به حداقل رساندن ریزگردها در کشور نیازمند گذشت 10 سال زمان است؛ این جمله‌ای است که روز گذشته قائم‌مقام سازمان محیط زیست درخصوص برنامه‌های محیط زیست برای مقابله با ریزگردها به زبان آورد، این‌که دولت برای مبارزه با ریزگردها برنامه‌ای بلندمدت دارد خوب به نظر می‌رسد.
کد خبر: ۵۷۶۴۶۳
برنامه‌ها به گَرد ریزگردها نمی‌رسد

اما باید از آقای‌قائم‌مقام پرسید آیا ایشان در لابه‌لای برنامه‌ها و راهکارهای دور و درازشان فکری هم به حال مردمی کرده‌اند که ریزگردها مانند موریانه به جان زیربنای زندگی‌شان افتاده و هر لحظه با از دست دادن کار یا بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، زیرا نمی‌توان نفس کشیدن را از مردم دریغ کرد و آنها را با وعده‌های بلندمدت، آن هم در شرایطی که دولت روزهای آخر خود را سپری می‌کند، سرگرم کرد.

از این گذشته بر هیچ‌کس پوشیده نیست که دولت نهم و دهم درخصوص مقابله با ریزگردها و دیگر مسائل زیست‌محیطی کشور آن طور که باید و شاید جدی نبوده و نیست، تاجایی که سخنگوی فراکسیون مجلس در این باره به جام‌جم می‌گوید: دولت حتی بودجه مناسبی هم برای مقابله با ریزگردها در نظر نگرفته بود، به همین دلیل در کمیسیون تلفیق خودمان بودجه را تقویت و اضافه کردیم.

از این گذشته با توجه به شاخص محیط زیستی و بین‌المللی EPI که تاکنون براساس آن چهار رتبه‌بندی جهانی منتشر شده، رتبه ایران به ترتیب در سال‌های 2006، 2008، 2010 و 2012 رتبه‌های 53 ،67 ، 78 و 114 بوده است.

همان‌طور که مشخص است ایران سیری نزولی را درپیش گرفته، زیرا ما در بیشتر شاخص‌ها ضعیف عمل کرده‌ایم، تا آنجا که تا به امروز که چندماه از اعلام آخرین نتایج این رتبه‌بندی در سال 2012 می‌گذرد، هیچ نهادی مایل به انتشار آنها نبوده و نیست.

برای نمونه در زمینه گرد و غبار ما در دنیا رتبه 107 را به دست آورده‌ایم،‌ یا درخصوص انتشار گاز CO2 هم در گزارش EPIجایگاه کشورمان در رتبه نود و ششم قرار گرفته است.

به همین دلیل برای حل بحران ریزگردها باید یادآور شد که مساله ریزگردها یک مساله منطقه‌ای است و در این زمینه باید با کشورهای همسایه روابط دیپلماتیک خوبی برقرار کرد.

سیاست‌های کشورمان حداقل باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم نظر کشورهای همسایه را جلب کرده و از کمک‌های بین‌المللی در این زمینه بهره ببریم و از این گذشته باید در کنار طرح‌‌های بلندمدت طرح‌های اورژانسی را هم پیش‌بینی کرد، زیرا ما نمی‌توانیم از مردمی که سال‌هاست با پدیده ریزگردها دست به گریبان هستند بخواهیم کمتر نفس بکشند تا مسئولان محیط زیست زمان کافی برای مقابله با ریزگردها را به دست بیاورند.

مهدی آیینی - گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها