شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۶۲۸۱۲۰
بکار گرفتن دختران بی‌بضاعت به عنوان کنیز

افزایش کمک هزینه سفر علمی برخی کارمندان به خارج کشور

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس دستور یکی از مسئولان دولتی به دستگاه های زیر مجموعه خود، مقرر شده از این پس و بدون توجه به پیش بینی های صورت گرفته در بودجه سنواتی این نهاد، هزینه های سفر به منظور ارائه مقاله در مجامع علمی بین المللی با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود و بر این اساس، سفر به کشورهایی که با یک پرواز می توان به آنجا رسید، به 25 میلیون ریال و کشورهایی که با دو پرواز می توان به آنجا رسید تا 35 میلیون ریال خواهد بود.

هشدار جالب دفتر یک وزیر به مسئولان وزارتخانه

خراسان آورده:بر اساس بخشنامه ای که طی روزهای اخیر از سوی دفتر یکی از وزرای اقتصادی به تمام مدیران ارشد این دستگاه ابلاغ شده از آنها خواسته شده است با توجه به برگزاری برخی مراسم ها، همایش ها، رونمایی ها و دیدارهای خارج از سازمان که در آنها وعده حضور وزیر مربوطه داده می شود، از این پس تنها نهاد رسمی برای اعلام حضور وزیر مذکور، دفتر وی بوده و با افرادی که چنین وعده های بدون هماهنگی را بیان کنند، برخورد لازم صورت می گیرد.

هشدار به روزنامه‌هایی که از مرتضوی پول گرفتند

روزنامه ایران درخبر اول نوشت: یک منبع آگاه در کمیته تحقیق و تفحص سازمان تأمین اجتماعی به رسانه‌هایی که برای تطهیر سعید مرتضوی تلاش می‌کنند، هشدار داد که در صورت ادامه این روند، کمیته تحقیق و تفحص اسناد مربوط به مبالغ کلان دریافتی آنان از مرتضوی را منتشر می‌کند. به گزارش سایت خبری پیام نو، این منبع آگاه گفته «آقای مرتضوی زمانی که رئیس سازمان تأمین اجتماعی بودند، با پرداخت مبالغ کلان برخی رسانه‌ها را آلوده کرد. تخلفات آقای مرتضوی مسلم است و وی نه در مناظره که در دادگاه باید پاسخگو باشد.»

روایت محمود کریمی از سختی مداحی

ایران درخبری دیگر آورده: در ادامه حواشی مربوط به مداحانی که در سال‌های اخیر حتی برای بعضی اظهارات خود دادگاهی شدند یا تصاویری از حریم خصوصی‌شان منتشر شد،‌ محمود کریمی به انتقاد از برخی برخورد‌های جامعه با مداحان حسینی پرداخت. این مداح اهل بیت در هفتمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی با اشاره به این که کار مداحی سختی‌های خاص خودش را دارد، اظهار داشت: ممکن است نتوانید با خانواده خودتان عکس بیندازید چون در فضای سایبری، «حیا» بعضی موقع‌ها واقعاً تعطیل است. من تا حالا نتوانستم مترو سوار شوم چون این دردسرها را دارد.

هاشمی؛ ماندلا، مصدق یا بازرگان نیست

ایران نوشت:شنیدیم که صادق زیباکلام که به عنوان یک چهره دانشگاهی مدافع سیاست‌های‌ هاشمی رفسنجانی شناخته می‌شود، در حاشیه مراسم تقدیر از نلسون ماندلا گفته: اگر از ‌هاشمی دفاع کردم به این دلیل بود که مواضع وی را قبول دارم. اما برای من این موضوع نسبی است و همواره گفتهام که آقای ‌هاشمی، نلسون ماندلا یا مصدق یا بازرگان نیست. این هم به این دلیل است که ما در شرایطی زندگی نمیکنیم که بتوانیم با افرادی همتراز او قیاسش کنیم.

فعالیت مجدد استاکس نت در ایران

روزنامه ایران نوشت:با خبر شدیم که محققان امنیتی Kleissner & Associates که روی فعالیت ویروس استاکس نت تحقیق می‌کنند، طی گزارشی اعلام کردند که استاکس نت در برخی از رایانه‌ها و شبکه‌های داخل ایران در حال فعالیت است. استاکس نت ویروسی است که در سال 2010 با هدف حملات سایبری علیه ایران و آسیب زدن به تأسیسات هسته‌ای توسط امریکا و اسرائیل ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. به گزارش مؤسسه تحقیقاتی کلایسنر، از ابتدای دسامبر سال 2013 تاکنون ویروس استاکس نت توانسته است یک میلیون و 274 هزار کاربر را در ایران آلوده نماید.

احمدی نژاد دلیل رای نیاوردن اصولگرایان

روزنامه تهران امروز نوشت:حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «شناسنامه» در مورد تعامل گروه های مختلف اصولگرا در هشت سال ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد گفت: یکی از کسانی که آقای احمدی‌نژاد از لیست تحت حمایتشان برای مجلس هشتم درآوردند نام من بود اما ما هیچ وقت این موضوعات را به روی ایشان نیاوردیم و حتی در افکار عمومی اینطور جا افتاده بود که ما هر دو، یکی هستیم. ما برای خدا و مصلحت کشور این کار را انجام می‌دادیم اما ببینید با ما و امثال ما چطور رفتار شد. فدایی در بخش دیگری از «شناسنامه» گفت: من یکی از عوامل رای نیاوردن اصولگراها را در انتخابات یازدهم، رفتار و کردار آقای احمدی نژاد می دانم. مواضع مدیریتی ایشان در یکی دو سال آخر فضا را برای نیاوردن مهیا کرد. ایشان تصویر خوبی از اصولگرایی ارائه ندادند.

ادعای حلقه اول مشاوران مشایی درباره شریعتمداری

تهران امروز آورده:عبدالرضا داوری از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد در صفحه خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی با اشاره به کتاب خاطرات لطف‌الله میثمی مدعی شد: میثمی در این کتاب راجع به مدیرمسئول روزنامه کیهان می‌نویسد که آقای شریعتمداری پیش از زندانی شدن، با یک شرکت انگلیسی همکاری می‌کرده است. وی افزود: این موضوع سوالاتی را در ذهن اینجانب ایجاد کرد که مایل بودم شخصا چند و چون آنها را از مدیرمسئول روزنامه کیهان بپرسم. اما به‌رغم آنکه زمانی عضو گروه سیاسی ، مسئول صفحه دانشگاه و سرمقاله نویس روزنامه کیهان بودم ، به دلیل کدورت‌هایی که پس از حملات کیهان به دولت دهم و منحرف خواندن نزدیکان دکتر احمدی‌نژاد پیش آمد فرصتی برای طرح این سوالات وجود نداشت. یکی از 7 سوال داوری از شریعتمداری این است که «نام و حوزه فعالیت این شرکت انگلیسی که جنابعالی با آن همکاری داشته‌اید چیست؟»

انتقاد حقیقت‌پور از کسی که به اندازه آرای باطله رای داشت

روزنامه تهران امروز نوشت:منصور حقیقت پور،نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با آریا جمع شدن اصولگرایان را غیرممکن دانست و تاکید کرد: طیف اصولگرایان در جامعه لیدر و پرچم دار مشخصی ندارد متاسفانه در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم فضایی برای تعیین لیدر فراهم نشد. وی افزود: در بین چهره‌های اصولگرا هیچ فردی ظرفیت محور شدن را ندارد تا اصولگریان را دور یکدیگر جمع کند. این نماینده مجلس اظهار داشت:شرایط باید به‌گونه‌ای شود که نیاز به تفاهم و وحدت در جریان اصولگرایی شکل بگیرد. حقیقت‌پور گفت:جمع شدن اصولگرایان غیرممکن است نمونه این مسئله انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بود چهره‌هایی با پرچم اصولگرایی در انتخابات شرکت کردند اما تن به وحدت ندادند.آقایی که می‌دانست هیچ رایی ندارد اما با عنوان این جریان تا آخر ایستاد و معادل آرای باطله رای آورد اینها به جریان اصولگرایی لطمه زدند .

نماینده زن مجلس که مسافرکشی می کرد

تهران امروز آورده:مرضیه دباغ که به همراه آیت‌الله جوادی آملی و محمد جواد لاریجانی یکی از سه نماینده‌ای بود که در سال ۶۷پیام امام خمینی را به گورباچف رساند در دیدار معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با وی با اعلام این مسئله گفته است: «در دوره دوم نمایندگی مجلس برای حل مشکلات اقتصادی چند خانواده، هر ماه مبلغی به آنها کمک می‏کردم. وقتی دوره نمایندگی‏ ام به پایان رسید، دیگر پولی نداشتم به آنها کمک کنم. شب‏ها وقتی که بچه‏ ها و همسرم می‏خوابیدند، با ماشین به فرودگاه یا میدان آزادی می‏رفتم و مسافرکشی می‏کردم. البته فقط افرادی که با خانواده بودند را سوار ماشین می‏کردم.»

بکار گرفتن دختران بی‌بضاعت به عنوان کنیز

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: قرن‌ها پس از مبارزه اسلام علیه برده‌داری و به پایان رسیدن دوران برده‌داری، اکنون بعضی از مفتی‌های سلفی به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان دختران بی‌بضاعت را به کنیزی گرفت! شیخ یاسر عجلونی مفتی سلفی اردنی فتوا داده که دختران سوری می‌توانند به عنوان کنیز و برده به عقد مردانی که خواهان این امر هستند درآیند. این شیخ سلفی فتوای خود را اینگونه توجیه می‌کند که دختران سوری کسی را ندارند که مخارجشان را تأمین کند و از آنها حمایت نماید بنابر این می‌توانند به عنوان کنیز به عقد مردان درآیند. وی شرط به کنیزی درآمدن را کثرت دختران و کمی مردان می‌داند که به تعبیر خودش در جنگ‌های آخرالزمان اتفاق می‌افتد و ادامه می‌دهد ما به آخرالزمان رسیده‌ایم.

نتیجه گیری جدید مفتی اعظم عربستان

جمهوری اسلامی آورده: برخلاف شیخ عجلونی اردنی، شیخ عبدالعزیز آل الشیخ مفتی اعظم عربستان، برخلاف مشی گذشته خود به این نتیجه رسیده است که عملیات انتحاری و کشتن دیگران، یک جنایت است و موجب رفتن به جهنم می‌شود. پایگاه خبری روزنامه "خبرالجوف" سعودی گزارش داد آل الشیخ مفتی کل سعودی در دانشگاه ترکی بن عبدالله ریاض در پاسخ به پرسشی با این مضمون که حکم اقدام برخی جوانان مسلمان در منفجر کردن خود با بمب یا کمربند انفجاری با ادعای شهادت در راه خدا چیست؟ گفت: "کشتن دیگران گناهی از گناهان کبیره است و کسانی که خود را با این بمب‌ها می‌کشتند افراد جنایتکاری هستند که برای رفتن به جهنم عجله می‌کنند خود را می‌کشند و انسان‌های دیگر را هم نابود می‌کنند."

پوتین: به اوباما حسادت کردم!

روزنامه قدس نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صورت طعنه آمیز گفت: بعد از افشاگری‌های اسنودن در مورد شنودهای جهانی دولت آمریکا به «باراک اوباما» احساس حسادت کرده که چطور دست به چنین کاری زده و هیچکس هم به او کاری ندارد!

ادعای حضور کماندوهای ایرانی در عراق

قدس به نقل از تابناک نوشت: برخی مقامهای اطلاعاتی آمریکا مدعی شده اند که کماندوهای ایرانی در حمله به کمپ اشرف دخالت داشته اند. در این حمله دهها تن از اعضای منافقین به هلاکت رسیدند و هفت تن از اعضای اصلی آن ناپدید شدند.

شهادت 7 عضو حزب‌ا... در سوریه

روزنامه قدس از قول ابنا آورده: 7 تن از اعضای حزب‌ ا... لبنان طی عملیات جهادی و در دفاع از امت اسلامی و مقدسات در نبرد با تروریستهای تکفیری در سوریه به شهادت رسیدند.

70 درصد دریاچه ارومیه خشک شده!

قدس نوشت: حمید چیت چیان وزیر نیرو با اعلام اینکه 70 درصد دریاچه ارومیه خشک شده است، از برگزاری سومین نشست شورای عالی آب در دولت یازدهم طی هفته آینده خبر داد و گفت: انتقال آب دریای خزر و رودخانه ارس برای نجات دریاچه ارومیه، در دست مطالعه است.

اتهام عجیب برای مرسی

قدس از قول سایت عصر ایران نوشت: دادستانی مصر در اظهار نظری عجیب محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور را به انتقال غیرقانونی اطلاعات به ایران متهم کرد و خواستار محاکمه وی در دادگاه جنایی شد.

زن مسلمان، وزیر شد

قدس به نقل از باشگاه خبرنگاران نوشت: برای اولین بار در آلمان، یک زن مسلمان به سمت وزیر امور مهاجران منصوب شد.

جان کری : آمریکا متحدان خود را فدای ایران نمی‌کند

روزنامه کیهان نوشت:دولت آمریکا برای چندمین‌بار به متحدان خود در منطقه اطمینان داد که آنها را رها یا فدای توافق با ایران نمی‌کند.یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌ها در سفارت آمریکا در لندن این ادعا که واشنگتن قصد دارد تعهدات خود در قبال خاورمیانه را نادیده بگیرد، شدیدا رد کرده و بر این نکته پافشاری کرده است که آمریکا به خاطر توافق هسته‌ای با ایران، متحدان دیرینه عرب خود را کنار نخواهد گذاشت.

به گزارش بی‌بی‌سی این مقام که خواست نامش فاش نشود، در جریان گفت‌وگو با رسانه‌ها در سفارت آمریکا در لندن، گفت: نیمی از وقت جان کری، وزیر خارجه آمریکا صرف بررسی مسائل خاورمیانه می‌شود.وی بر این نکته پافشاری کرد که: توافق ماه گذشته ژنو با ایران تنها گامی برای کنار گذاشتن بخش های اصلی برنامه هسته‌ای این کشور بود.

او افزود: کاهش تحریم‌ها را می‌شود تغییر داد و تحریم‌ها را به حال اول بازگرداند.مقام آمریکایی گفت‌: دولت متبوع من کاملا آگاه است که متحدانمان در خلیج‌فارس و به خصوص عربستان سعودی از این موضوع ناراحتند که از مذاکرات انجام شده با ایران در عمان، که قبل از توافق هسته‌ای ژنو بود، بی‌خبر مانده بودند؛ ولی برای توفیق این مذاکرات لازم بود که انجام آن محرمانه بماند.او توضیح داد: آمریکا بعدا با متحدان عرب خود صحبت کرد تا آنان را متقاعد کند که آمریکا خلیج‌فارس را به حال خود رها نمی‌کند که تحت نفوذ ایران قرار گیرد و نتیجه مذاکرات با ایران به نفع آنها بوده است. موضوع درز شکایات اخیر عربستان از سیاست آمریکا، در ملاقات اخیر جان کری و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی مورد بحث قرار گرفت. حاصل گفتگوها موجب اطمینان خاطر ملک عبدالله شد تا آنجا که خطاب به جان کری گفت شکایاتی که به شخص او نسبت داده شده بوده واقعا از جانب او نبوده است.مقام وزارت خارجه آمریکا گفت، واشنگتن و ریاض همکاری بسیار نزدیکی درباره موضوعات متعدد دارند.

درس مقامات لجوج فرانسه به محافل خوش‌خیال ایرانی

کیهان آورده:مقامات فرانسوی برای دومین بار طی چند روز گذشته اقدام به منفی‌بافی و دروغ‌پراکنی علیه ایران کردند.وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال ادعا کرد که ایران ممکن است هرگز حاضر به کنار گذاشتن توانایی‌های هسته‌ای تسلیحاتی‌اش نشود؛ وی همچنین نسبت به شانس رسیدن به یک توافق نهایی با تهران در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش ابراز تردید کرد.لوران فابیوس، ادعا کرد: من نگرانی‌هایی دارم درباره این که ایران در زمینه محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش تا چه حد پیش خواهد رفت.وی با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: مشخص نیست که آیا ایرانیان حاضر می‌شوند برای همیشه هرگونه ظرفیت دستیابی به سلاح را کنار بگذارند یا تنها با ایجاد وقفه در برنامه هسته‌ای‌شان موافقت خواهند کرد.یش از فابیوس، اولاند رئیس‌جمهور فرانسه در جمع «شورای نمایندگی‌ نهادهای یهودی»- حلقه صهیونیستی- در کاخ الیزه گفته بود: مذاکراتی که به توافق موقت و تعلیق برنامه (هسته‌ای) ایران منتهی شد، هنوز به حل و فصل کامل و قطعی این مسئله منجر نشده است.

وی همچنین اعلام کرد: یادآوری می‌کنم که فرانسه کاملا به تضمین امنیت اسرائیل متعهد است مخصوصا که نخواهیم گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.فرانسه پیش از این هم در مقطعی باعث به هم خوردن مذاکرات ژنو شده بود. موضع‌گیری‌های متواتر مقامات ارشد فرانسوی علیه ایران در حالی است که برخی سیاسیون و رسانه‌ها به هنگام سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک و ملاقات با اولاند، با ذوق‌زدگی تمام مدعی شدند این اتفاق از یک سو به مفهوم فصل جدید در روابط دوجانبه و از سوی دیگر به معنای شکستن تحریم سیاسی ایران است. اما اکنون به فاصله کمتر از 3 ماه معلوم شده دولت فرانسه به مواضع خصمانه خود ادامه می‌دهد و در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی فاقد حداقل اراده و اختیار است.

بیماری شما مغز بدون فسفر است

روزنامه کیهان نوشت:آقای سریع‌القلم که به مردم توهین می‌کنند و می‌گویند سیاست را باید از کف خیابان و نظرسنجی‌ از تاکسی‌دار و لبوفروش جمع کرد، بفرمایند بعد از سال‌ها حضور دردانشگاه کجای تاریخ اندیشه سیاسی ایران قرار دارند؟داریوش سجادی مشاور کروبی و از همکاران سابق روزنامه‌های اصلاح‌طلب با انتقاد از مواضع سریع‌القلم (مشاور رئیس‌جمهور) نوشت: جناب آقای «محمود سریع‌القلم» اخیرا با جهد و سعی بلیغی می‌کوشند ضمن بیان نقطه نظرات آسیب‌شناسانه خود از دستگاه دیپلماسی و نارسائی‌های دیپلمات‌ها و بی‌صلاحیتی معدل عقلانی ایرانیان، برای جبران این عارضه راهکار ارائه دهند؛ از جمله اینکه گفته‌اند «کسانی که زبان انگلیسی نمی‌دانند، منطقی فکر نمی‌کنند! سیاست خارجی باید از خیابان‌ها جمع شود! سیاستمدار حرفه‌ای کسی است که غذای خوب خورده، در حد متعارف زندگی کرده، مهربانی و احترام را تجربه کرده، سفر رفته و حتی از هوس نیویورک رفتن هم عبور کرده است. 92 درصد بنیادگرایان در خاورمیانه یا مهندسی و علوم پایه خوانده‌اند یا پزشکی. دلیل تناسب میان این رشته‌ها و جزمیت، ذهن دوتایی ایشان است. انسان‌های عمیق که با مطالعه دست کم پنج هزار کتاب به مرحله استنباط می‌رسند، دارای مدارهای خاکستری در ذهن و تجزیه و تحلیل هستند! ایرانیان احساسی، غریزی و پوپولیستی تربیت می‌شوند!».

وی ادامه می‌دهد: جناب آقای سریع‌القلم. کمی آهسته‌تر! پیاده شوید با یکدیگر قدم بزنیم! تصور کرده‌اید تنها خودتان دانشگاه رفته و آشنا با زبان و مبانی علم سیاست و مختصات و لواحق و ضمائم و توابع این رشته و حرفه‌اید!؟ تمامی خرده فرمایشات جنابعالی مسموع است اما اگر کمی هم از برج عاج خود بیرون آمده و پا بر زمین گذاشته و به اطراف‌تان بنگرید عنایت خواهید داشت پرداختن به سیاست و غور و تفحص در مبانی اندیشه سیاسی بیرون از جذابیت‌های ظاهری مستلزم فسفرسوزی هم هست. جسارت است اما تصور می‌کنید با دو قطعه دگمه سردست و یک پیراهن یقه وینچستر و یک دست کت و شلوار یقه آرشال و تسلط به زبان انگلیسی مراد حاصل است!».سجادی پرسیده است: شما با احراز کرسی استادی اکنون می‌توانید بفرمائید دکتر سریع‌القلم در کجای تاریخ اندیشه سیاسی ایران ایستاده؟ چرا محصول سالها دود چراغ خوردن و تحقیق و تفحص تخصصی جنابعالی در حوزه سیاست، کمترین رد و وزن و جایگاه و اثری محسوس در روند اندیشگی و توسعه سیاسی ایران نگذاشته!؟ مشکل این جاست که جنابعالی به سنت مالوف جامعه روشنفکری ایران علی‌رغم قدرت بالای تشخیص‌تان در دردشناسی لیکن بدلیل دلبستگی و وابستگی تمام قدتان به الگوهای غربی و گسستگی و بی‌الفتی‌تان با واقعیات بومی با تمامی دعاوی‌تان ناتوان از درمان درد مانده‌اید. جناب آقای دکتر سریع‌القلم! بقول مولانا درد بی‌دردی علاج‌اش آتش است! و بقول مرحوم شریعتی درد امروز جامعه ما بی‌سوادی مردم ما نیست! نیم‌سوادی روشنفکران و تحصیلکرده‌های ماست! هرچند مشکل شما بی‌دردی نیست. دردمند‌اید! اما جنس دردتان از جنس درد این ملت نیست!  

تردید لس‌آنجلس تایمز درباره پایبندی غرب به توافق ژنو

کیهان آورده:یک روزنامه آمریکایی از افزایش تردیدها درباره پایبندی غرب به توافق ژنو خبر داد.به گزارش دیپلماسی ایرانی، سه هفته پس از اینکه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از توافق تاریخی بر سر تعلیق برنامه‌های هسته‌ای ایران به مدت شش ماه استقبال کرد، حال و هوای مقامات آمریکایی در مورد دور بعدی مذاکرات از چهره‌هایی بشاش به صورت‌هایی غمگین و حتی افسرده تغییر کرده است. وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید شانس موفقیت مذاکرات را بیش از 50-50 نمی‌داند. همان توصیفی که اوباما هفته گذشته داشت. به گفته وی مقامات آمریکایی در مورد اینکه ایران درخواست‌های غرب را بپذیرد، بسیار دچار تردید هستند.

به گزارش لس‌آنجلس تایمز، این تغییر نتیجه درک فزاینده‌ای است که نسبت به امتیازهایی ایجاد شده که هر طرف باید برای دستیابی به توافق نهایی بر سر مجادله هسته‌ای ایران ارایه کند. مجادله‌ای که یک دهه از عمر آن می‌گذرد و در طول این سال‌ها غرب همواره نگران تسلیحاتی بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده و در مقابل تهران نیز درخواست لغو تحریم‌ها را داشته است.اکنون مشکل ظهور کرده است. مذاکرات فنی در وین که به منظور اجرای توافق مقدماتی برگزار شد، به دنبال واکنش تهران به اضافه شدن نام 19 شخص حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا در پنجشنبه گذشته نیمه کاره رها شد.این گزارش می‌افزاید: حتی پیش از وقفه ایجاد شده در روز پنجشنبه نیز کارشناسان در حال جدال بر سر طراحی گام‌های بعدی بودند که بسیار پیچیده‌اند؛ ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص متوسط ایران و تعلیق اغلب بخش‌های فعالیت‌ غنی‌سازی در مقابل دسترسی ایران به 4 میلیارد و 200 میلیون دلار اموال بلوکه شده در بانک‌های خارجی و تعدیل تحریم‌ها در بخش پتروشیمی و صادرات خودرو. تدوین یک توافقنامه جامع که برای تمامی کانون‌های قدرت سیاسی در ایران و واشنگتن و البته انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه راضی‌کننده باشد، فراتر از یک چالش است.

براساس این گزارش توقعات غرب درباره تعطیلی سایت فردو و رآکتور آب سنگین با توقعات ایران در زمینه حفظ غنی‌سازی و لغو تحریم‌های مالی و نفتی ناسازگار است. دشوارتر از همه اینکه دو طرف نیاز به توافق بر سر بازه زمانی این معامله دارند. توافق جامع اغلب به یک توافق دایم یا نهایی اطلاق می‌شود. اما ایرانیان می‌خواهند این قرارداد به مدت پنج سال یا کمتر اجرا شود. مقامات آمریکایی نیز بازه زمانی 20 ساله یا بیشتر را برای آن تعریف می‌کنند.رابرت آینهورن، که تا ماه می عضو تیم اوباما در مورد ایران بود و در مؤسسه بروکینگز عضویت دارد، می‌گوید: به طور حتم آمریکایی‌ها می‌خواهند این توافقنامه طولانی مدت‌تر باشد اما ایرانیان خواستار کوتاه مدت‌تر بودن آن هستند.اوباما در اظهاراتی در 6 دسامبر گفت که می‌تواند توافق جامعی را با ایران تصور کند که شامل یک مکانیسم تایید و بازرسی‌های گسترده و محدودیت‌هاست، اما در عین حال به تهران اجازه می‌دهد از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بهره‌مند شود. این در حالی است که تعریف انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای یکی از سخت‌ترین چالش‌های پیش رو به شمار می‌رود. ایران بر این نکته پافشاری دارد که نمی‌خواهد از غنی‌سازی با خلوص پایین در خاک خود دست بکشد. اوباما نیز می‌گوید اینکه از ایران خواسته شود از تمامی برنامه‌های غنی‌سازی خود دست بکشد، واقع‌بینانه نیست، دست کم در تئوری. اوباما می‌گوید ایران می‌تواند ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم محدود را تحت نظارت دقیق در اختیار داشته باشد.

مقامات آمریکایی امیدوارند ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را از 19 هزار دستگاه به 6 هزار دستگاه کاهش دهد تا از این طریق زمان مورد نیاز برای تولید موادی که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای کارایی داشته باشد، افزایش یابد. اما مقامات تهران که می‌خواهند موضع قاطع خود را پای میز مذاکره حفظ کنند، بر ادامه فعالیت سایت فوردو و راکتور آب سنگین اراک تاکید دارند.در پایان این گزارش آمده است: البته این احتمال وجود دارد که با توجه به مشکلات فنی در راکتور آب سنگین اراک، امکان مبادله این راکتور با یک راکتور آب سبک غربی وجود داشته باشد. همچنین می‌توان سایت غنی‌سازی فوردو را نیز به یک سایت تحقیقاتی تغییر کاربری داد(!) اما کاهش شمار سانتریفیوژهای نسل اولی در نطنز دردسر سازتر است. ایران می‌خواهد برنامه هسته‌ای صنعتی خود را توسعه دهد و به این منظور به اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیاز دارد.آلبرایت بر این باور است که باور این ایده که ایران به راحتی با کاهش شمار سانتریفیوژها موافقت می‌کند، دشوار است. به گفته وی ایران عقب‌نشینی نمی کند و مقاومت خواهد کرد. نکته مهم دیگر اینکه ایران تاکید دارد هرگونه توافق جامع باید شامل لغو تمامی تحریم‌ها باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها