jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۱۹۵۲۶   ۰۵ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۴۲

تفاوت های مغزی افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، از دوران طفولیت قابل تشخیص است.

سرنخ های آلزایمر در مغز کودکان کشف شد

محققان مغز 162 کودک سالم را که 60 نفر آنها ژن «APOE-e4» را به ارث برده بودند اسکن کردند.

گفته شده است که این ژن خطر ابتلا به آلزایمر را پس از 65 سالگی افزایش می دهد.

اسکن های مغزی این کودکان در مقایسه با کودکانی قرار گرفت که فاقد ژن «APOE-e4» بودند. کودکانی که این ژن را به ارث برده بودند در برخی نقاط مغزی چون مناطق وسط و پشت مغز رشد کمتری داشتند.

این مناطق همان قسمت هایی است که در افراد سالخوده مبتلا به آلزایمر تحت تأثیر قرار می گیرند. کودکان دارای این ژن همچنین در قسمت های جلویی مغز رشد بیشتری دارند.

محققان تأکید کرده اند که این نتایج اولیه است و تغییرات مغزی شناسایی شده در کودکان دارای ژن «APOE-e4» الزاما اولین تغییرات آلزامیر نیستند.

علاوه بر این تغییرات مغزی مشاهده شده در این تحقیق به این معنا نیست که سرنوشت این کودکان چنین نوشته شده که آنها نیز مبتلا به آلزایمر می شوند اما این تحقیق نشان داده است که برخی از نخستین تغییرات مغزی مرتبط با ژن «APOE-e4» است.

این تحقیق همچنین پرسش هایی درباره نقش این ژن در رشد مغز مطرح کرده و این که چگونه تغییرات مغزی بعدها به ایجاد آلزایمر منتهی می شود و این که آیا درمان های اولیه می توانند این تغییرات را هدف گرفته و از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند یا خیر.

«شان دئونی» نویسنده این تحقیق که نظارت بر پروژه تصویربرداری پیشرفته کودکان در دانشگاه براون را برعهده داشت طی یک بیانیه اظهار کرد: این نتایج الزاماً القا کننده یک رابطه مستقیم به تغییراتی نیست که در بیماران مبتلا به آلزایمر نیست. اما با تحقیقات بیشتر، نتایج به ما می گوید که چگونه این ژن در خطر آلزایمر نقش خواهد داشت.

حدود 25 درصد از جمعیت آمریکا دارای ژن «APOE-e4» هستند اما همه افرادی که دارای این ژن هستند به آلزایمر مبتلا نمی شود. هرچقدر یک فرد نسخه های بیشتری از ژن «APOE-e4» داشته باشد بیشتر در معرض خطر آلزایمر قرار می گیرد. 60 درصد افراد مبتلا آلزایمر، دست کم یک کپی از ژن «APOE-e4» را دارند.

هنوز مشخص نیست که این ژن چگونه بر ابتلا به آلزایمر تأثیر می گذارد اما مشخص است که سایر فاکتورها علاوه بر ژن های دیگر و قرار گیری در شرایط محیطی خاص می توانند در ایجاد تغییرات مغزی که منتهی به ایجاد آلزایمر می شوند تأثیر داشته باشد.

درحال حاضر هیچ نشانه ای وجود ندارد که کودکان دارای ژن «APOE-e4» با مشکلات شناختی رو به رو باشند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها