jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۵۹۷۹۴۵   ۲۶ شهريور ۱۳۹۲  |  ۰۹:۴۴

حجت الاسلام و المسلمین ثمری:

زیارت امام رضا اعتبار بندگی است

حجت الاسلام و المسلمین ثمری در برنامه یاد خدا که هر روز از شبکه قرآن و معارف سیما به روی آنتن می رود گفت:رازداری و کتمان سر،مدارا کردن با مردم و صبر در برابر سختی ها از سنت های پیغمبر است و کسی که می خواهد سبک زندگی رضوی داشته باشد باید از این سنت ها پیروی کند.

زیارت امام رضا اعتبار بندگی است

وی اظهار کرد:طبق روایت یکی از سنت های پیغمبر رازداری و کتمان سر است و کسی که این خصوصیت را دارد در حقیقت از پیغمبر تأسی کرده است. درباره زندگی شخصی حتی مخفی کاری نیز توصیه شده است عقل می گوید که اسرار شخصی خود را نباید با دیگران مطرح کرد و دین نیز بر این موضوع تأکید بسیار دارد اگر اسرارت را به دیگران بگویی اسیر آن حرف خواهی شد زیرا معلوم نیست آن فرد مقابل چگونه شخصیتی داشته باشد.

وی ادامه داد:یکی از شیوه های رفتاری ائمه این بود که اسرار را کتمان می کردند .لذا ما نیز باید آستانه  تحملمان را برای نگه داشتن اسرار بالا ببریم و اگر روزی مجبور شدیم که راز زندگی خود را با کسی در میان بگذاریم توجه داشته باشیم که آن فرد مورد اعتماد باشد و بتواند انسان را یاری و رهنمایی بکند.

وی افزود:علاوه بر کتمان کردن راز باید رازدار اسرار دیگران نیز بود،اگر کسی به ما اعتماد کرد و اسرار زندگی اش را به ما گفت باید مراقب باشیم که خیانت در امانت نکنیم زیرا رازداری نوعی امانتداری است و قرآن می گوید مؤمن کسی است که به امانت خیانت نمی کند.

حجت الاسلام و المسلمین ثمری تصریح کرد:از سنت های دیگر پیغمبر مدارا کردن با مردم است یعنی باید از بسیاری از رفتارهای نادرست دیگران چشم پوشی کرد ونسبت به  بسیاری رفتارهای جزئی دیگران گذشت داشت این خصلت می تواند در مسائل مختلف خصوصا مسائل خانوادگی کمک بسیاری خوبی باشد.

وی همچنین گفت:امام رضا به حضرت عبدالعظیم می فرماید که سلام مرا به شیعیان برسان و به ان ها بگو که جدال نکنند یعنی در حقیقت باید از جر و بحث های بیهوده پرهیز کنیم و تنها زمانی باید از دیگران انتقاد کنیم که بستر مناسبی فراهم شده باشد.خیلی از مشکلات و تاریکی های زندگی های ما به خاطر مدارا نکردن با مردم است.

وی با اشاره به این مطلب که گاهی داشتن همسر بد و بد اخلاق امتحان پروردگار است گفت: به گقته پیغمبر صلوات الله علیه و اله افرادی که همسران بد رفتار خود را تحمل می کنند این افراد اجر مجاهدان خط اول جبهه را می برند. باید این افراد از ذکر صلوات و ذکر لا حول و لا قوة الا بالله کمک بگیرند و محیط خانواده را با این ذکر روشن وزنده کنند ضمن اینکه توسل به ائمه خصوصا امام رضا نیز بسیار راه گشا خواهد بود.

این استاد اخلاق ادامه داد:سنت دیگر پیغمبر (ص)صبوری در برابر سختی ها ست وائمه ما نیزچون پیغمبر در برابر سختی ها بسیار شکیبا بودند، اوج مصیبت در میان اهل بیت برای سید الشهدا امام حسین (ع) صورت گرفت و ایشان در برابر امر خدا تسلیم محض بود ما نیز اگر جلوه های رفتاری ائمه را الگو و سبک زندگی خود قرار دهیم تا حدی با ائمه هم نسخ و هم جنس می شویم و به این ترتیب بسیاری از ناهنجاری های زندگی و سختی ها برایمان گوارا خواهد شد

وی در پایان خاطر نشان کرد:ما سرمایه ها و اعتبارات زیادی داریم و اگر سبک زندگی مان سبک زندگی رضوی باشد می توانیم از این اعتبارات بندگی استفاده کنیم ثواب هایی که برای زیارت امام رضا در روایات بیان شده از جمله این اعتبارات است و راه به دست آوردن چنین اعتباراتی این است که از سنت های پیامبر پیروی کند و سبک زندگی رضویه را مد نظر داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر