با تزریق 50 میلیارد تومان سرانه به مدارس در دولت جدید گمان می‌رفت دریافت پول اجباری از والدین دانش‌آموزان کمی کمرنگ‌تر از سال‌های قبل شود، اما هنوز این قانون نانوشته در نقاط مختلف کشور اجرا می‌شود.
کد خبر: ۶۲۴۷۲۲

تازه‌ترین اتفاق را نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس تشریح کرده است، نماینده‌ای که می‌گوید در حوزه انتخابیه‌اش دانش‌آموزی زندگی می‌کند که برای 25 هزار تومانی که مدرسه از او خواسته و او توان پرداختش را نداشته، ترک تحصیل کرده است. این دانش‌آموز دختری است که در یکی از مدارس شبانه‌روزی در منطقه کدکن درس می‌خوانده اما حالا درس را کنار گذاشته و مثل صدها دانش‌آموز دیگری شده که به علت مسائل مالی خانه‌نشین شده‌اند. البته این دانش‌آموز خوش شانس بوده که صدای اعتراضش به گوش نماینده شهرشان رسیده و قرار است با مساعدت مجلس به مدرسه اش بازگردد، اما صدای آنهایی که به گوش کسی نمی‌رسد، صدای نسلی است که به علت فقر از تحصیل بازمی مانند. تاکنون دریافت وجه اجباری از دانش‌آموزان به ترک تحصیل عده زیادی منجر شده، کسانی که حالا یا کمک خرج خانواده‌اند یا زندگی مستقلی تشکیل داده‌اند و دیگر به ادامه تحصیل فکر نمی‌کنند. در این میان سهم دختران بیشتر از پسران است چون هنوز در استان‌های مختلف کشور، در شهرهای کوچک و روستاها و در همه آن نقاطی که مردمش انتظار تحصیل رایگان دارند، به دنبال بهانه‌ای برای جلوگیری از تحصیل دختران می‌گردند.

امروز در کشور بیش از 9 میلیون بی‌سواد مطلق وجود دارد و چند برابر این رقم، افراد کم‌سواد و کودکانی که هر سال یا به مدرسه وارد نمی‌شوند یا اگر درس خواندن را شروع می‌کنند به دلایلی آن را کنار می‌گذارند. این در حالی است که برنامه پنجم توسعه فقط تا پایان سال 94 به مسئولان فرصت ریشه‌کنی بی‌سوادی را داده که با این وضع بعید است این چشم‌انداز آرمانی محقق شود. در کشور ما هنوز خانواده‌های زیادی وجود دارند که سواد را ارزش نمی‌دانند و به بچه‌ها به چشم نیروی کار نگاه می‌کنند. صرف نظر از این که این خانواده‌ها برای داشتن این طرز تفکر تا چه حد تابع جبر زمانه هستند، حقیقت این است که برای ریشه‌کنی بی‌سوادی و جلوگیری از تولید بی‌سواد در کشور راهی جز متقاعد کردن این خانواده‌ها به ادامه تحصیل فرزند وجود ندارد و یکی از بهترین راه‌هایش، پرهیز از دریافت پول اجباری از دانش‌آموزی است که روی لبه تیغ تحصیل می‌کند و هر آن بیم لغزیدنش به ورطه ترک‌تحصیل می‌رود.

مریم خباز‌ /‌ گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها