jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۵۸۵۱   ۲۳ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۸:۵۶

رئیس فرهنگستان هنر در گفت‌وگویی مفصل، نظر خود را درباره گزارش صد روزه رئیس‌جمهور، پدیده‌ دلالی در هنرهای تجسمی و دیگر مسائل هنرمندان این عرصه اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، علی معلم‌دامغانی درباره‌ شرایط فرهنگ و هنر کشور در آغاز استقرار و فعالیت دولت جدید گفت: ما اکنون در برزخ دو دولت به سر می‌بریم. اگر مدعی شویم که همه‌ مسائل، حداقل به عنوان موضوع و خط‌مشی فرهنگ و هنر به وسیله کارفرمایان تعیین و بودجه مورد نیازش تخصیص داده شده، اشتباه است. هنوز خط‌مشی اصلی در کار فرهنگ و هنر آن‌طور که باید، مشخص نشده است.

او افزود: از استقرار دولت جدید و گزارش صد روزه‌ رئیس‌جمهور چند روزی نمی‌گذرد و بیشتر، مطالبی مطرح شده که مردم به شنیدن آنها علاقه داشتند، اما هنوز اشاره و حرف اساسی‌ در زمینه‌ فرهنگ و هنر زده نشده است؛ البته این را نباید به حساب دولت خاصی گذاشت. در عرف ما همیشه این‌طور بوده که کارفرمایان بروشنی خط‌مشی‌ها را تبیین نمی‌کنند و آنها را به‌عهده‌ افرادی می‌گذارند که برای سمت‌های خاص انتخاب می‌شوند.

معلم همچنین عنوان کرد: مساله‌ دیگری که هنر و هنرمند ایرانی با آن دست به گریبان است، حضور دلالان در عرصه‌ هنر است. به هر حال وقتی یک تابلوی نقاشی یا یک سطر خوشنویسی میلیون‌ها تومان ارزش‌گذاری می‌شود، وسوسه‌هایی را برای برخی افراد به وجود می‌آورد. باید زمینه و بازاری ایجاد شود که دست دلالان را از تولیدات هنری کوتاه کند. این کار به‌عهده‌ وزارت ارشاد، موسسات هنری مثل همین فرهنگستان و همچنین خود اجتماع است. اگر هنرمندان بتوانند آثار خود را در نمایشگاه‌ها به نمایش بگذارند، بخشی از سود آن به خودشان می‌رسد و می‌توانند راحت‌تر کار کنند.

او افزود: نقش رادیو و تلویزیون را هم نمی‌توان نادیده گرفت. با ساخت و نمایش فیلم‌های مستند از زندگی و آثار هنرمندان بزرگ، مردم با هنر آنها و ارزش آن آشنا می‌شوند و وقتی تقاضا باشد، عرضه هم معنا پیدا می‌کند.

این شاعر در ادامه درباره‌ وعده‌ رئیس‌جمهور به کم شدن دخالت دولت در بخش فرهنگ و هنر اظهار کرد: تنها راه کم شدن دخالت دولت در فرهنگ و هنر واگذاری کار به متخصصان امر و تعامل است. بقای فرهنگ ما و پیدا کردن جایگاهمان در جهان، نتیجه‌ درست اندیشیدن خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر