چهره

جنجال‌های ناتمام ژان والژان

کنستانتین استانیسلاوسکی، بازیگر، کارگردان و نظریه‌پرداز روسی تئاتر جمله معروفی دارد مبنی بر این‌که نقش بزرگ و کوچک نداریم، بلکه بازیگر بزرگ و کوچک داریم. هرچند خود استانیسلاوسکی هیچ‌گاه پایبند به این اصل در بازیگری نبود و به کمتر از بازی در نقش اول رضایت نمی‌داد، اما این نسخه برای دیگران خیلی خوب جواب داد و نمونه‌های فراوانی در تائید این گفته قابل ذکر است. یکی از نمونه‌های اخیر این مساله مربوط به بازی کوتاه و در عین حال فراموش نشدنی ژرار دپاردیو، بازیگر مشهور فرانسوی بتازگی تبعه روسیه شده (همان کشور جناب استانیسلاوسکی) در فیلم «زندگی پای» است که او در آن نقش آشپزی تندمزاج را بازی می‌کرد. آنگ لی، کارگردان فیلم با انتخاب هوشمندانه دپاردیوی سرشناس این نقش کوتاه را در ذهن تماشاگر حک می‌کند و باعث می‌شود مخاطب تا پایان اثر و حتی مدت‌ها بعد از تماشای فیلم او را فراموش نکند.
کد خبر: ۶۳۴۷۱۹

ژرار دپاردیو چه آن زمان که در جوانی نقش‌های اصلی بازی می‌کرد و چه در سال‌های اخیر که پا به دهه هفتم زندگی‌اش گذاشته و در نقش‌های مکمل ظاهر می‌شود، هیچگاه در بازیگری کم فروشی نکرده و در ایفای نقش‌هایش سنگ تمام گذاشته است. او از محبوبیت و توانایی‌هایش آگاه است و بخوبی قدر شأن و جایگاه بازیگری‌اش را می‌داند، اما آنچه هنوز هم نام او را در صدر اخبار سینمایی جهان نگه می‌دارد نه توان بازیگری او بلکه حاشیه‌ها و جنجال‌های خارج از دنیای بازیگری اوست.

آن طور که هالیوود ریپورتر گزارش کرده است این بازیگر درشت اندام بتازگی در شهر لچه ایتالیا با صاحب یک رستوران درگیر شده و به بهانه ایجاد سروصدای بیش از حد به صورت او و تعدادی از مشتریان آب پاشیده است! همین امر موجب دخالت و حضور پلیس شد و به دپاردیو اخطار داده شد که اگر یک بار دیگر در این رستوران دردسرساز شود، از سوی پلیس دستگیر و جریمه خواهد شد. امضا ندادن و بی اعتنایی به هواداران، ابطال گواهینامه به دلیل رانندگی در حالت مستی و ایجاد اختلال در پرواز هواپیمایی فقط بخشی از شیرین‌کاری‌های دپاردیو در چند وقت اخیر است.

به هرحال از بازیگری که زمانی بازیگر نقش‌هایی سخت و ماجراجویانه همچون ژان والژان، دانتون، راسپوتین و کریستف کلمب بوده، جز این هم انتظار نمی‌رود که در زندگی واقعی نیز چشمه‌هایی از عصیان و آشوب و جنجال را نشان دهد.

علی رستگار ‌‌/‌‌ گروه فرهنگ و هنر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها