رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

قرص لاغری 3 نفر را کشت

آنهایی که اضافه‌وزن دارند و چاق هستند فقط به کاهش‌وزن و لاغر‌شدن فکر می‌کنند. برای بعضی‌ هم خیلی مهم نیست، این کاهش‌وزن چطور ایجاد می‌شود. برای همین بارها دیده‌ایم و می‌بینیم که افراد از روش‌های متفاوت و البته نامناسبی برای رسیدن به این هدف کمک می‌گیرند.
کد خبر: ۵۷۶۱۴۳
باورهای غلط برای لاغر‌ شدن

در صورتی که هر یک از این شیوه‌ها، عوارض و مشکلات خاص خودش را برجا خواهد گذاشت و می‌تواند دردسرساز باشد.

طی یک شب لاغر نمی‌شویم

ماه‌ها و سال‌ها هر طور دوست داشته باشد، می‌خورد و کاری هم به کار ورزش و فعالیت بدنی ندارد، اما می‌خواهد در عرض یک هفته به وزن طبیعی و ایده‌آل برسد.

برای همین هم از روش‌های عجیب و غریبی کمک می‌گیرد که ادعا می‌کند طی یک ماه وزن فرد را 20 تا 30 کیلوگرم کاهش می‌دهد.

اینها همه در حالی است که متخصصان می‌گویند حداکثر کاهش‌وزنی که برای افراد در طول مشاوره‌های تغذیه توصیه می‌شود، چهار تا پنج کیلوگرم در ماه است.

دکتر میترا زراتی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگو با جام‌جم درباره روش‌های نادرست کاهش‌ وزن توضیح می‌دهد: متأسفانه بسیاری از کسانی که با مشکل اضافه‌ وزن و چاقی روبه‌رو هستند به هر شیوه‌ای می‌خواهند، خودشان را لاغر کنند و خیلی با عوارضی ناشی از این رژیم‌ها و شیوه‌های غلط لاغری کاری ندارند. در صورتی که نباید فراموش کنیم راهی که خیلی سریع شما را به این هدف می‌رساند، ممکن است راه درستی نباشد.

وی خاطرنشان می‌کند: بسیاری از این روش‌ها از نظر علمی به هیچ وجه تائید شده و صحیح نیست.

حذف وعده‌های غذایی لاغرتان نمی‌کند

یکی از روش‌های نادرستی که مردم برای کاهش‌وزن انتخاب می‌کنند و از آن کمک می‌گیرند، حذف وعده‌های غذایی است. بعضی‌ صبحانه‌ را کنار می‌گذارند و تعداد کمی هم ناهار نمی‌خورند. خیلی هم با حذف شام می‌خواهند به این هدف برسند. در صورتی که حذف وعده‌های اصلی و کاهش تعداد آنها به یک یا دو وعده در طول روز به هیچ عنوان نمی‌تواند شما را به این هدف برساند.

دکتر زراتی در این‌باره توضیح می‌دهد: با خوردن هر وعده غذایی، بدن برای هضم و جذب آن انرژی صرف می‌کند که همین مساله باعث می‌شود ذخایر انرژی در بدن که به صورت چربی وجود دارد، بسوزد. در نتیجه همین مساله نمی‌‌گذارد، وزن فرد افزایش پیدا کند. در حالی که اگر شخص فقط یک بار در طول روز غذایی با حجم زیاد مصرف کند، چنین اتفاقی برایش نخواهد افتاد.

این متخصص تغذیه ضمن تاکید بر این‌که حذف وعده‌های غذایی به کاهش‌وزن کمک نمی‌کند و فقط باوری اشتباه است، می‌گوید: توصیه می‌شود در طول روز نه‌تنها سه وعده که شش وعده غذای کم‌حجم مصرف کنید تا وزن‌تان کاهش یابد.

مراقب رژیم‌های اینترنتی باشید

این روزها تعداد زیادی از افراد با مراجعه به اینترنت، از رژیم‌های متعدد و متفاوتی که برای کاهش‌وزن وجود دارد، استفاده می‌کنند. در حالی که به گفته دکتر زراتی هیچ یک از این رژیم‌ها پایه و اساس علمی ندارد و نمی‌تواند برای کاهش‌وزن به فرد کمک کند.

علاوه بر این‌که چنین رژیم‌هایی در کاهش‌وزن موثر نیست، عوارض و مشکلاتی نیز می‌تواند برای فرد ایجاد کند.

وی با اشاره به این‌که هیچ‌گاه نباید از رژیم‌های اینترنتی استفاده شود، یادآور می‌شود: برنامه‌های غذایی که بدون مشاوره فردی و بدون نظر متخصص تنظیم می‌شود، پایه و اساس علمی ندارد و نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 لاغر‌ شدن به شیوه گیاهی!

وقتی می‌گویند خودسرانه از قرص‌های لاغری استفاده نکنید یا سراغ رژیم‌های اینترنتی نروید، خیلی‌ با تصور این‌که گیاهان و عصاره‌های گیاهی ضرری ندارد، سراغ آنها می‌روند و برای کاهش‌وزن از انواع جوشانده‌ها و پودرهای گیاهی کمک می‌گیرند.

دکتر زراتی درباره چنین شیوه‌ای که خیلی‌ هم از آن استفاده می‌کنند، می‌گوید: این روزها افراد زیادی بدون مشورت با متخصص تغذیه یا پزشک از محصولات گیاهی استفاده می‌کنند تا لاغر شوند. البته شاید مواد گیاهی خاصی وجود داشته باشد که بتواند به روند کاهش‌ وزن کمک کند؛ ولی این‌طور نیست که با مراجعه به عطاری، محصولی گیاهی را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

به گفته وی، ممکن است فردی که چنین محصولاتی را در اختیارتان قرار می‌دهد از نظر علمی صلاحیت و شایستگی لازم را نداشته باشد و در نتیجه مشکلاتی را برای شما ایجاد کند؛ چراکه مصرف چنین فرآورده‌هایی بدون نظر متخصص می‌تواند موجب بروز مشکلاتی مانند نوسانات فشار خون، ضعف و خستگی، افت قند خون و حتی عوارضی شدیدتر از این موارد شود.

این داروها لاغرتان نمی‌کند

این روزها بسیاری از افراد به فکر مصرف داروهای ملین هستند تا به کمک آنها وزن‌شان کاهش یابد، غافل از این‌که چنین داروهایی عوارض متعددی نیز برجامی‌گذارد.

دکتر زراتی در این‌باره می‌گوید: بسیاری از افراد به کمک داروهای ملین می‌خواهند وزن‌شان را کاهش دهند و لاغر شوند. در حالی که این داروها در علم پزشکی برای موارد دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف چنین داروهایی به طور خودسرانه می‌تواند فرد را دچار اسهال‌های متناوب کرده و در نتیجه مواد مغذی از دست رفته و روده نیز تنبل می‌شود. با قطع مصرف داروها، به دلیل تنبل‌شدن روده‌ها افراد دچار یبوست‌های مزمن می‌شوند.

گروهی هم هستند که از داروهای هورمونی مانند «لووتیروکسین» استفاده می‌کنند تا لاغر شوند. لووتیروکسین دارویی است که پزشک برای کم‌کاری تیروئید تجویز می‌کند تا مشکل بیمار برطرف شود، اما برخی افراد با این‌که تیروئید‌شان مشکلی ندارد و به طور طبیعی عمل می‌کند، فقط برای کاهش‌وزن از این دارو استفاده می‌کنند.

این گروه بدون نظر پزشک و بدون این‌که دچار اختلالات تیروئید باشند فقط با شنیدن حرف مردم برای کاهش‌وزن، این دارو را مصرف می‌کنند که به گفته این متخصص تغذیه چنین روشی می‌تواند مشکلات متعددی مانند نوسانات فشار خون و به هم خوردن متابولیسم را برای آنها ایجاد ‌کند.

وی با اشاره به انواع قرص‌هایی که ادعا می‌شود می‌تواند برای کاهش‌وزن موثر باشد، می‌گوید: به هیچ عنوان نباید از قرص‌ها، داروها و پودرهایی که ادعا می‌شود برای کاهش‌وزن مناسب است، استفاده کنید چون مصرف چنین داروهایی می‌تواند عوارض و مشکلات زیادی مانند کبد چرب، نارسایی کبد و کلیه و حتی اختلال در قدرت تمرکز و یادگیری ایجاد کند.

وی توصیه می‌کند: به هیچ عنوان داروهایی را که مورد تائید وزارت بهداشت نیست، استفاده نکنید و فریب تبلیغات را نخورید.

رژیم‌های تک‌خوری ممنوع!

رژیمی مناسب به حساب می‌آید که حاوی تمام گروه‌های غذایی باشد و به طور متعادل از همه مواد استفاده کند. بنابراین پیروی از رژیم‌های تک‌خوری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و آن‌طور که دکتر زراتی می‌گوید رژیم‌های تک‌خوری متعددی وجود دارد که همه آنها می‌تواند دردسرساز باشد؛ چراکه یک رژیم غذایی متعادل و مناسب حتما باید حاوی پروتئین، کربوهیدارت و چربی باشد، یعنی در آن باید نان یا برنج، گوشت یا حبوبات، میوه، سبزی، لبنیات و روغن‌ها در حد مورد نیاز وجود داشته باشد تا نیازهای بدن تامین شود.

ورزش کنید، اما آهسته و پیوسته

کم نیستند کسانی که برای کاهش‌وزن یا افزایش قدرت جسمی به ورزش روی می‌آورند و از فعالیت‌های شدید شروع می‌کنند تا زودتر به نتیجه دلخواه برسند؛ البته کاملا درست است که رژیم غذایی همراه با فعالیت بدنی، نتیجه بهتری دارد، ولی آن‌طور که دکتر زراتی می‌گوید شدت و مدت ورزش هم نکته مهمی است که نباید آن را نادیده گرفت.

متأسفانه افراد زیادی از ورزش‌های شدید و سنگین کمک می‌گیرند تا زودتر لاغر شوند و ناگهان مدت زمانی طولانی مشغول ورزش می‌شوند.

این متخصص تغذیه ضمن اشتباه دانستن این شیوه، می‌گوید: فراموش نکنیم یکی از پیامدهای ورزش‌های سنگین و ناگهانی به دلیل فشاری که بر استخوان‌ها وارد می‌شود، پوکی استخوان و خروج کلسیم از استخوان‌هاست بنابراین بسیار مهم است که آرام‌آرام و بتدریج مشغول انجام فعالیت ورزشی شوید و حتما برای انتخاب برنامه ورزشی مناسب از متخصصان و کارشناسان کمک بگیرید.

نیلوفر اسعدی‌ بیگی -‌ گروه سلامت

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها