jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۱۹۳۷۴   ۰۵ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۳۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

نظر‌ مجلس‌ درباره‌ همسریابی‌ اینترنتی

مقام صهیونیست: توافق ژنو برای اسرائیل بد نیست

کیهان در خبری نوشت:رئیس دولت کشور 317 میلیون نفری به رئیس رژیم نامشروع صهیونیستی که از سوی لابی چند هزار نفری در آمریکا حمایت می‌شود، درباره مذاکرات ژنو گزارش داد!

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «پرزیدنت اوباما به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تلفن زد تا درباره مرحله اول توافق 5+1 با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور گفتگو کند. دو رهبر بر هدف مشترکشان که ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است تاکید کردند.»

ارنست گفت کاخ سفید بدبینی تل‌آویو نسبت به مقاصد ایران را درک می‌کند و قصد دارد فوراً با اسرائیل مشورت کند تا راه‌حل جامع و درازمدتی برای اهداف هسته‌ای ایران دست پیدا کند. پرزیدنت اوباما دوباره تاکید کرده است آمریکا و اسرائیل به هدف مشترکشان متعهد هستند و توافق به عمل آمده محدود و موقتی است و تا وقتی پابرجا خواهد بود که ایران به تعهداتش عمل کند.

همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت؛ موافقتنامه با ایران، اسرائیل را ظرف شش ماه آینده و بیش از گذشته در امان نگه می‌دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز «جان کری» گفت: اسرائیل با آنچه در ایران جریان داشته است، تهدید می‌شود اما از امروز تا شش ماه آینده، اسرائیل بیش از گذشته در امان است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ما شناختی از برنامه این کشور داریم که در گذشته نداشتیم.

کری اظهار داشت: به اعتقاد من، اسرائیل در واقع بیش از گذشته در امان است، مشروط بر این که مطمئن شویم تحریم‌ها طوری لغو نمی‌شود که از میزان فشار بر ایران بکاهد.

وی افزود: تحریم‌ها به میزان بسیار کمی کاهش می‌یابد و طرح اصلی آن به قوت خود باقی است.

در همین حال «افرایم اسکولای»، از مقامات پیشین کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل به آسوشیتدپرس گفت: توافق ژنو به هیچ وجه برای اسرائیل بد نیست، زیرا فعالیت‌های غنی‌سازی ایران را متوقف و ساخت و ساز در رآکتور آب سنگین اراک را کُند می‌کند. اما توانایی ایران برای ساخت مواد انفجاری هسته‌ای همچنان باقی است و شاید در کمتر از چهار تا شش ماه بتواند سلاح هسته‌ای بسازد؛ اگر در این مورد تصمیم بگیرد. بخش خوب توافق این است که فعالیت‌های غنی‌سازی در سطح فعلی متوقف می‌شود و خبر بد نیز این است که بخشی از غنی‌سازی ادامه می‌یابد.

همچنین افرایم هالوی رئیس اسبق سرویس جاسوسی موساد به رادیو اسرائیل گفته است: نگرانی‌‌ای از بابت توافق هسته‌ای غرب با ایران وجود ندارد.

وی گفت: این برداشت که ایران دستگاه‌های سانتریفیوژ خود را برخواهد چید، نوعی ساده‌اندیشی است. نباید فراموش کرد که از اکنون به بعد فعالیت‌های هسته‌ای ایران به صورت روزانه تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواهد داشت و در صورتی که این کشور تلاش کند برخی مسائل هسته‌ای را پنهان کند و پس از مدتی آشکار شود ارزش و اعتبار این توافقنامه به طور کلی از میان خواهد رفت.

کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه بیانیه است؟!

کیهان ابراز کرد : قبل از انتشار متن توافق 1+5 و ایران در مورد مسائل هسته‌ای، کاخ سفید متنی منتشر کرد که در آن توافق مذکور را توضیح داده بود.به گزارش «الف» در این متن که با عنوان برگه اطلاعات (Fact sheet) منتشر شده، آمده بود که ایران و گروه 1+5 به مجموعه‌ای از درک‌های اولیه رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند و آن را از نظر جنبه‌های کلیدی عقب می‌راند.

در نگاه اولیه و با توجه به متن جانبدارانه متن، به نظر می‌رسد که متن منتشر شده کاخ سفید صرفا تفسیری بر توافقی که در ژنو انجام شده، یا مثلا خلاصه‌سازی و شفاف کردن متن منتشر شده برای افکار عمومی است. اما نگاهی دقیق‌تر به متن منتشر شده کاخ سفید نشان می‌دهد که این متن، «کمی بیشتر از یک تفسیر» است و نشان‌دهنده جزئیاتی است که در قالب تفسیر نمی‌گنجد. مثلا در متن کاخ سفید آمده است« گروه 1+5 متعهد شده است که 400 میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.»

الف می‌افزاید: این را مقایسه کنید با بخش متناظر در بیانیه رسمی؛ «پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا مبلغ توافق شده برای یک دوره شش‌ ماهه.»

به عبارت دیگر، در حالیکه متن رسمی بیانیه صرفا بر رقم«رقم توافق شده» تصریح می‌کند اما متن کاخ سفید مشخصا این رقم را 400 میلیون دلار اعلام می‌کند.

متن کاخ‌سفید همچنین نشان‌دهنده اعداد و ارقام دیگری است. مثلا: «در مدتی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، 4.2 میلیارد دلار از فروش‌های نفت اجازه پیدا می‌کند به صورت اقساط به ایران انتقال یابد.» از این‌گونه اعداد و ارقام، چه در زمینه مشوق‌های اقتصادی و چه در زمینه جزئیات تکنیکی موارد متعدد دیگری نیز در متن کاخ‌سفید وجود دارد که برخی از آنها البته مشخصا از جنس تفسیر است، اما بعضی دیگر نیز در قالب تفسیر نمی‌گنجد و اشاره به یک توافق دارد.

 برای مثال مشخص است که اعدادی از جنس 400 میلیون دلار نمی‌تواند صرفا یک «تفسیر» ساده باشد و در واقع اشاره به آن چیزی است که در متن رسمی، تحت عنوان «آنچه توافق شده» آمده است. به نظر می‌رسد متن رسمی منتشر شده خلاصه شده یک متن توافق کامل‌تر با حذف جزئیات است.

در ادامه این نوشته آمده است: انتظار می‌رود اگر بقیه بندهای توافق نیز همانند این موارد اشاره به «آنچه توافق شده است» دارد، دولت محترم جزئیات آن توافق دیگر را اعلام و برای ارزیابی دقیق‌تر سیاسی و اقتصادی کارشناسان از ابعاد توافقات انجام شده منتشر کند. «الف» معتقد است در نقطه تناقض میان گفتار نمایندگان کشورمان و طرف غربی - مانند آنچه در مورد اختلاف‌نظر آقای ظریف و جان کری در موضوع درج حق غنی‌سازی در سند ژنو رخ داد - بدون هر گونه شک و شبهه‌ای باید به نمایندگان دیپلماتیک کشورمان اعتماد و اتکاء کرد، اما شفاف‌سازی و توجیه افکار عمومی به رفع سوءتفاهم‌ها و شبهات ایجاد شده از سوی رسانه‌های غربی و صهیونیستی کمک می‌کند.رسانه‌ها در این عرصه نباید تنها بمانند و یا در مواجهه با اسناد و مطالب جدید طرف غربی «رودست» بخورند. انتظار همراهی از رسانه‌ها جز با شفافیت ممکن نیست.

نیویورک‌تایمز: آمریکا ابرقدرتی خسته و آسیب‌دیده است

کیهان در خبری دیگر منتشر کرد : «فقط اوباما در پیشرفت هسته‌ای ایران مقصر نیست، مقصر اصلی 3 رئیس‌جمهور قبلی آمریکا هم هستند.»

آری شاویت همکار نشریه صهیونیستی هاآرتص با انتشار تحلیلی در نیویورک‌تایمز خاطرنشان کرد: امضای توافق در ژنو ممکن است به پیروزی ایران و شکست آمریکا تعبیر شود و به این ترتیب ایرانیان قادر شوند برنامه هسته‌ای خود را به منظور غنی‌سازی حفظ کنند و در عین حال آمریکا و متحدانش از شدت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بکاهند. اما در این مورد فقط اوباما را مقصر تلقی نکنید. در واقع این شکست آمریکا به اقدامات رؤسای جمهور قبلی مرتبط است. آن‌چه که 3 رئیس جمهور آمریکا، 4 نفر از نخست‌وزیران اسرائیل و 12 نفر از رهبران اروپا قول دادند که هیچ گاه اتفاق نمی‌افتد. در واقع با این رویکرد مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: آن‌چه قرار نبود، اکنون محقق شده و بمب ایران تقریباٌ در همین نزدیکی است.]!؟[ اما سؤال این جاست که چرا غرب نتوانست با تجهیز منابع سیاسی، اقتصادی و نظامی خود در زمان مناسب تهران را مجبور به کنار گذاشتن بلندپروازی هسته‌ای خود بکند؟پاسخ‌ها را می‌توان مانند هجی اشتباه یک کلمه توصیف کرد. بعد از واقعه یازدهم سپتامبر، آمریکا مصمم به مقابله به مثل و نابودی مخفی‌گاه‌های تروریست‌ها و نشان دادن قدرت امپراتوری خود بود. این جرج دبلیو بوش بود که تصمیم گرفت این اقدامات را در افغانستان و عراق عملی کند. افغانستان بعضاً یک اشتباه اما موردی قابل درک بود به این دلیل که القاعده با تأمین حمایت طالبان در افغانستان و مناطق تحت کنترل طالبان برخوردار شده بود. اما اشغال عراق کاملاً اشتباه بود زیرا هیچ گونه ارتباطی بین صدام حسین و 19 تروریستی که در ماه سپتامبر 2001 به نیویورک و واشنگتن حمله کردند وجود نداشت.

نیویورک تایمز خاطرنشان کرد: اگر آقای بوش قدرت رهبری و اعمال قدرت این کشور را با اقدامات اساسی دیپلماتیک علیه ایران در عوض حمله نظامی به عراق در ده سال قبل به نمایش گذاشته بود، امروز موقعیت بین‌المللی آمریکا بسیار قدرتمند بود. تصمیم هیأت اجرایی‌بوش برای دنبال کردن عراق به جای ایران یک اشتباه مهلک بود و اکنون عواقب بلند مدت آن به تازگی آشکار می‌شود، از جمله شکست فاجعه‌بار آمریکا در مبارزه با جلوگیری از یک ایران هسته‌ای در تمایل واشنگتن به امضای یک توافق کاملاً اشتباه انعکاس یافته است.

این روزنامه می‌افزاید: مسئولیت آقای بوش در این فاجعه اکنون دو جنبه اساسی را نمایان می‌کند؛ او از هدف قرار دادن ایران در یک دهه قبل شکست خورد و شرایطی را به وجود آورد که امروز هدف قرار دادن ایران را بسیار دشوار کرده است. هیأت اجرایی بوش یک هجمه سیاسی و اقتصادی را در زمانی که ایران ضعیف بود بوجود نیاورد و آقای بوش آمریکا را به دلیل تحلیل قدرت اقتصادی و نظامی آن در یک جنگ بیهوده تضعیف کرد.

شاویت معتقد است: آقای بوش ملتی را تحویل آقای اوباما داد که عمده توان خود را از دست داده بود و در زمانی که با یک تهدید واقعی برای صلح مواجه شد، توان آمریکا به تحلیل رفته بود.

 این توان در خشونت‌های خیابان‌های بصره و بغداد محو شده بود. البته قطعا آقای اوباما هم اشتباهاتی را مرتکب شده است. او پس از شروع کار، فرصت را با اتخاذ یک سیاست بیهوده درگیر کردن ایران و اعمال تحریم‌های ناکارآمد از دست داد، او هشدارهای انگلیس، فرانسه، اسرائیل، مصر و سعودی‌ها در مورد این سیاست‌های اشتباه را نادیده گرفت و به جنبش عظیم آزادی‌خواهی ایرانیان در ژوئن سال 2009 پشت کرد. اما وقتی که بالاخره اقدامات دیپلماتیک و تحریم‌های تنبیهی جدی را در سال 2011 و 2012 اتخاذ کرد، اقداماتی کوچک و دیرهنگام بود.

نیویورک تایمز در پایان می‌نویسد: در عین حال، بایستی به این موضوع توجه کرد که آقای اوباما این اقدامات خود را در ویرانه‌های فاجعه اقدامات راهبردی که او به ارث برده بود، انجام می‌داد. پس از عراق، آمریکا تبدیل به یک ملت دچار آسیب‌های روانی شد که حوزه‌ توجه آن برای مشکلات موجود در خاورمیانه محدود شده بود. این امپراتوری حالا دیگر خسته بود و شوق و عقلانیت خود را برای مواجهه با دشوارترین منطقه جهان و خطرناک‌ترین قدرت‌های شرور جهان از دست داده بود. مذاکرات ژنو یک توهم است.

 به همین ترتیب حسن روحانی که به عنوان رئیس‌جمهور میانه‌رو ایران تلقی می‌شود نیز یک توهم است و این موضوع در مورد مهار رهبر ایران نیز به همین ترتیب است. تمام گزینه‌های موجود روی میز حالا ترسناک شده زیرا آمریکا فرصت اعمال دیپلماسی جدی را از دست داده است. به جای حصول یک توافق موقت، غرب بایستی به توقف چرخش تمام سانتریفیوژها تا حصول یک توافق نهایی پافشاری کند.

دیگر خیلی دیر شده برنامه هسته‌ای ایران را نمی‌شود متوقف کرد

کیهان نوشت : یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد دیگر برای توقف برنامه هسته‌ای ایران دیر شده و نابودی آن ممکن نیست اما از دید اوباما همین قدر که ایران حاضر به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود شده، پیروزی مهمی به حساب می‌آید.روزنامه نیویورک تایمز می‌نویسد: توافق موقت هسته‌ای با ایران، که ظرف 10 سال گذشته برای اولین بار مانع از پیشرفت ایران در مسیر هسته‌ای می‌شود، در واقع بخش اعظم پیشرفت‌هایی که ایران در عرض پنج سال گذشته در برنامه هسته‌ای‌اش بدست آورده را دست نخورده حفظ می‌کند.

دیوید سانجر می‌نویسد: در آغاز ریاست جمهوری اوباما، ایران فقط 2 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص پایین داشت که به سختی قابل تبدیل شدن به سوخت بمب بود.

 اما طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران امروز حدود 9 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد. در سال 2009 فقط تعداد اندکی سانتریفیوژ در حال چرخیدن بود اما امروز این تعداد به 18 هزار دستگاه رسیده است که در میان آنها مدل‌های جدیدی هم وجود دارند که بسیار موثرترند و می‌توانند اورانیوم را با شتاب بیشتری در سطح سوخت بمب غنی‌سازی کنند.

 یک رآکتور آب سنگین هم در حومه شهر «اراک» وجود دارد که سال آینده عملیاتی خواهد شد. نیویورک تایمز از قول ولی نصر از مشاوران ارشد دولت اوباما تصریح کرد: برنامه هسته‌ای غرور ملی ایرانیان است و جمع کردن بخش‌های اصلی این برنامه برای آنها غیرقابل پذیرش و تصور است.

نیویورک تایمز افزود: در مورد ایران هم هیچ کس باور نمی‌کند ایران همه چیز برنامه هسته‌ای‌اش را تعطیل کند. بلکه دعوا بر سر این است که مقداری که باید تعطیل شود چه میزان است.

نکته مهم که رهبران ایران هم سخت مصمم به تحقق آنند، دانش و توانمندی هسته‌ای است که تاثیر بسزایی در ادراک و شعور جهان نسبت به ایران خواهد گذارد. از دیدگاه اوباما، همین مسئله که با ایران برای متوقف ساختن برنامه هسته‌ای‌اش به توافق رسیده، خود یک پیروزی بزرگ به شمار می‌رود، این توافق برنامه هسته‌ای ایران را به نقطه‌ای می‌رساند که در آغاز دوران ریاست جمهوری اوباما بود.این روزنامه در پایان نوشت: اوباما می‌داند که نمی‌تواند این برنامه را با بمب یا با معامله ویران کند چرا که ایران دانش ساخت بمب اتم را بومی کرده است. دیگر خیلی دیر شده است.

در همین حال وبسایت شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: میزان حمایت مردم آمریکا از اوباما به 41 درصد یعنی پایین‌ترین سطح طی دوران ریاست جمهوری‌اش رسیده است بنابراین هیچ زمانی برای انعقاد توافق تاریخی شش کشور با جمهوری اسلامی ایران بر سر مسئله هسته‌ای ایران نمی‌توانست بهتر از برهه زمانی کنونی باشد.

مسئولیت جدید زنگنه برای ارتباط با روسیه

خراسان نوشت : بر اساس پیشنهادی که محمدجواد ظریف وزیر خارجه بر اساس اصل 138 قانون اساسی به هیئت دولت داده و با موافقت کابینه، طی روزهای اخیر توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده است، بیژن زنگنه وزیر نفت به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور روسیه تعیین شده است.

خبرخوش برای برخی مستمری بگیران تامین اجتماعی

خراسان در خبری دیگر منتشر کرد : پس از آنکه تعدادی از مستمری بگیران تامین اجتماعی با ارسال شکایتی به دستگاه قضایی، درخواست بررسی بخشنامه مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی را کردند که اساس این بخشنامه مبنی بر بهره مندی فرزندان زنان بیمه شده، مستمری بگیر بازنشسته و از کار افتاده مشروط به برخی ضوابط اداری و ثبت نام شده بود، دیوان عدالت اداری با بررسی این بخشنامه حکم به غیرقانونی بودن و ابطال آن داد.

مصاحبه‌ای که منتشر نشد!

ایران نوشت : خبر اول این که خانواده‌های شهدای هسته‌ای روز یکشنبه برای استقبال از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به فرودگاه مهرآباد رفته بودند. آن‌ها صبح دیروز هم در نشست خبری رئیس‌جمهور شرکت کردند. در این میان البته خانواده شهید احمدی روشن در نشست خبری حضور نداشتند.

خبرنگار خبرگزاری فارس دلیل این غیبت را براساس تماسی که با همسر مرحوم احمدی روشن داشته روایت کرده است. خبرنگار فارس در صفحه شخصی فیس بوک خود نوشته؛ امروز: «(یکشنبه) با مادر شهید احمدی روشن تلفنی مصاحبه کردم ولی کار نشد. ایشون درباره غیبتشون تو نشست خبری روحانی گفت: «حاج آقا تهران نبود مادر علیرضا معلمه و کلاس داشت من هم مهمون داشتم و چون ساعت 10 بهمون خبر دادن ما نتونستیم بیاییم» خانم سالاریان (همسر شهید) در عین حال تأکید کرد که برای دولت آرزوی موفقیت داریم و اگر آقا سر هم بخواهد ما دریغ نمی‌کنیم... خبرنگار خبرگزاری فارس در انتهای یادداشت خود آورده: البته این مصاحبه بنا به دلایلی در فارس منتشر نشد.

تجمع خانواده‌ برخی محکومان مقابل مجلس

ایران در خبری ابراز کرد : خبر دیگر این که سایت‌های خبری با یک روز تأخیر خبر تجمع تعدادی از خانواده‌های محکومان به اعدام مقابل مجلس شورای اسلامی را مخابره کرده‌اند. روز یکشنبه حدود 30 نفر از مادران، همسران و فرزندان این محکومان با دست نوشته‌هایی خواستار لغو حکم اعدام و تخفیف مجازات آن‌ها شدند. گفتنی است اکثریت این محکومان به اعدام مرتبط با مواد مخدر هستند.

تقدیر آیت‌الله مصباح از ضرغامی

ایران اظهار کرد : شنیدیم که با وجود انتقاداتی که نسبت به فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان صداو سیما می‌شود، آیت‌الله مصباح یزدی از عزت الله ضرغامی تقدیر کرده. این استاد حوزه در دیدار با رئیس شورای معارف سیما و مدیر شبکه قرآن و معارف گفته که برنامه‌ها و کارهای صداوسیما در سال‌های اخیر و در دوره مدیریت آقای مهندس ضرغامی بسیار بهتر از دوره‌های سابق شده و هنری که باید مسئول این دستگاه داشته باشد تا به تدریج به سوی آرمان‌ها حرکت شود، با مدیریت ایشان محقق شده است.

نگاهی دیگر به توافق ژنو

ایران در خبری نوشت : با خبر شدیم که در میان اظهار نظرها و تحلیل‌های مختلفی که از سوی چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس درباره توافق هسته‌ای مطرح شده، یکی از نمایندگان مجلس آن را انقلاب چهارم خوانده است. نعمت منوچهری نماینده مردم پاوه گفته که به رسمیت شناختن حق هسته‌ای ایران را می‌توان «انقلاب چهارم» نامید، چراکه در این پیروزی، زیاده‌خواهی استکبار جهانی شکسته شد.

معاون رئیس دولت سابق به صدا و سیما رفت

ایران نوشت : دست آخر این که یک سایت خبری از احتمال انتصاب معاون محمود احمدی‌نژاد به عنوان معاون پارلمانی عزت‌الله ضرغامی خبر داد. به نوشته این سایت «پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور در سال 84، پیوند نادر و ناگسستنی بین صدا و سیما و محمود احمدی‌نژاد بسته شد؛ پیوندی که حتی کنایه‌های گاه و بیگاه رئیس دولت نهم و دهم و رسانه‌های خبری آن به رسانه ملی نتوانست در این عقد یک‌طرفه خللی ایجاد کند.

ضرغامی در آخرین لطف ادامه‌دار خود به احمدی‌نژاد، به دنبال این است تا سید محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون احمدی‌نژاد در اجرای قانون اساسی را به عنوان معاون پارلمانی خود معرفی کند.» در آخرین ساعات دیروز این خبر تأیید شد و ضرغامی حکم میرتاج الدینی را امضا کرد.

«رحیمی» بازجویی نشده است

تهران امروز در خبری منتشر کرد : کمال‌الدین پیرموذن، نماینده مجلس با اشاره به موضوعات مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی‌بر اعتراف یکی از متهمان اخلال در بازار ارز به ارتباط خود با فرزند معاون اول رئیس‌جمهور سابق، به خانه ملت، گفت: «بر اساس اطلاعات موثق واصله، محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم در ارتباط با بیمه ایران و فرزند وی درباره اختلال در بازار ارز مورد بازجویی قرار نگرفته است.»

آنچه «مرقوم داشته‌اند» و آنچه «توافق کرده‌اند»

تهران امروز اظهار کرد : مهدی کوچک‌زاده در یادداشتی که در وبلاگش منتشر کرده نوشت: رهبر فرزانه انقلاب در پاسخ به متنی که رئیس‌جمهور روحانی در موضوع هسته‌ای «مرقوم داشته‌اند» فرموده اند: «جناب آقای رئیس‌جمهور دستیابی به آنچه «مرقوم داشته‌اید» در خور تقدیر و تشکر از هیات مذاکرات هسته‌ای و دیگر دست اندر کاران است...» آیا به آنچه «مرقوم شده» دست یافته‌ایم؟ آیا بین آنچه «مرقوم شده«با آنچه «توافق شده» ممکن است تفاوتی باشد؟ اگر هست این تفاوت‌ها چیست؟

توافقات نقطه عطفی در تاریخ است

تهران امروز ابراز کرد : زیباکلام با تاکید بر اینکه اظهارات افراطیون درخصوص مذاکرات ژنو آب در هاون کوبیدن است، گفت: «به هر حال چه تندروها بپذیرند و چه نپذیرند این توافقات نقطه عطف تاریخی به‌وجود آورده و قطعا آمریکا نیز به آنچه برای ایران متعهد شده انجام خواهد داد که ظرف 24 ساعت پس از مذاکرات نیز بخش‌هایی از آن آغاز شده است. قطعا آقای روحانی نیز تا جایی‌که مربوط به قوه مجریه باشد تلاش می‌کند تا توافقات مربوط به ایران را انجام دهد. مهم این است که آنچه باعث برآشفته شدن تندروهای داخلی شده است ترک بزرگی است که امروز در نگاه غرب‌ستیزی برداشته شد.»

وصیت‌نامه «عسگراولادی »به روایت «رفیقدوست»

تهران امروز در خبری منتشر کرد : محسن رفیق‌دوست از نزدیکان مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی گفت: «مرحوم عسگراولادی در وصیت‌نامه خود نوشته است من سهم امام و وجوهات بدهکار نیستم و نماز و روزه قضا نیز بدهکار نیستم. مرحوم عسگراولادی در وصیت‌نامه خود نوشته است، به‌دلیل اینکه مالی ندارم، پس ثلث هم ندارم که وصیت کنم.

خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنم متعلق به برادرم است که به‌ نام من است، بنابراین اگر برادرم خواست این خانه را به خانواده من ببخشد، اگر هم نخواست پس بگیرد. مردم فکر می‌کنند من آدم ثروتمندی هستم ولی واقعیت آن است که من از مال دنیا هیچ‌ چیز ندارم.»

دولت در حوزه زنان خوب عمل نکرد

تهران امروز مدعی شد : اشرف بروجردی، عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب در ارزیابی خود از عملکرد دولت در حوزه زنان گفت: «فکر می‌کنم در حوزه زنان مقداری کوتاهی شده است و دولت یازدهم می‌توانست عملکرد بهتری در این باره داشته باشد. حتی در این دولت ما انتظار داشتیم که در ترکیب هیات دولت، شاهد وزرای زنان باشیم اما نه تنها در سطح وزیر بلکه حتی سطح انتصاب معاونان و مدیران کل نیز شاهد تغییر بخصوصی نیستیم.»

 رحیمی بازجویی نشد

آرمان نوشت : شنیده شد که نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس گفت:رحیمی در پرونده بیمه‌ایران و پسر او درباره اخلال بازار ارز بازجویی نشدند. خانه ملت نوشت؛ کمال‌الدین پیرمؤذن با اشاره به موضوعات مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی‌بر اعتراف یکی از متهمین اخلال در بازار ارز به ارتباط خود با فرزند معاون اول رئیس‌جمهور سابق، گفت: بر اساس اطلاعات موثق واصله، محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم در ارتباط با بیمه ایران و فرزند وی درباره اختلال در بازار ارز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

ظاهرا معاون فرهنگی می‌شوم!

آمارن در خبری منتشر کرد : شنیده شد که عضو جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران با اشاره به انتشار اخباری درباره حضورش در وزارت علوم گفت: حکم من به عنوان معاون فرهنگی وزارت علوم هنوز ابلاغ نشده است.سیدضیاء‌هاشمی درباره انتصابش به عنوان معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: من هم اخباری در این زمینه شنیده‌ام و ظاهرا هم این‌گونه است. وی درباره ابلاغ رسمی این سمت از سوی وزارت علوم، گفت: این حکم را هنوز به من نداده‌اند.

فشار نمایندگان پاکدشت و ورامین بر استاندار تهران؟

آرمان ابراز کرد : شنیده شد که یکی از فعالان سیاسی ورامین خبر داد که نمایندگان پاکدشت و ورامین در طی هفته‌های اخیر بیشترین فشار را بر استاندار تهران وارد کرده‌اند تا افراد مورد نظر خود را در فرمانداری‌های پاکدشت، ورامین، قرچک و پیشوا به عنوان فرماندار منصوب کنند. انصاف نیوز نوشت، به نطر می‌آید استاندار تهران تسلیم این فشارها شده و رایزنی‌های فعالین ستاد روحانی و اصلاح‌طلبان این شهرستان‌ها تاکنون به نتیجه‌ای نینجامیده است. نمایندگان این دو شهرستان به جبهه پایداری نزدیک هستند.

توافق عجیب یک وزارتخانه با تامین اجتماعی

آرمان در خبری نقل کرد : شنیده شد که یکی از وزارتخانه‌ها به جای حق بیمه به تامین اجتماعی زمین داد. روزنامه خراسان نوشت؛ بر اساس توافقی که مسئولان یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی با مدیران سازمان تامین اجتماعی انجام داده‌اند مقرر شده در مقابل بخشی از حق بیمه‌هایی که بر عهده این وزارتخانه می‌باشد، به سازمان تامین اجتماعی بدون واریز مبلغ، زمین واگذار شود و تا انجام این تهاتر، تامین اجتماعی به ادارات استانی خود دستور دهد پیگیری برای برداشت حساب یا بازداشت پول‌های این وزارتخانه را متوقف کند.

تذکر دوباره حدادعادل به ضرغامی

آرمان اظهار کرد : شنیده شد که رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما درباره اشکال‌های مکرر در زیرنویس‌های تلویزیون تذکر داد و خواستار رعایت مصوبات فرهنگستان شد. غلامعلی حداد عادل که ماه گذشته در نامه‌ای به عزت‌ا... ضرغامی - رئیس سازمان صدا و سیما - خواستار به کار بردن واژه‌های مصوب فرهنگستان و تشکیل کارگروهی در این زمینه شده بود، اکنون در نامه‌ای دیگر به او درباره‌ اشکال‌های مکرر در زیرنویس‌های شبکه‌های مختلف تلویزیون تذکر داده است.

میرتاج الدینی به صداوسیما رفت

آمارن گفت : شنیده شد که «میرتاج‌الدینی» با حکم رئیس رسانه ملی مدیرکل امور مجلس سازمان صداوسیما شد. محمدرضا میرتاج‌الدینی (زاده 1339 تبریز) نماینده اصولگرای تبریز اسکو و آذرشهر و عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس هفتم و مجلس هشتم بود. وی مدتی سمت معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری را بر عهده داشت و در دولت دهم معاون رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی و مسئول امور روحانیت رئیس‌جمهور بود. میرتاج الدینی پیش از این رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی شهر تبریز بوده است.

تذکر به 3 روزنامه

آرمان در خبری ابراز کرد : شنیده شد که هیأت نظارت برمطبوعات به سه روزنامه «شرق»، «وطن‌امروز» و «هفت صبح» تذکر داد. به گزارش ایسنا ، در جلسه دیروز هیأت نظارت برمطبوعات به روزنامه « وطن امروز» به استناد بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات، روزنامه «شرق» به استناد بند 11 ماده 6 قانون مطبوعات، روزنامه «هفت صبح» به استناد بند 2 ماده 6 قانون مطبوعات و نشریه «چشم انداز ایران» به استناد بند های 1 و12 ماده 6 قانون مطبوعات تذکر داده شد. در این جلسه شماری از تقاضاهای صدور مجوز نشریات مورد بررسی قرار گرفت که طی آن 6 نشریه مجوز انتشار دریافت کردند که در این بین صدور مجوز تعداد چهار فصلنامه، دو دوفصلنامه و شماری از درخواست ‌های تغییرمدیر مسئولی و تغییر وضعیت نشریات مورد بررسی قرار گرفت.

انتقال اموال نهاد از «لادن» به ریاست‌جمهوری

آرمان اظهار کرد : شنیده شد که معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری گفت: همه اموال نهاد ریاست‌جمهوری پس از تخلیه ساختمان لادن به ریاست‌جمهوری بازگردانده شده است. مرتضی بانک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تکلیف اموالی که از نهاد ریاست‌جمهوری در ساختمان لادن قرار داشت چه می‌شود؟ گفت: تمامی اموالی که نهاد ریاست‌جمهوری پس از تخلیه این ساختمان، به محل ریاست‌جمهوری بازگردانده شده است. وی تصریح کرد: هر وسیله‌ای که دارای برچسب اموال به اسم نهاد ریاست‌جمهوری است به جای دیگری جز نهاد منتقل نشده است. معاون کل سرپرست در پاسخ به سوال دیگری درباره خبر مطرح شده مبنی بر «مفقود شدن 930 ساختمان دولتی» گفت: این موضوعات در شرایط کنونی مهم نیست و مذاکرات اهمیت بیشتری دارد. روز شنبه برخی رسانه‌ها از مفقود شدن 930 ساختمان دولتی در آمارهای مطرح شده، خبر داده بودند. بر اساس ادعای این رسانه‌ها، حمید بقایی معاون اجرایی و سرپرست سابق نهاد ریاست‌جمهوری در نامه‌ای آمارهای ارائه شده درباره ساختمان‌های دولتی را مخدوش عنوان کرده گفته بود که تعداد ساختمان‌های اظهار شده دارای اختلاف 930 عددی است.

هلاکت اشرار حمله کننده به سراوان

قدس در خبری منتشر کرد :  تعدادی از اشرار که در جریان حمله ترویستی به پاسگاه مرزی سراوان دست داشتند در جریان یک عملیات پیچیده به هلاکت رسیدند. این عملیات در منطقه جنوب سیستان و بلوچستان و بعد از شناسایی گروه های تروریستی انجام شده است.

برخی مداحی های امروز...

 قدس اظهار کرد : علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در مراسم رونمایی از مجموعه شعر «انگشتری سوم خاتم» با انتقاد از مداحی‌های رایج در کشور طی سال‌های اخیر گفت: برخی مداحی‌های امروز دکان شده است.

حکم اعدام 2 ایرانی در مالزی

قدس نوشت :  دادگاه عالی شاه عالم مالزی دو مرد ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام و یک زن خانه‌دار را به 16 سال زندان محکوم کرد.

اولین خبر خوب برای ظریف

قدس ابراز کرد:  محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در صفحه اجتماعی خود نوشت: اولین خبر خوب برای من، اظهار لطف بزرگوارانه رهبر فرزانه انقلاب در پاسخ به گزارش کریمانه رئیس جمهور محبوب بود که همچون گذشته فرزندانشان را مورد تفقد قرار داده بودند.

عضویت وزیر در 5 شبکه اجتماعی

قدس در خبری اظهار کرد :  محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عضویت در پنج شبکه اجتماعی داخلی خبر داد و گفت: بنا داریم برای استفاده مردم از شبکه های اجتماعی داخلی، پهنای باند این شبکه‌ها را افزایش دهیم.

امیدوارم در تهران شعبه بزنم

قدس مدعی شد :  یورگن بوم‌هوف، مدیرکل هتل کنتینانتال یکی از گرانترین هتل‌های شهر ژنو در پاسخ به یک خبرنگار ایرانی مبنی بر فعالیت در تهران گفت: من می‌دانم که در تهران هتلی به نام «اینترکنتینانتال» وجود دارد اما امیدوارم بتوانیم هتلی تحت مدیریت مجموعه «اینترکنتینانتال» را در پایتخت کشورتان، راه‌اندازی کنیم.

واکنش گستاخانه مقام سعودی به توافق ژنو

قدس در خبری نوشت : عبدا... العسکر رئیس کمیته روابط خارجی شورای مشورتی عربستان سعودی در اظهاراتی عجیب با اشاره به توافق برنامه هسته‌ای ایران گفت: از اکنون هیچکس در منطقه نمی‌خوابد. وی در اظهاراتی گستاخانه گفته است که من احساس نگرانی می کنم که مساحت بیشتری برای ایران در زمینه هسته ای فراهم شود و یا اینکه دست خود را در منطقه بیشتر دراز کند.

نظر‌مجلس‌درباره‌همسریابی‌اینترنتی

قدس اظهار کرد :  مرکز پژوهش‌های مجلس با آسیب‌شناسی همسریابی اینترنتی اعلام کرد که این موضوع بدون مؤسسات واقعی، منشأ آسیب‌هایی می‌شود که جلوگیری از آنها سبب هزینه و پیامدهای فراوان دیگری است. برآوردها از ثبت 500 ازدواج اینترنتی در سال حکایت دارند.

تیراندازی‌ به پلیس‌مذهبی

قدس ابراز کرد:  به دنبال بازداشت چند دانشجوی دختر و پسر عربستانی به دست نیروهای پلیس مذهبی به بهانه اختلاط خلاف شرع، یکی از جوانان برای نجات خود و دوستانش دست به تیراندازی زد.

دروغ شاخ دار اردوغان

قدس در خبری منتشر کرد :  نخست‌وزیر ترکیه در اظهاراتی عجیب ومشکوک مدعی شده که آیت ا... سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق اعلام کرده که زمان آن فرا رسیده که مالکی و اسد از قدرت کنار بکشند.

تجمع مقابل مجلس

قدس در خبری دیگر نوشت : تعدادی از خانواده های افرادی که به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده اند با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تخفیف در مجازات این آنان شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
حتما فردا پس فردا تو مجلس تصویب می كنند كه با كی باید ازدواج كنیم یا نكنیم . یا نه برامون همسر انتخاب می كنند میگن همین خوبه . اگه می خوای تو این كشور زندگی كنی باید با این فرد ازدواج كنی و لاغیر . كاش مجلس و مسئولین و دولت كلا همه این ارگانها مشخص كنند كه حریم شخصی مردم كجاست و تا چه اندازه است. ملت تكلیف خودشون رو بدونند كه چه مسائل از زندگیشون رو خودشون می تونند تصمیم بگیرند و چه مسائلی رو مسئولین . من خودم به عنوان یه ایرانی با این مسئله ازدواج اینترنتی زیاد موافق نیستم .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر