jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۸۴۹۸ ۲۵ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۲۶

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت به تدوین «لایحه ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیر‌دهی» از دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: امیدواریم اگر این لایحه نیازمند بررسی مجدد است، توسط دولت جدید سریعا بررسی شده و برای تصویب نهایی به مجلس فرستاده شود.

دکتر سیدحامد برکاتی در گفت‌وگو با ایسنا، به بند قانونی اضافه شده به اصلاح قانون جمعیت اشاره کرد و گفت: این بند قانونی دو مبحث را شامل می‌شود؛ افزایش مرخصی زایمان مادران تا ۹ ماه و اعطای مرخصی به پدران تا ۱۵ روز.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به لحاظ لفظ «دولت می‌تواند» در این بند قانونی، افزایش مرخصی زایمان مادران و اعطای مرخصی به پدران از ضمانت اجرایی برخوردار خواهد بود یا خیر؟ گفت: ظاهرا هیات دولت این موضوع را تصویب و جهت اجرا به تمام دستگاه‌ها ابلاغ کرده است. اما این موضوع ‌‌نهایت هدف ما نیست؛ چرا که هنوز در بخش خصوصی مشکل خواهیم داشت و این درحالیست که بخش زیادی از مادران در بخش خصوصی فعالند.

برکاتی به «لایحه ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیر‌دهی» که دو سال گذشته به دولت ارسال و در کمیسیون فرهنگی هیات دولت تصویب شد، اشاره کرد و افزود: بر این اساس اصلاحیه جامعی به قانون ترویج تغذیه با شیر مادر که سال ۷۴ تصویب شده بود، انجام دادیم.

وی افزود: در لایحه «ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی» مادران شاغل در بخش خصوصی، لحاظ مرخصی تا یک سال برای زایمان‌های دوقلو، مرخصی زایمان برای موارد مربوط به رحم اجاره‌ای و همچنین دیگر مواردی که برخی از زنان شاغل کشور با آن مواجه هستند مانند مادرانی که کودکانی را به فرزندی می‌پذیرند نیز در نظر گرفته شده‌اند. به گفته برکاتی، حمایت قانونی از ترویج تغذیه با شیر مادر، لزوم حمایت سازمان‌های بیمه‌گر از مادران شاغل بخش خصوصی و... نیز در لایحه «ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی» لحاظ شده است.

وی افزود: در این لایحه همچنین به صراحت به مبحث مهدکودک‌ها نیز پرداخته شده است. هرچند در قانون ترویج تغذیه با شیرمادر مصوب سال ۷۴ نیزبه بحث مهدکودک‌ها پرداخته شده، اما پس از برنامه چهارم توسعه و قرار گرفتن قانون بالادستی‌تری در این زمینه، مبحث مهدکودک‌ها در قانون ترویج تغذیه با شیرمادر قابلیت اجرایی‌اش را از دست داد. اما در لایحه «ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی» بحث مهدکودک‌ها مجددا در نظر گرفته شده است.

برکاتی ابراز امیدواری کرد که اگر این لایحه نیازمند بررسی مجدد است، توسط دولت جدید سریعا بررسی شده و به مجلس فرستاده شود و گفت: این لایحه با کار کار‌شناسی قوی و با همکاری حدود ۱۵ دستگاه اجرایی تدوین شده است. مطمئنا تصویب این لایحه به ارتقای شاخص‌های ترویج تغذیه با شیر مادر، مراقبت از کودکان و حمایت از مادران شاغل کمک موثری خواهد کرد.
>> مردم‌سالاری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر