انتشار کتاب «من عزتم، بچه‌ سنگلج»

کتاب «من عزتم، بچه‌ سنگلج» شناخت‌نامه عزت‌الله انتظامی منتشر شد و قرار است بزودی در مراسمی رونمایی ‌شود.
کد خبر: ۶۳۵۰۳۲

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۴۰ صفحه به کوشش غزاله سلطانی و با مشاوره ادبی ـ هنری حمیدرضا شعیری توسط نشر سخن منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب یادداشتی از ژان کلود کاری‌یر، فیلمنامه‌نویس و بازیگر فرانسوی، با عنوان «عزت انتظامی، یک شمایل» به چشم می‌خورد که آورده است: «هیچ دستوری برای ستاره شدن و ستاره ماندن وجود ندارد. باید دارای یک نگاه، یک حضور، جذابیتی آنی و چهره‌ای آشنا، حتی پیش از نخستین دیدار، بود. باید دارای یک دم، یک حس و تمام ویژگی‌هایی که لغت «روح» را معنی می‌کند، بود. باید دارای «روح» بود، همین. هر بازیگر مهمی، چه‌بخواهد چه نخواهد، آینه‌ای است که ملتی خود را در آن می‌نگرد و شناسایی می‌کند، اما آینه‌ای ماندگار، این آینه‌ها، بر خلاف آینه‌های عادی جاودان هستند، حتی زمانی که ما دیگر در آنها نمی‌نگریم.»

غزاله سلطانی که پیش‌تر مستند «... و آسمان آبی» را درباره آقای بازیگر ساخته، در مقدمه کتاب نوشته است: «همه چیز از مهرماه ۸۶ شروع شد. روزهایی زرد و نارنجی که برای فیلم «... و آسمان آبی» در خانه قیطریه به سراغ گنجه‌های کتابخانه او رفتم. آنجا بسیار چیزها یافتم. این من بودم که تک تک آنها را کشف می‌کردم، می‌بوییدم و پرتاب می‌شدم به روزگارانی رنگی، دور و رمزآلود. روزهای اکران فیلم اما جای کتاب را خالی دیدم و تلاش کردم اتفاقی که باید و لازم است، رقم بخورد. یادگارهایی از عزت انتظامی برای تماشاگرانش که قدرش را می‌دانند و با چشم‌ها و خنده‌هایش زندگی‌ها کرده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها