jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۷۶۴۴۲   ۱۲ تير ۱۳۹۲  |  ۲۲:۱۷

آیا می‌شود فردی فوت کرده باشد و همچنان یارانه به حساب او ریخته شود؟ آیا می‌شود به دلیل کهولت سن یک‌فرد بازنشسته، مسئولان وی را در زمره اموات حساب کرده و به طور خودکار، مستمری‌اش را قطع کنند؟

با کمال تاسف باید بگوییم همه این حالت‌های عجیب و غیرقابل باور در کشورمان اتفاق می‌افتد و نمونه‌های این بی‌نظمی‌های آماری و اداری در کشور ما کم نیست.

در یکی از جالب‌ترین و تازه‌ترین نمونه این اتفاق‌ها، چند روز قبل خانمی بازنشسته در گفت‌و‌گو با جام‌جم گلایه می‌کرد که حتی پس از فوت پدرش نیز از او حق بیمه پدر را کسر می‌کنند و پیگیری‌های بعدی برای رفع این مشکل نیز تاکنون جواب نداده ، در حالی که یارانه اش بلافاصله قطع شده است.

یعنی بانویی که درگذشته، پدرش را تحت پوشش بیمه قرار داده است، حالا پس از فوت پدرش نیز حق بیمه از فیش حقوقی‌اش کم می‌شود و در واقع، هم‌اکنون سیستم بیمه‌ای کشور برای تحت پوشش قرار دادن فردی که اصلا در قید حیات نیست، از دختر فرد فوت شده، حق‌بیمه کم می‌کند!

شاید اگر مشابه چنین رویدادهایی در گستره محدودی اتفاق می‌افتاد و می‌شد نام آن را استثنا گذاشت، قابل چشم‌پوشی بود، اما وقتی چنین مشکلاتی به کرات اتفاق می‌افتد، آنگاه در چنین شرایطی واضح است که ساختار اداری دچار نقص است و نیاز به بازنگری دارد؛ آن هم در شرایطی که تلاش می‌شود فرهنگ دولت الکترونیک در کشور گسترش یابد، چنین خطاهایی در تضاد با روان‌سازی فعالیت‌های اداری است.

تکرار چنین اشتباه‌هایی موجب می‌شود که در بلند مدت، اعتماد عمومی مردم نسبت به سیستم مالی و بیمه‌ای کشور کاهش یابد و همواره شهروندان با دیده شک و تردید، به فعالیت سازمان‌های اقتصادی و اداری نگاه کنند.

یعنی در حالی که بزرگ‌ترین سرمایه هر سیستم اداری و مالی، اعتماد مردم است، اما وقتی سیستم بیمه‌ای کشور حتی بابت شهروند فوت شده هم حق بیمه دریافت می‌کند، آنگاه نمی‌توان انتظار داشت که اعتماد دوسویه بین مردم و برخی نهادهای دولتی قوت بگیرد.

امین جلالوند‌ / ‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر