سرب و رنگ های سمی در اسباب بازی های خارجی

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نظارت وزارت بهداشت همیشه در مورد سلامت و ایمنی اسباب بازی ها ضعیف بوده است. در این مورد ابهام قانونی هم داریم. سرب و رنگ های سمی و غیر مجاز به خصوص در مورد اسباب بازیهای خارجی سلامت کودکان را به خطر می اندازد.
کد خبر: ۶۳۳۵۵۶
سرب و رنگ های سمی در اسباب بازی های خارجی

رسول دیناروند درباره نظارت وزارت بهداشت بر اسباب بازی ها توضیح داد: یک بند قانونی وجود دارد که بر اساس آن سازمان غذا و دارو باید بر اسباب بازیها نظارتو کنترل کند اما متأسفانه به صورت تاریخی وزارت بهداشت در این مورد خیلی ضعیف بوده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: به جر در موارد معددی که برخی مواد مربوط به اسباب بازی ها را کنترل می کنیم، نظارت وزارت بهداشت در این مورد نظارت ضعیفی است البته تکالیف قانونی هم در این مورد خیلی مشخص نیست.

وی ادامه داد: این مشکلی است که به صورت تاریخی متأسفانه روال شده است البته من از همکارانم در سازمان غذا و دارو خواسته ام این موضوع را بررسی کنند تا اینکه بتوانیم در این مورد نیز فعال شویم.

دیناروند گفت: نظارت بر اسباب بازی ها از نظر تأثیر آنها بر سلامت کودکان نیازمد امکانات آزمایشگاهی و نیروهای کارشناسی است که باید در سازمان غذا و دارو تقویت شود و برای ایجاد این ظرفیت همکاران اداره کل نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دارند تلاش می‌کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: گزارش هایی وجود دارد که متأسفانه وجود رنگهای غیر مجاز و سمی و مواد حاوی سرب در برخی اسباب بازیها اتفاقات ناگواری را ایجاد کرده است.

وی گفت: گزارشهایی در این مورد در سطح جهان وجود داشته که منجر به جمع آوری اسباب بازی در سطح بازار شده است اما در کشور ما متأسفانه تاکنون در این زمینه اقدامات خاصی انجام نشده است.

پیش از این محمدحسین فرجو، دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفته بود: هم اکنون 95 درصد اسباب‌بازی موجود در بازار خارجی است که 92 درصد آن از چین و 3 درصد از آلمان، اسپانیا، تایوان، ایتالیا و ترکیه و 5 درصد تولید داخل است.

وی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است برای تعیین میزان قاچاق اسباب‌بازی باید میزان مکشوفه را در عدد 5 ضرب کرد، لذا می‌توان براورد کرد 25 درصد اسباب‌بازی موجود در بازار قاچاق است.

فرجو گفت: برای تولیدات داخلی اسباب‌بازی هولوگرام‌هایی نصب می‌شود که مردم می‌توانند عدد هولوگرام را به سامانه 300074010 ارسال کنند.

وی افزود: ما توان تولید اسباب‌بازی را در کشور نداریم و حتی موی عروسک نیز از کشور چین وارد می‌شود.(فارس)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها