jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۸۱۴۳۲   ۳۰ تير ۱۳۹۲  |  ۱۸:۵۳

قرارداد صادرات گاز ایران به عراق به عنوان بزرگترین قرارداد صادراتی گاز ایران، عصر امروز با حضور وزیران نفت دو کشور در بغداد امضا شد.

امضای بزرگترین قرارداد صادراتی گاز ایران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) ، معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به سفر هیئت بلند پایه ایرانی به بغداد تصریح کرد: بر اساس این قرارداد، روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز از طریق خط لوله اول (ایلام) ، به نیروگاه های صدر، بغداد و المنصوریه ارسال خواهد شد.

محمد جواد اوجی در تشریح روند صادرات گاز از ایران به عراق گفت: امضای این قرارداد روزانه 10 میلیون دلار و سالانه 3,7 میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی بر آمادگی 100 درصدی ایران برای صادرات گاز به عراق تاکید و تصریح کرد: به محض اعلام آمادگی از سوی طرف عراقی ما نیز صادرات گاز به این کشور را آغاز خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: عملیات احداث 227 کیلومتر از این خط لوله 48 اینچی در خاک ایران رو به اتمام است و ساخت 270 کیلومتر از این خط لوله 42 اینچی در خاک عراق نیز در مدت یک تا دو ماه آینده به پایان می رسد.

با نهایی شدن قرارداد خط لوله دوم از خرمشهر به بصره در قالب قرارداد دوم، حدود 20 میلیون متر مکعب در روز گاز به عراق صادر خواهد شد و در مجموع با اجرای این دو قرارداد حدود 40 تا 45 میلیون مترمکعب گاز طبیعی ایران به این کشور همسایه صادر خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر