رئیس‌جمهور منتخب از روحانیون و مراجع تقلید خواست نقد‌های دلسوزانه خود را به دولت ارائه کنند

روحانی: مشکلات چند ماهه حل نمی‌شود

رئیس‌جمهور منتخب ایران با بیان این‌که مردم بخوبی می‌دانند مشکلات چند ساله در چند ماه و چند روز حل نمی‌شود و باید مشکلات را با مدارا و سعه صدر تحمل کنند، گفت: به آینده و حل مشکلات بسیار امیدوارم.
کد خبر: ۵۷۶۴۲۱

به گزارش فارس، حسن روحانی که در جمع گروهی از علما و روحانیون در تالار وزارت کشور سخن می‌گفت با اشاره به نقش علما و روحانیون در خلق حماسه سیاسی گفت: روحانیون، خطبا و علما از منابع و تریبون‌ها برای خلق حماسه سیاسی که مورد‌ تاکید مقام معظم رهبری بود، اقدام کردند.

رئیس‌جمهور منتخب با درخواست از بزرگان، مراجع تقلید، علما و روحانیون برای دعا، نصیحت و ارائه نقدهای دلسوزانه افزود: اعتماد اکثریت مردم ایران به این طلبه آن هم در سایه پرتو حماسه سیاسی سرنوشت‌ساز که مدنظر مقام معظم رهبری بود برای همه مایه مباهات و افتخار است و از سوی دیگر مسئولیت را برای بنده سنگین‌تر می‌کند.

روحانی با تاکید بر این‌که جایگاه روحانیت در جامعه ما محفوظ است و از امتیازات ویژه نهاد روحانیت، مردمی بودن آن بوده است، افزود: مردم به تخریب‌هایی که علیه روحانیت صورت می‌گرفت پاسخ دادند و خواستند بگویند که روحــانـیت را ورای مــسائل سیاسی می‌بینند.

رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و عبور موفقیت‌آمیز از مقاطع مهمی چون دفاع مقدس و فراز و نشیب‌های بعد از انقلاب با تکیه بر مردم بوده است و امام و روحانیت همواره بر مردم تکیه داشته‌اند. از این رو اساس قدرت ملی ما را مردم تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر این‌که هویت روحانیت در مردمی‌بودن آن است و روحانیت همواره باید مستظهر به اعتماد و حمایت مردم باشد، افزود: ادامه جایگاه این نهاد و پایداری آن در سایه نزدیکی با مردم محقق می‌شود و حساسیت این مساله امروز بیش از همیشه است که اعتماد متقابل بین مردم و روحانیت باید برقرار باشد. روحانی، روحانیت را زبان و نهاد واسط بین مردم و حکومت دانست و تاکید کرد: روحانیت باید سخنگوی حرمت، عزت و حقوق اساسی مردم باشد و خواست جامعه را به حاکمان منتقل کند.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: کارهای ما به عنوان مسئولان نظام اسلامی کمابیش به پای روحانیت نوشته می‌شود و از این رو هیچگونه شکاف و گسستی بین حکومت و روحانیت با مردم در شرایطی که آنها به تغییر و تحول امید بسته‌اند، نباید وجود داشته باشد.

وی با اشاره به احتمال وجود خطا در هر انسانی تصریح کرد: هیچ اشکالی ندارد که حکومت اسلامی به مردم بگوید چه موفقیت‌ها و ناکامی‌هایی داشته یا کجا توانسته‌ است برنامه خود را بخوبی اجرا کند؛ جلب اعتماد مردم و تکیه بر همبستگی آنها کلید اصلی همه مشکلات است و باید در این مسیر بدانیم دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست.

روحانی با تاکید بر این‌که مردم باید برای حل مشکلات کشور در صحنه حضور یابند و دولت تسهیل‌کننده و سامان‌دهنده است، افزود: مردم و بخش‌های غیردولتی در یک منظومه سامان‌ یافته باید برای حل مشکلات جامعه تلاش کنند که در این میان نقش روحانیت و علما بسیار تعیین‌کننده است.

رئیس‌جمهور منتخب مردم با اشاره به نیاز جامعه به برخورداری از یک دولت قوی خاطرنشان کرد: امروز زمینه مشارکت مردم فراهم شده و مردم با امید به آینده در این انتخابات حضور یافته‌اند اما این مشارکت و حضور، آغاز راه است؛ ما باید زمینه مشارکت مردم را بیشتر کنیم و از سوی دیگر نیز زمینه تصدی‌گری دولت را در امور جامعه و مردم کاهش دهیم.

اقتدار دولت به معنی مداخله در زندگی خصوصی مردم نیست

وی افزود: دولت قوی و توانمند به معنای دولت مداخله‌گر و متصدی در همه امور و محدودکننده زندگی خصوصی مردم نیست. قدرت دولت در بالا بردن اعتماد عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی است و ارائه خدمات، کم کردن رنج‌ها و مشکلات مردم و زمینه‌سازی برای رشد و شکوفایی همه شهروندان در جهت درست، باید خواست تحول‌خواهان جامعه و مردم باشد.

روحانی گفت: باید مردم را محرم بدانیم. باید مردم را صاحب کشور بدانیم و با آنان حرف بزنیم و باید حرف مردم را با روی گشاده بشنویم. مردم ما ملت فهیم و موقع‌شناس و بزرگواری هستند و اگر مطمئن شوند راهی که دولت آغاز کرده، راه درستی است، همه مشکلات را تحمل می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که جز با راستگویی و درستگویی و سخن قوی و مستحکم، کار پیش نخواهد رفت، گفت: مسائل معیشتی مردم، تورم، گرانی و بیکاری نه تنها دامن طبقات پایین جامعه را گرفته، بلکه حتی دامن طبقات متوسط جامعه را هم گرفته است اما باید مردم نسبت به آینده احساس اطمینان کنند و باید احساس کنند سرمایه‌های مادی و معنوی آنها از بین نخواهد رفت.

وی تصریح کرد: افراط و تند‌روی باید کنار گذاشته شود، زیرا همواره به ما ضربه زده است. مردم باید احساس امنیت و آرامش، احساس امنیت فکری، سیاسی و اقتصادی کنند.

هیچ دولتی با مشکلات دولت یازدهم مواجه نبوده است

رئیس‌جمهور منتخب با تاکید بر این‌که امروز مسائل و مشکلات فراوانی پیش روی ماست، تصریح کرد: بنده با آگاهی از همه مشکلات در این راه قدم گذاشته‌ام. هیچ دولتی در تاریخ ایران با مشکلاتی که دولت یازدهم با آن روبه‌روست، مواجه نبوده ولی من امیدوارم.

وی تاکید کرد: با کمک مردم و حمایت آنان، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت، البته باید فرصت و زمان لازم در اختیار دولت یازدهم قرار گیرد.

روحانیت یک نهاد مستقل مردمی است

روحانی با ذکر این نکته که روحانیت یک نهاد مستقل مردمی است، یادآور شد: هیچ‌گاه نباید استقلال این نهاد صدمه ببیند. مردمی بودن و استقلال داشتن به معنای فاصله گرفتن از دولت و حکومت نیست. نهاد روحانیت به عنوان نهاد پایدار مورداعتماد مردم باید نقش‌آفرین باشد، البته این بدان معنا نیست که روحانیت بخشی از دولت باشد یا نباشد، روحانیت مستقل است.

رئیس‌جمهور منتخب با بیان این‌که دولت یازدهم ساز و کار لازم را برای ارتباط میان دولت و روحانیت برقرار خواهد کرد تا از این نهاد مردمی تاثیر‌گذار حداکثر استفاده را ببرد، گفت: اصولا در جامعه، به پیوند مستحکمی میان حکومت با مردم، حکومت با روحانیون، روحانیون با روحانیون و روحانیون با مردم و حتی روحانیون با مسئولان دیگر مذاهب و ادیان نیاز داریم.

روحانی تصریح کرد: جامعه اسلامی ما جامعه تک‌گویی نیست. ما از یک طرف باید از افراط و تند‌روی فاصله بگیریم و از طرف دیگر باید گرایش‌ها و سلیقه‌های گوناگون را پذیرا باشیم چراکه در یک جامعه آزاد و بزرگ نمی‌توان یک سلیقه را حاکم کرد.

نقد دلسوزانه باعث مشارکت بیشتر می‌شود

رئیس‌جمهور منتخب در بخش دیگری از سخنان خود در جمع علما و روحانیون گفت: همان‌طور که اختلاف نظر در علوم موجب تعالی انسان است، مباحثه و نقد و بیان نظرات گوناگون از روی دلسوزی از سوی کارشناسان و متخصصان هم می‌تواند موجب ارتقای سطح آگاهی مردم و موجب مشارکت بیشتر مردم شود. روحانی افزود: خطر آن زمانی است که بین ارکان جامعه شکاف به وجود آید. خطر آن زمانی است که یک گروه خود را مساوی اسلام و انقلاب بداند، خود را مساوی ولایت فقیه بداند و گروه مقابل را ضد دین، ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه معرفی کند. تمام مشکلات از اینجا نشأت می‌گیرد.

روحانیت و دولت نباید خود را قیم مردم بدانند

روحانی با بیان این‌که باید از راهی که رهبری پیش پای ما گذاشته‌اند، بهره ببریم، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند حتی آنانی که از نظام دلخوری دارند پای صندوق رای بیایند؛ واقعیت این است که انتخاب با مردم است.

رئیس‌جمهور منتخب با تاکید بر این‌که روحانیت و دولت نباید خود را قیم مردم بدانند، تصریح کرد: ما همه خدمتگزار ملت هستیم.

وی با بیان این‌که رسالت روحانیت در بیان احکام خدا باید توام با امانتداری باشد،‌ خاطرنشان کرد: ما باید آنچه حق است بیان کنیم و یادمان باشد تفسیرهای گوناگونی از احکام اسلام وجود دارد و این قضیه را مطلق نکنیم.

روحانی افزود: جامعه باید احساس کند روحانیون پناهگاه آنان و مدافع کرامت انسان‌ها هستند. روحانیت باید با سعه‌صدر گرایش‌های مختلف را تحمل کند.

وی تاکید کرد: اگر اشکالاتی را در برخی گرایش‌ها می‌بینیم باید با حکمت و موعظه با آن برخورد کنیم نه با انگ و اتهام.

رئیس‌جمهور منتخب، جلب و جذب جوانان را نقش روحانیت دانست و افزود: باید توجه داشته باشیم که جامعه ما جوان است و جوانان ما ویژگی‌های خاص خود را دارند، اگر گاهی در رفتار آنان ایراد می‌بینیم باید باور داشته باشیم اکثر جوانان ما در اعتقاد دینی خود پایدار و معتقد هستند. همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تمام جوانان ما به معاد و روز قیامت معتقدند و با این وضع باید به جذب جوانان بپردازیم و این کار با لحن تند امکان‌پذیر نیست.

روحانی افزود: اگر انحرافی هست باید آن را اصلاح کنیم اما باید بدانیم سروکار ما با جسم جوانان نیست بلکه با فکر و اندیشه و روح آنان است و راه اصلاح آن با سعه‌صدر و بیان نقد است. اگر هم احساس کردیم پرسشی که جوانان از ما دارند بحق است و پاسخ لازم را نداریم باید در اصلاح خود بکوشیم.

حقوق شهروندی همه ادیان باید محفوظ باشد

رئیس‌جمهور منتخب خاطرنشان کرد: جوانان باید احساس حرمت کنند و احساس پدری نسبت به روحانیت داشته باشند و خود را فرزند جامعه اسلامی بدانند. همه ادیان و مذاهب نیز باید احساس کنند حقوق شهروندی آنان محفوظ است و احکام اسلام حقوق قانونی و شرعی آنان را مدنظر قرار می‌دهد. درمنطق اسلام تمام انسان‌ها محترم هستند و اقتدار جمهوری اسلامی در آن است که در چارچوب قانون از آزادی و حرمت آنان حفاظت می‌کنند.

رئیس‌جمهور منتخب با تاکید بر این‌که تفکر شیعی بر مبنای عدل است، گفت: جامعه ما هم باید با مفهوم عدل و اعتدال آشنا شود؛ اعتدال بدون عقلانیت و فاصله گرفتن از شعار و بدون علم‌گرایی و بدون تحول‌خواهی در کنار ثبات و آرامش معنا نمی‌دهد. رئیس‌جمهور منتخب با تاکید بر این‌که با عقلانیت و اعتدال خواهیم توانست از چالش‌های داخلی، ملی و بین‌المللی عبور کنیم، خاطرنشان کرد: باید بدانیم که در این مسیر سخت با صبر و حوصله، عقلانیت و اعتدال قادر خواهیم بود مشکلات را پشت سر بگذاریم.

کار تعیین اعضای کابینه را آغاز کرده‌ام

روحانی در این دیدار به برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد آرایش کابینه دولت یازدهم اشاره و تصریح کرد: برخی‌ها امروز با گمانه‌زنی‌ها هم خود و هم دیگران را خسته می‌کنند و گاهی نیز توقعات نابجایی در جامعه به وجود می‌آورند و برخی از این سخن‌ها و رفتارها نیز با اخلاق اسلامی سازگار نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گمانه‌زنی رسانه‌ها را نیز نادرست دانست و گفت: برخی رسانه‌ها شخصی را برای وزارت خاصی در نظر می‌گیرند و برخی رسانه‌ها نیز برای شخصی شرط و شروط می‌گذارند بنابراین، این جز خستگی ذهنی و فکری، دستاورد دیگری نخواهد داشت.

روحانی به فعالیت خود برای تشکیل کابینه دولت یازدهم اشاره و اظهار کرد: من مدتی با دوستانی که نه ادعا و نه مطالبه‌ای دارند، کار بررسی و تعیین اعضای کابینه را آغاز کرده‌ام و امیدوارم در مدت مقرر شایسته‌ترین‌ها را بدون درنظر گرفتن ارتباطات حزبی و جناحی انتخاب کنم.

رئیس‌جمهور منتخب با تاکید بر این‌که دولت تدبیر و امید بدون اعتماد و امید مردم راه به جایی نخواهد برد، گفت: همه با صبر، امید و حمایت دولت یازدهم را کمک کنند و امیدواریم در مسیری که مردم ما را قرار داده‌اند، بتوانیم خدمتگزار خوبی باشیم. روحانی از روحانیت، فرهیختگان، دلسوختگان و دلباختگان نظام اسلامی خواست که به دولت یازدهم که در آستانه تشکیل قرار دارد، یاری برسانند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها