jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۱۴۰۵   ۳۰ تير ۱۳۹۲  |  ۱۸:۱۲

از آغاز ماه مبارک رمضان، برنامه‌ای به نام «قندپهلو» در شبکه آموزش سیما پخش می‌شود که درونمایه اصلی آن شعر طنز است.

نویسندگان، مجریان، کارشناسان و حتی شرکت‌کنندگان این برنامه، همگی از طنزپردازان شناخته‌شده هستند و این ویژگی، یعنی سپردن کار به دست اهلش، موجب شده که برنامه‌ای دیدنی و قابل تأمل به مخاطبان عرضه شود.

سالیانی است که در رسانه ملی، برای آشنا شدن مخاطبان عام با آثار ارزشمند ادبی و از جمله شعر طرح‌هایی ارائه و برنامه‌های گوناگونی ساخته و پخش شده است. در زمینه طنز، البته میان‌پرده‌های نمایشی فکاهی و سریال‌های کمدی که به تسامح به طنز موسوم شده است، پرشمار و اغلب پرمخاطب است.

اما برنامه‌های دیگر، نظیر «حرف اضافه» و «پا تو کفش اخبار»، که در آنها مجری و کارشناس برنامه، طنزپرداز باشد و به ارائه نمونه‌هایی از طنز نوشتاری و گفتاری بپردازد با آن که بسیار با اقبال مخاطبان مواجه شده، چندان پرشمار نیست و گاهی با اوج گرفتن برنامه و برقراری ارتباط مؤثر با مخاطبان، به دلایل گوناگون برنامه ادامه نیافته است.

در موضوع معرفی آثار ارزشمند ادبی به مخاطبان رسانه‌هایی چون رادیو و تلویزیون، یافتن قالب مناسب و خلاقیت در شیوه ارائه برنامه بسیار اهمیت دارد، چنان که بدون خلاقیت، پس از مدتی برنامه‌ساز برای حفظ مخاطبان خود ناگزیر به روش‌های دم‌دستی و نازل روی می‌آورد، مثل اتفاقی که برای برخی برنامه‌های طنز و فکاهی افتاده است، آن‌گونه که ایجاد جاذبه در آنها یا از طریق لودگی و مسخره‌بازی است یا با نقیضه‌سازی از برنامه‌ها و بویژه موسیقی‌های شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای که در واقع نوعی پخته‌خواری است.

در چند قسمتی که از برنامه «قندپهلو» پخش شده است، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از خلاقیت در طراحی قالب برنامه دیده می‌شود، هم در جلوه‌های بصری نظیر دکور و کاریکاتورها و هم بویژه در بخش محتوایی، یعنی گونه‌های متنوعی که برای ارائه شعر طنز طراحی شده است. وقتی زمزمه تولید برنامه‌ای درباره شعر طنز را از دوستان طنزپرداز شنیدم، تمام ترس من از این بود که این برنامه، مانند برنامه‌های مشاعره، آنقدر درگیر شتابزدگی و هیجان رقابت و امتیاز شود که خود شعر و عرضه شایسته آن در حاشیه قرار گیرد.

اما هنگامی که دیدم در این برنامه تمام عوامل، حتی طنزپردازانی که به عنوان مجری و شرکت‌کننده در «قندپهلو» حضور دارند، تمرکز خود را بر ارائه درست و شایسته شعر طنز گذاشته‌اند، بسیار خرسند شدم. بویژه آن که مجری و کارشناس برنامه، در میان گفت‌وگوها به معیارهای ارزیابی و ارجمندی سخن و روش‌های شناخت و درک شعر طنز اشاره می‌کنند، اما این اشاره‌ها با آن که جنبه آموزشی دارد، با آمیزه‌ای از لطافت بیان و ظرافت‌های طنز، از آسیب‌های معمول در برنامه‌های آموزشی مصون مانده است، یعنی نه از موضع برتری‌جویانه است و نه مخاطبان را دست‌کم می‌گیرد.

اسماعیل امینی / شاعر و مدرس دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر