jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۵۸۱۷۸۰   ۳۱ تير ۱۳۹۲  |  ۱۷:۵۸

موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل:

هیچ قدرتی توان حمله به ایران را ندارد

۳

موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل در یک بررسی راهبردی تاکید کرد که است که به رغم اظهارات نتانیاهو نه آمریکا و نه اسراییل نه می توانند و نه به نفع آنهاست که به ایران حمله کنند.

هیچ قدرتی توان حمله به ایران را ندارد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایران هسته ای، موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل در یک بررسی راهبردی تاکید کرد که است که به رغم اظهارات نتانیاهو نه آمریکا و نه اسراییل نه می توانند و نه به نفع آنهاست که به ایران حمله کنند.

زکی شالوم درمقاله ای برای موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل که روز 27 تیر 1392 منتشر شده ابتدا استدلال کرده است که اگر آمریکا برای حمله به ایران پیشقدم شود، قبل از هر کس نزد مردم خود متهم خواهد بود.

وی می نویسد: «اگر ایالات متحده، عملیاتی نظامی علیه ایران به راه اندازد، تصور مردم آمریکا احتمالاً این خواهد بود که این اقدام در درجه اول به قصد دفاع از اسرائیل انجام گرفته است. به احتمال زیاد این تصور، آسیب به منافع آمریکا در منطقه را تشدید می‌کند. در نتیجه، بازدارندگی اسرائیل در مقابل بازیگران حکومتی و غیر حکومتی منطقه‌ای به احتمال زیاد کاهش می‌یابد. علاوه بر این، این فعالیت به احتمال زیاد می‌تواند موقعیت آن دسته از محافل آمریکایی را که ادعا می‌کنند اسرائیل و روابط خاص آن با ایالات متحده، باری بر دوش ایالات متحده است و به جایگاه بین‌المللی آن از یک سو و ارتباط آن با جهان عرب از سوی دیگر آسیب می‌رساند، تقویت خواهد کرد. در نهایت، ایالات متحده ممکن است در عوضِ تمایل خود برای محافظت از اسرائیل چیزی بخواهد. فشار آمریکا بر اسرائیل برای اتخاذ مواضع دشوار در مورد روند صلح همچنین می‌تواند افزایش یابد».

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرده است که اساسا ممکن است عملیات نظامی علیه ایران حتی اگر توسط آمریکا انجام شود باز هم شکست بخورد.

شالوم نوشته است: «یک عملیات آمریکایی علیه ایران می‌تواند به طور کامل و یا جزئی شکست بخورد. اگر این اتفاق بیفتد، فشار بر دولت اسرائیل، چه داخلی و چه خارجی، برای جلوگیری از حمله به ایران به شدت افزایش خواهد یافت. بحث اصلی این است که اگر ایالات متحده نتواند این کار را انجام دهد، پس اسرائیل مطمئناً نمی‌تواند. این به معنی محدود کردن آزادی مانور اسرائیل است».

وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ ضمانتی وجود ندارد که حمله آمریکا به ایران موفق تر از اسراییل باشد، آورده است: «حامیان «گزینه آمریکایی» ادعا می‌کنند که اگر اسرائیل به تنهایی به ایران حمله کند، باید انتظار واکنشی گسترده را از سوی ایران و متحدان منطقه‌ای آن، به خصوص حزب‌الله داشته باشد، در حالی که اگر ایالات متحده حمله کند، ایران ممکن است تصمیم بگیرد که واکنش خود را به جای اسرائیل به ایالات متحده متمرکز کند. با این حال، این باور ممکن است منعکس‌کننده خیالی خام باشد و نه یک ارزیابی متعادل از وضعیت».

شالوم ادامه داده است: «حتی اگر منبع حمله، ایالات متحده باش، ایران دلیل بسیار خوبی برای تمرکز واکنش خود بر اسرائیل دارد. اول، ایران ممکن است به این ارزیابی برسد که اسرائیل، بر خلاف ایالات متحده، دارای محدودیت‌های سیاسی و عملیاتی است که استفاده آن از قدرت علیه ایران را محدود می‌کند. دوم، اسرائیل در چشم بسیاری از کشورها به ویژه در منطقه، هدفی «مشروع» برای واکنش است. سوم، نتایج بازدارندگیِ یک حمله عمده به شهرهای مرکزی و شهروندان اسرائیل، بسیار بزرگ‌تر از هر گونه حمله دقیق به اهداف ایالات متحده در خلیج فارس خواهد بود».

برچسب ها: حمله
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
باز هم ادعای حمله ، آنها فقط اسلحه می سازند و تسلیحات نظامی نمی دانند قوی ترین این ابزارها در برابر كلمه الله اكبر و رفتن با شوق به سوی شهادت یك مشت آهن پاره بیشتر نیست . اگر رهبرم سید علی حكم جهاد دهد خواهیم دید آثاری از اسرائیل بجا نخواهد ماند. جانم فدای رهبرم امام خامنه ای
۰
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
.امریكا هیچ غلطی نمیتواند بكند.
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
حضرت امام خمینی(ره) فرمود آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر