد خبر: ۶۳۶۶۸۹

چند روز پیش، ابوالحسن داوودی در گفت‌وگویی با ایسنا مطالبی را درباره صحبت‌های رئیس‌جمهور در دیدار با هنرمندان مطرح و نسبت به برخی گفته‌های حجت‌الاسلام حسن روحانی اظهاراتی را بیان کرد که این مطالب با واکنش عزت‌الله ضرغامی (رئیس سازمان صدا و سیما) در مراسم اختتامیه سومین جشنواره تلویزیونی جام‌جم روبه‌رو شد.

در پی واکنش و اظهارات مطرح شده از سوی ضرغامی، ابوالحسن داوودی به ایسنا گفت: از این‌که آقای ضرغامی به این وجه صحبت من توجه کردند و انتقادشان را هم با حرمت‌گذاری و ادبیات محترمانه بیان کردند، بسیار ممنون هستم. همچنین از فرصتی که برای پاسخگویی به من پیشنهاد دادند، تشکر می‌کنم. این رفتار حسنه‌ احترام به جوابگویی باعث مهربان شدن آدم‌ها نسبت به یکدیگر و احترام متقابل می‌شود، اگر در همه موقعیت‌های دیگر هم چنین رفتارهایی وجود داشت، طبیعتا سوءتفاهم‌های بزرگ‌تری در گذشته و حال به‌وجود نمی‌آمد و شاید خیلی از مشکلات بزرگ‌تر جامعه هم، قبل از بروز حل می‌شد. وی ادامه داد: کاش آقای ضرغامی همان‌طور که از آزاداندیشی رئیس‌جمهور حمایت کردند که شایسته احترام و وظیفه هر شهروندی است،‌ از کلام تابوشکن ایشان هم که «هنرمند،‌ هنرمند است و ارزشی و غیرارزشی ندارد» پشتیبانی می‌کردند و نیز همان‌طور که «لا اله» مصاحبه مرا گفتند، «الا الله» آن را هم مطرح می‌کردند. البته امیدوارم این لحن محترمانه ایشان را بعضی از رسانه‌ها و مطبوعات منتقد رئیس‌جمهور هم می‌شنیدند و رعایت می‌کردند.

این کارگردان سینما با اشاره به مصاحبه خود با خبرگزاری ایسنا تصریح کرد: منظور من در آن مصاحبه اصلا لحن دستوری رئیس‌جمهور نبود، هرکس که جمله پس و پیش این بخش را خوانده باشد متوجه این امر می‌شود، اما با این حال شخصا از رئیس‌جمهور و هر کسی که احیانا چنین برداشتی از صحبت‌های من داشته است، عذرخواهی می‌کنم. ... و آزاداندیشی آقای روحانی سه سال پیش وقتی فیلم توقیف‌شده‌ام را برایشان نمایش دادم ثابت شد. وقتی فیلم را دیدند حیرت کردند که چنین فیلمی چرا توقیف شده است.

... من در مصاحبه‌ام فقط این نکته را مطرح کردم که بگذارید اهل هنر امید به زندگی را از زندگی خود مردم بیاورند، کجای این حرف من دعوت به فضای ناامیدی را مطرح می‌کرد؟‌بنابر این نظرم این نیست که ما مبلغ فیلم‌های یاس‌آور هستیم و حداقل شناسنامه کاری من از «سفر عشق» تا «زادبوم» جز درباره امید به دنبال مطرح کردن چیز دیگری نبوده‌ام. داوودی اضافه کرد: من از رویکرد اخیر آقای ضرغامی و فرصت بهتری که می‌خواهند در رسانه ملی در اختیار اهل هنر بگذارند، شدیدا استقبال می‌کنم و مطمئن هستم ایشان با درایت و درک تجربه‌ای که دارند، می‌دانند جامعه هنری ما در طول ده‌ها سال مارگزیده شده است و از ریسمان سیاه و سفید هم می‌ترسد. در بسیاری از دوره‌ها با مسئولانی در رده‌های پایین‌تر طرف بوده که فراتر از نص صریح قانون و آیین‌نامه‌ها رفتار کرده‌اند. به طوری که هر جا از آنها کلاه خواسته شده به جای کلاه سر آورده‌اند. حرف من در آن مصاحبه این بود که امید سفارشی، مخصوصا زمانی که برای اجرا به مدیران رده میانه و پایین می‌رسد، در بسیاری از مواقع جواب نمی‌دهد و در مواردی به امید دستوری بدل می‌شود که تاثیر معکوس دارد و به بی‌اعتمادی بین رسانه و هنرمند و جامعه دامن می‌زند... لذا بحث من این نیست که تبلیغ امید یا سفارش به امید نباید در یک فیلم باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها