jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۷۶۳۵   ۲۷ آذر ۱۳۹۲  |  ۲۱:۵۰

بین شاخص سلامت در کودکی و بزرگسالی، رابطه مستقیم وجود دارد و در صورتی که کودکی از سلامت جسم و روان برخوردار باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده، فرد بزرگسال سالمی به نیروی فعال جامعه اضافه شود.

حتی به گفته متخصصان، 60 درصد رشد مغزی انسان در سال اول زندگی، 70 تا 80 درصد تا سن سه سالگی و 90 درصد تا سن هشت سالگی صورت می‌گیرد و همین موضوع به روشنی نشان می‌دهد که اگر به‌دنبال جامعه‌ای با ساختار نیروی انسانی سالم و توسعه‌یافته هستیم، باید مراقبت‌های درمانی و بهداشتی را در همان سنین پایه کودکان دنبال کنیم.

اما آمارهای رسمی روز گذشته وزارت بهداشت درباره شرایط سلامت و بهداشت کودکان ایرانی، نشان داد که همچنان بسیاری از کودکان ایرانی از امکانات درمانی محروم هستند.

به گفته معاون بهداشتی وزیر بهداشت، 27 درصد خانواده‌ها به دلیل مشکلات مالی، درمان فرزند خود را دنبال نمی‌کنند و این مساله گاهی منجر به مرگ آنها شده است؛ طوری که حتی به گفته این مقام مسئول، علت فوت 5.16 درصد کودکان، ویزیت نشدن فوری کودک عنوان شده است.

تحلیل ساده این آمارها حکایت از آن دارد که هم‌اکنون حدود یک‌سوم کودکان فقیر ایرانی به امکانات درمانی، دسترسی ندارند و تقریبا از هر شش کودک ایرانی، یک نفر به دلیل ضعف و قصور نظام سلامت به کام مرگ فرستاده می‌شود.

البته وقتی به دلیل پوشش ناکافی بیمه‌ها، مردم مجبورند بیش از 70 درصد از هزینه‌های درمان را پرداخت کنند و توجه به نظام سلامت در اولویت هیچ‌کدام از دولت‌ها قرار نمی‌گیرد، وجود چنین آمارهای هشدار‌دهنده‌ای تعجب ندارد.

همچنین نباید فراموش کرد برخی از کودکان بیماری که مراحل درمانشان نیمه‌کاره می‌ماند، الزاما از خانواده‌های فقیر نیستند، بلکه گاهی سهل‌انگاری و کم‌توجهی والدین نسبت به سلامت فرزند، همان بلایی را سر کودک می‌آورد که بی‌پولی.

امین جلالوند / گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر