jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۰۲۷۹   ۲۶ تير ۱۳۹۲  |  ۱۵:۵۱

آرش برهانی، مهاجم باسابقه استقلال:

دلم روشن است کرش مرا دعوت می‌کند

اضافه شدن دو مهاجم در نیم‌فصل لیگ برتر دوازدهم، باعث شد تا در نیمه پایانی لیگ تازه تمام شده فرصت کمتری برای بازی به آرش برهانی برسد. این موضوع با ناراحتی او هم همراه شد، اما از آنجا که او طی سال‌ها حضورش در استقلال ثابت کرده خیلی اهل جنجال و حاشیه نیست، با این شرایط کنار آمد و در نهایت اجازه نداد دلخوری‌هایش برای کم بازی کردن لطمه‌ای بر پیکر تیم استقلال در راه رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ برتر بزند. او حالا با جدا شدن فرزاد حاتمی و ایمان موسوی از استقلال، باید با محمد قاضی رقابت کند.

با پیش‌بینی‌ات از لیگ پیش رو آغاز کنیم. لیگ ماقبل جام جهانی را چطور می‌بینی؟

من تجربه بازی در چنین فضایی در لیگ برتر را دارم و پیش از جام جهانی 2006 آلمان هم همین شرایط را پشت‌سر گذاشتم. بی‌شک امسال لیگ با رقابت فشرده بازیکنان در تمام خطوط آغاز خواهد شد. همه دنبال جلب نظر کارلوس کرش هستند تا بتوانند مسافر برزیل شوند و در جام جهانی به میدان بروند. این مسأله کار را برای همه بازیکنان لیگ برتر دشوارتر خواهد کرد.

چرا؟ چه فرقی می‌کند... بالاخره اگر جام جهانی هم نبود تمام تیم‌ها برای رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ برتر یا جام حذفی با هم رقابت داشتند. تفاوت اصلی در چیست؟

در حالت عادی این حرف کاملا درست است و همیشه رقابت وجود دارد، اما الان بحث جام جهانی مطرح است و همه ما بازیکنان هم اثرات رسیدن به تیم ملی در این برهه و نقشی را که در آینده فوتبالی‌مان خواهد داشت بخوبی درک می‌کنیم. بدون تعارف باید گفت بازی در جام جهانی یا همراهی تیم ملی در این مسابقات اثر مستقیم روی سطح قراردادهای بازیکنان خواهد داشت. ضمن آن که اگر کمی هم خوش‌شانس باشید با دریافت یک پیشنهاد از خارج کشور می‌توانید با دریافت ارز خارجی پیشرفت مالی به مراتب بیشتری داشته باشید. همه اینها باعث خواهد شد کار برای تک‌تک ما سخت‌تر شود و این موضوع سبب می‌شود رقابت‌هایی احتمالا کم‌گل و پربرخورد را شاهد باشیم. به طور مثال یک مدافع برای نشان دادن شایستگی‌هایش کار را برای مهاجمان تیم‌های مقابل سخت می‌کند و برعکس آن هم صادق است و فورواردها هم بیشتر دقت می‌کنند از این خطوط رد شوند. در مجموع سطح رقابت بمراتب بالاتر از مواقع عادی خواهد رفت و این بر جذابیت‌های این لیگ خواهد افزود.

برنامه خودت برای این فصل چیست؟

من برنامه‌ام را از شروع نخستین روز تعطیلاتم آغاز کردم و برعکس هر سال که در پایان مسابقات به مرخصی طولانی مدت می‌رفتم امسال خیلی کم استراحت کردم و به طور اختصاصی و قبل از شروع تمرینات استقلال، تمریناتم را از سر گرفتم. از روزی هم که تمرینات تیم به طور جدی آغاز شد جزو اولین افرادی بودم که در کمپ استقلال حاضر شدم و الان هم شرایط خوبی دارم.

چرا؟ فکر می‌کنی کرش تو را به تیم ملی دعوت خواهد کرد؟

فکر نمی‌کنم، مطمئن هستم. با شناختی که در این سال‌ها از او به دست آورده‌ام، می‌دانم که اگر خوب کار کنم و خوب گل بزنم او حتما مرا به تیم ملی دعوت خواهد کرد.

فکر نمی‌کنی با وجود مهاجم قابلی همچون رضا قوچان‌نژاد، کار برای مهاجمان داخل ایران خیلی سخت‌تر از قبل شده تا به ترکیب اصلی تیم ملی برسند؟

این که آقای کرش چه تصمیمی برای خط حمله تیم ملی دارد، نمی‌دانم. من فقط در این زمینه به توانایی‌های خودم فکر می‌کنم و از رقابت کردن با هیچ کس هم ترسی ندارم. ممکن است تا زمان شروع مسابقه‌های جام جهانی خیلی اتفاق‌ها رخ بدهد...

... یعنی اگر گوچی مصدوم شود؟

خیر، به هیچ عنوان چنین طرز فکری ندارم و هرگز هم نخواهم داشت، اما بالاخره کسی از فردای خودش مطلع نیست و نمی‌توان صرف این ‌که الان آقای قوچان نژاد خوب کار کرده، با اطمینان از حضور او در نوک خط حمله تیم ملی در برزیل حرف زد. همان طور که من نمی‌توانم ادعا کنم فیکس خط حمله استقلال هستم. تازه این ‌که من در مورد استقلال گفتم حرف مرداد امسال است و حرف در مورد جام جهانی به تیر سال آینده مربوط است. مطمئن باشید این مسائل در انگیزه من برای بازگشت دوباره به اردوی تیم ملی تأثیر مثبت دارد و باعث بیشتر شدن تلاشم
خواهد شد.

امیدواری ات قابل ستایش است، اما تو فصل پیش هم گل می‌زدی، اما کرش تو را دعوت نمی‌کرد؟

من فصل قبل نسبت به تعداد بازی‌هایی که برای استقلال انجام دادم و دقایق حضورم در میدان، آمار بدی در گلزنی نداشتم، اما آمار حضورم در ترکیب اصلی استقلال قابل توجه نبود و همین یک خط در میان بازی کردن‌ها باعث شد عملکردم چندان به چشم نیاید و حالا تصمیم گرفته‌ام آن‌قدر خوب تمرین کنم و گل بزنم که به اصطلاح خودم را به ترکیب اصلی تیم استقلال تحمیل کنم. بنابراین برنامه اصلی‌ام برای این فصل مهم است، چون فکر می‌کنم این دوره و این فصل برای رسیدن به جام جهانی عملا آخرین فرصت برای من است که بتوانم همراه تیم ملی به این مسابقات گام بگذارم و پس از آن شاید دیگر چنین موقعیتی نصیبم نشود.

تو در فصل گذشته با امیر قلعه‌نویی مشکلی داشتی؟

خیر ما رابطه استاد و شاگردی داریم و من در دوران مربیگری امیرخان آقای گل لیگ برتر شده‌ام.

پس چرا در فصل گذشته حتی به رغم گلزنی در بازی ها، در مسابقه بعد یکباره نیمکت‌نشین می‌شدی؟

این به سلیقه و برنامه‌های سرمربی تیم بازمی‌گردد. البته خیلی‌ها این سوال را از من می‌پرسیدند و هنوز هم این پرسش مطرح می‌شود که برای خود من هم جای سوال داشت، اما وقتی تیمی با طرز تفکر سرمربی‌اش نتیجه می‌گیرد نشان‌دهنده آن است که او درست تصمیم گرفته و نباید در کارش دخالت کرد.

امیرخان یا هر مربی دیگری می‌داند که بیرون رفتن یک بازیکن از ترکیب اصلی چه حسی به آن بازیکن می‌دهد، چه برسد بازیکنی که در بازی قبلی گل هم زده باشد، اما گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که لابد مربی را مجبور می‌کند تا این قبیل تصمیم‌ها را اتخاذ کند.

اگر تو هم مربی شوی این رفتار را با گلزن تیمت خواهی کرد که او گل بزند و تو در بازی بعدی او را نیمکت‌نشین کنی؟

اول از همه باید بگویم که روحیات من با این قبیل کارها همخوانی ندارد و من پس از رسیدن به پایان دوران بازی‌ام، فوتبال را فقط به عنوان یک پیشکسوت دنبال خواهم کرد و اصلا در خودم نمی‌بینم که بخواهم مربیگری کنم. دوم این‌ که اگر هم روزی روزگاری بنا بر جبر زمانه مجبور شوم این کار را انجام دهم باز هم باید دید چه شرایطی برای من پیش خواهد آمد که مجبور شوم گلزن بازی قبلی‌ام را نیمکت‌نشین کنم، چون خودم این حس بد را تجربه کرده‌ام ولی گاهی اوقات صلاح بر این است که یک مربی به جای نگاه کردن به حس و حال یک بازیکن، کل تیم را در نظر بگیرد.

از این لحاظ هرگز در این فصل به قلعه‌نویی حرفی نزدی؟

یک بار دلیل بیرون ماندن از ترکیب را پرسیدم که مشخص شد تصمیم تاکتیکی بوده و من هم از ایشان تشکر کردم.

اما در پایان فصل خبری منتشر شد مبنی بر این‌که امیر قلعه‌نویی تو را در فهرست بازیکنان مازاد قرار داده است و دل خوشی از تو ندارد، آیا واقعا چنین بود؟

متأسفانه این قبیل اخبار و شایعه‌ها در روزهای نقل و انتقالات زیاد به گوش می‌رسد و امسال هم این شایعه برای من درست شد که البته حدس‌هایی هم زدم که این اخبار از کجا نشأت گرفته بود. خوشحالم که بار دیگر استقلال به من اعتماد کرد و توانستم یک فصل دیگر هم در خدمت این تیم باشم. این فصل هم خیلی چیزها را به خیلی‌ها ثابت خواهم کرد.

حدس تو در مورد منتشرکنندگان آن شایعه‌ها به هم پستی‌هایت در استقلال ربط داشت؟

من از کسی اسم نبردم و به هیچ وجه اشاره‌ای هم به پست و جایگاه کسی نداشتم و فقط گفتم این ‌که دو روز پس از پایان فصل این شایعه سر زبان‌ها افتاد کمی مشکوک بود. چون همه آقای قلعه نویی را می‌شناسند. او با کسی تعارف ندارد و مطمئن باشید اگر سر سوزنی در مورد حفظ من در تیم استقلال آن هم در فصلی که استقلال باید از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کرده و در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشد، شک داشت حرفش را بدون تعارف می‌زد و همان ابتدا عذرم را می‌خواست. به همین دلیل و به واسطه این اعتماد و اطمینانی که امیرخان به من دارد، می‌خواهم در این فصل با یک تیر دو نشان را بزنم. هم در استقلال برای موفقیت تیم تلاش مضاعف داشته باشم و هم برای رسیدن به اردوی تیم ملی برنامه دارم.

جدایی حاتمی و موسوی برای تو عجیب نبود؟

هم فرزاد و هم ایمان از دوستان خوب من در این مدت در استقلال بودند و برای هر دوی این عزیزان در تیم‌های جدیدشان آرزوی موفقیت می‌کنم. همان طور که گفتم، ماندن و نماندن یا بازی کردن و نکردن در ترکیب یک تیم به نظر کادر فنی تیم مربوط است و من در این مسائل ورود نمی‌کنم چون کار من بازی کردن است.

محمد قاضی را تا چه حد می‌شناسی؟

او را از اردوهای قبلی تیم ملی که با هم بودیم، می‌شناسم و غریبه نبودیم. محمد از مهاجمان خوب حال حاضر ایران است و با حضور او قطعا قدرت خط حمله استقلال دوچندان خواهد شد.

این ‌که او پورشه دارد و از تیمی مثل پرسپولیس با شرایط مالی خوب به استقلال با این همه مشکلات مالی آمده، کار را برایش سخت نخواهد کرد؟

به هر حال او موفقیت را بر پول ارجح دانسته و حالا می‌خواهد به جای پورشه، به عنوان قهرمانی با یک تیم شایسته کسب این عنوان دست پیدا کند. فکر هم می‌کنم که راه را درست انتخاب کرده است. گرچه در استقلال مشکلات مالی وجود دارد و کم هم نیست، اما در عوض افتخاراتی هم هست که در دیگر تیم‌ها نیست. البته پول‌ها را هم به تناوب می‌دهند و جا دارد از این طریق از آقایان فتح‌الله‌زاده و امیر قلعه‌نویی تشکر کنم که انصافا در این فصل به ویژه در این اواخر با تلاش فراوان بخشی از مشکلات را در این زمینه برطرف کردند.

از رقابت با قاضی هراسی نداری؟

هرگز! من از رقابت با هیچ‌کس هراس ندارم و محمد هم در این مدت کوتاه که به استقلال آمده، نشان داده اهل رقابت است و من هم از اخلاق او لذت بردم. ما هم تیمی هستیم و در نهایت رقابت ما دو نفر به سود استقلال تمام خواهد شد و این برای کل تیم ارزشمندتر هم هست. ضمن آن که شاید ما با هم یک زوج را تشکیل دادیم که در نوع خود جالب خواهد بود.

از دریافتی خودت راضی هستی؟

من بیشتر مبلغ قرارداد فصل دوازدهم خود را گرفته‌ام و بخشی از آن باقی مانده است اما هنوز از فصل یازدهم طلب دارم و امیدوارم آن را هم وصول کنم. آن بخش از طلبم به دوران ارزانی دلار مربوط است و امیدوارم باشگاه استقلال ضرر و زیان من را محاسبه کند و آن را هم به من بپردازد.

چرا استقلال این‌قدر دیر جمع شد؟

چند دلیل داشت. استعفای آقای فتح‌الله‌زاده از یک طرف، بی‌پولی وزارت ورزش و نداشتن بودجه از طرف دیگر. ادامه‌دار شدن اردوی تیم ملی و ما هم که شش بازیکن ملی پوش داشتیم و این یعنی نصف بیشتر یک تیم و غیر از آن هم نامشخص بودن وضع باشگاه استقلال و مسائلی از این دست، کار را برایمان سخت کرد. گرچه به تعویق افتادن زمان شروع لیگ برتر به سود ما تمام شد تا از این فرصت ده روزه برای آماده شدن بیشتر استفاده کنیم.

این مسأله در رقابت‌های این فصل که خودت آن را سخت‌تر از همیشه قلمداد می‌کنی به ضرر استقلال تمام نمی‌شود؟

صددرصد به ما آسیب خواهد زد و من متعجبم چرا چنین برخوردی با استقلال شد. همیشه در کشورهای مختلف وقتی یک تیم در سطح قاره‌شان به مراحل پایانی لیگ فوتبال نزدیک می‌شود از داخل مورد حمایت قرار می‌گیرد، اما ما به جای آن که با چنین شرایطی مواجه شویم با عقب‌نشینی مسئولان و بی‌میلی‌شان برای کمک به استقلال مواجه شدیم و همین موضوع در این مدت لطماتی به استقلال زده که شک ندارم در طول این فصل آثارش را نشان خواهد داد. ما در طول فصل پیش هم با اتحاد و همدلی مثال‌زدنی که میان بچه‌های تیم شکل گرفته بود، توانستیم بر چنین معضلاتی غلبه کنیم و امیدوارم امسال هم همان خصوصیت‌ خوب اخلاقی بچه‌های تیم بر مشکلات غلبه کند وگرنه کار ما امسال بمراتب سخت‌تر می‌شود. چون هر تیمی برابر استقلال قرار می‌گیرد به غیر از نام تیم ما با عنوان قهرمانی فصل پیش‌مان هم می‌جنگد و این کار را سخت‌تر از قبل خواهد کرد. بنابراین می‌طلبد تا توجه بیشتری نسبت به تنها نماینده ایران در مرحله یک‌چهارم پایانی لیگ قهرمانان آسیا صورت بگیرد که لااقل زحمات بچه‌های تیم مان در طول فصل پرفراز و نشیب گذشته به سرانجامی خوش برسد.

از بوریرام تایلند چقدر شناخت داری؟

کمی در مورد این تیم در اینترنت اطلاعات گرفته‌ام و کمی هم از طریق دوستان مطبوعاتی‌ام آنها را می‌شناسم. آنها دو سه بازیکن لالیگایی دارند و سرعت، مهم‌ترین شاخصه کار تیمی‌شان است و باید در تهران کار را تمام کنیم. چون طبق گفته آقای ماجدی (سرپرست استقلال که سابقه 12 سال فعالیت در تیم‌های فوتبال و فوتسال تایلند را در کارنامه دارد) بازی در تایلند و هوای شرجی آن با بیش از 85 درصد رطوبت سخت و دشوار است. ما هر کاری برای رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی داریم باید در تهران انجام دهیم.

محمدرضا مدنی ‌/‌ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر