آنها محکوم هستند به این‌که متفاوت باشند؛ به این‌که نوع زندگی کردنشان با بسیاری از مردم این شهر فرق داشته باشد؛ این‌که گوشه پیاده‌روها و زیر پل‌ها بخوابند و روزی‌شان را از ته‌مانده خوراکی‌های سطل‌های زباله پیدا کنند، اما هیچ‌کس نگفته آنها محکوم هستند که از همه چیز محروم باشند؛ از شادی و آرامش و از این‌که لبخندی بر لبشان بنشیند، هرچند آنها خیلی وقت است که خندیدن را فراموش کرده‌اند.
کد خبر: ۶۲۶۰۴۹
کارتن‌خواب‌ها به گردش می‌روند

آنها حتی دیده هم نمی‌شوند؛ چون شناسنامه ندارند؛ اگر بیمار شوند هیچ مرکز درمانی آنها را پذیرش نمی‌کند البته قرار بود برایشان اوراق هویتی صادر شود تا شاید این‌طور بی‌نام و نشان نباشند.

مسئولان شهرداری می‌گویند از استانداری خواسته‌اند چاره‌ای بیندیشند که بتوان برای آنها شناسنامه صادر کرد تا به این ترتیب کار بیمه و یارانه‌شان هم رو‌به‌راه شود، اما تاکنون مسئولان استانداری جوابی به این درخواست نداده‌اند، کسی چه می‌داند شاید کارتن‌خواب‌ها اصلا به چشم مسئولان استانداری هم نمی‌آیند.

با همه این بی‌مهری‌ها، اما انگار هنوز شهرداری بی‌خانمان‌ها را از یاد نبرده و این روزها که هوا سردتر شده، کارتن‌خواب‌ها بیشتر از هر زمان دیگری گذرشان به مددسراهای شهرداری می‌افتد. خدمات این مددسراها هرچند شاید آن‌قدرها هم ایده‌آل نباشد، اما به هر حال این شرایط را برای افراد بی‌خانمان فراهم می‌کند تا در مدت اقامت چند ساعته‌شان در این مراکز یک وعده غذای گرم بخورند، حمام بروند، اگر بیمارند پزشک معاینه‌شان کند، کتاب بخوانند، فیلم تماشا کنند و ... اما این پایان ماجرا نیست.

به گفته معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه شهرداری، قرار است برای بی‌خانمان‌هایی که به مددسراهای شهرداری مراجعه می‌کنند تورهای زیارتی و تفریحی راه بیندازند.

با این کار با یک تیر دو نشان زده می‌شود، هم حال و هوای آنها عوض شود و روحیه‌شان بالا می‌رود، هم در قالب این تورهای تفریحی و زیارتی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به بی‌خانمان‌ها آموزش‌هایی داده می‌شود.

این یک اتفاق مثبت است که شهرداری با راه‌اندازی مددسراها صرفا فراهم کردن محلی برای خواب و دادن یک وعده غذای گرم به بی‌خانمان‌ها اکتفا نکرده و شاد بودن را از آنها دریغ نکرده است.

پوران محمدی - گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها