جوش شیرین از نان حذف می‌شود؟

جزئیات برنامه ویژه وزارت بهداشت برای نان

غنی‌سازی آرد با «روی» بزودی آغاز می‌شود

رئیس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، کمبود ریزمغذی روی را یکی از مشکلات بهداشتی کشور خواند و ضمن اشاره به عوارض ناشی از کمبود این ریزمغذی گفت: به دنبال توسعه برنامه غنی‌سازی آرد، علاوه بر آهن و اسیدفولیک، بزودی غنی‌سازی آرد با روی نیز در یک استان کشور به صورت آزمایشی اجرایی می‌شود.
کد خبر: ۶۳۶۱۶۹

زهرا عبداللهی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شیوع کمبود برخی از ریزمغذی‌ها در کشور گفت: کمبود ویتامین D به عنوان یکی از ریزمغذی‌های مهم بسیار شایع است.

وی عنوان کرد: در این زمینه با همکاری صنایع شیر اقداماتی انجام شده و در نهایت نیز فرمولاسیون شیر غنی شده با ویتامین D تهیه شده است تا به این ترتیب شیر غنی شده با ویتامین D وارد بازار شود؛ البته مسلم آن است که باید از صنایع شیر حمایت شود تا بتوانند شیر غنی شده با ویتامین D را با قیمت مناسب به بازار‌عرضه‌کنند.

عبداللهی اظهار کرد: برنامه‌های مکمل یاری برای کودکان زیر دو سال و زنان باردار اجرا می‌شود. این اقدامات به صورت رایگان از طریق خانه‌های بهداشت در مراکز بهداشتی درمانی انجام می‌شود. علاوه بر آن برنامه‌ها و بسیج‌های آموزشی نیز انجام می‌شود.

رئیس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: در بحث ریزمغذی «آهن» نیز برنامه غنی‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک، اجباری و اجرایی شده است.

وی یادآور شد: از آنجا که کمبود ریزمغذی روی نیز یک مشکل عمده کشور است، علاوه بر آهن و اسیدفولیک، روی نیز باید به آرد اضافه شود. غنی‌سازی آرد با روی (علاوه بر آهن و اسیدفولیک) بزودی در یک استان به صورت آزمایشی اجرایی می‌شود و باید به دنبال توسعه برنامه غنی‌سازی آرد، در سال‌های آینده، روی نیز به آرد اضافه شود.

عبداللهی عنوان کرد: همچنین برنامه مکمل یاری روی برای کودکان زیر دو سال از سال آینده در شبکه‌های بهداشتی ـ درمانی کشور آغاز می‌شود.

رئیس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در توضیح عوارض کمبود ریزمغذی روی اظهار کرد: کمبود روی می‌تواند کاهش سرعت رشد در کودکان را سبب شود. همچنین کمبود این ریزمغذی می‌تواند تضعیف سیستم ایمنی و افزایش موارد ابتلا به بیماری، کم‌اشتهایی، اختلال رشد و کوتاه‌قدی را به دنبال داشته‌باشد.

وی یادآور شد: در مواردی که کمبود روی شدید باشد، بر سلامت پوست تاثیر گذاشته و می‌تواند تاخیر در التیام زخم‌های پوستی را سبب شود. از طرف دیگر روی بر قدرت یادگیری بسیار تاثیر دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانیم روی را از روش‌های مختلف و همچنین از طریق آموزش تغذیه و مصرف غذاهای حاوی این ریزمغذی برای مردم داشته باشیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها