محمدرضا عارف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رسیدن به جایگاه سند چشم‌انداز، میثاق همه ایرانیان است و تحقق اهداف این سند هیچ راهی جز همدلی و تفاهم و همکاری ندارد.اگر با هم باشیم، می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم.
کد خبر: ۵۶۷۸۷۷
اگر با هم باشیم، می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم

محمدرضا عارف طی سخنانی در برنامه دیدگاه از شبکه اول سیما با اشاره به تاریخچه‌ای از دوران زندگی خود گفت: من محمدرضا عارف متولد سال 1330 در شهر مذهبی یزد هستم در یک خانواده مذهبی زندگی کردم .در طول دوران تحصیلم در یزد در کنار فعالیت های آموزشی، فعالیت های مذهبی هم داشتم یا یک فعال اجتماعی بودم.

 در سال 1348 در مسابقات ریاضی در کشور اول شدم و در سال 1349 با رتبه دومی وارد دانشگاه تهران شدم در رشته برق تحصیل کردم. در سال 1354 با استفاده از بورس تحصیلی عازم آمریکا شدم و از دانشگاه استانفورد مدرک دکترا را در سال 1359 گرفتم. بعد از ورود به کشورم ایران در مشاغل مختلفی فعالیت کردم، مدتی در شرکت مخابرات ایران خدمت کردم و معاون شهید قندی بودم. بعد به وزارت علوم و آموزش عالی منتقل شدم فعالیت زیادی را برای بازگشایی دانشگاه ها انجام دادم. در سال 1368 مجددا به وزارت علوم بازگشتم ومعاون آموزشی وزارت علوم بودم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره علت نامزدی اش اظهارداشت: ریاست دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دوران اصلاحات، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاون اول رئیس جمهور دوران اصلاحات، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و ارزیابی مثبت دیگران از بنده باعث شد این افتخار را پیدا کرده و در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنم و اگر مردم تشخیص دادند افتخار خدمت‌گذاری را داشته باشم.  

عارف با بیان این که منش مدیریتی‌اش براساس اخلاق گرایی است و همیشه تلاش کرده به کمک افراد مختلف فعالیت‌هایش را دنبال کند، اظهار کرد: تجاربی را که در امور اجرایی و عضویت در شوراهای مختلف اعم از شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... به دست آوردم برای من بسیار ارزشمند بود و افتخار دارم که به عنوان یک نامزد در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنم.

وی تاکید کرد: با شناختی که از مشکلات و مسایل کشور و ارتباطی که با نهادهای نظام و نخبگان کشور و نیز تعاملات خوبی که با جریان سیاسی کشور دارم، فکر می کنم بتوانم دولت مقتدر و توانایی را تشکیل دهم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تدوین برنامه‌ای تحت عنوان «ایران فردا» برای معرفی فعالیت‌های خود به مردم از طریق رسانه ها، گفت: هفت هدف راهبردی و مدنظرم را در این برنامه توضیح داده‌ام.

عارف با برشمردن اهداف خود در انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اولین هدف بنده شغل آفرینی و کاهش بیکاری است که کشور ما با آن روبروست؛ لذا ما باید برنامه‌های خوبی را تدوین کنیم تا بتوانیم در هر سال یک میلیون فرصت شغلی فراهم کنیم و نرخ بیکاری را به عدد یک رقمی برسانیم.

وی با اشاره به هدف دیگر خود که افزایش قدرت خرید مردم و کاهش نرخ تورم است، گفت: فشار گرانی بر همه خانواده ها سنگینی می‌کند و قصد دارم با تجربه‌ای که در دولت اصلاحات به دست آوردیم و توانستیم در آن دوران نرخ بیکاری را از 3 / 17 به 4 /10 برسانیم، همین روند را در دولت خود پیاده کنم و از آنجایی که 160 کشور دنیا تورم یک رقمی دارند بنابراین ما هم باید تورم را کاهش دهیم و به حداقل برسانیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که باید از تولید حمایت کنیم، ادامه داد: افزایش سرانه نقدینگی کشور را پیگیری خواهم کرد. ما باید از ثروتمند و تولید ثروت، حمایت کنیم. برای این که عدالت اجتماعی تحقق پیدا کند باید ثروتمند شویم. بنده رشد اقتصادی 8 درصد را پیش بینی خواهم کرد.

عارف با اشاره به هدف دیگر خود که توسعه عدالت و کاهش نابرابری بود، ادامه داد: بین استاندارهای برخوردار و مرزی در امر توسعه اختلاف های زیادی وجود دارد، به همین جهت بنده قصد دارم که شورای محلی که شعاع 100 کیلومتری است را دنبال کنم تا از این طریق به روستاهای مرزی و غیرمرزی برسم.

وی با اشاره به این که مطالبات به حق زنان کشور را جزو اولویت‌های کاری خود قرار داده‌ام، گفت: 55 درصد ظرفیت دانشگاه‌های ما مربوط به حضور دختران است ولی متاسفانه در برنامه‌های مدیریتی زنان نقش کمی را دارند؛ لذا باید تلاش کنیم که حضور زنان را در عرصه‌های مدیریتی بالا ببریم.

عارف با یادآوری این که 18 میلیون زن خانه‌دار در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید خانه‌داری را به عنوان یک شغل در نظر بگیریم. قصد دارم بیمه زنان را دنبال و در مدیریت کشور از حضور بانوان کشور استفاده کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر این که سیاست خارجی کشور جزو اهدافش است، گفت: ما باید شرایط فعلی را با تقویت دستگاه دیپلماسی کشور تغییر دهیم و برای این کار باید بتوانیم نقش کلیدی خودمان را در مسایل بین‌المللی ارتقا دهیم ولی باید تعامل سازنده ای داشته باشیم و تقویت روابطمان با کشورهای اسلامی، منطقه و نیز جنبش عدم تعهد برای این کار ضروری است.

محمدرضا عارف در ادامه با اشاره اینکه باید ایران دوستی را در دنیا دنبال کنیم، اظهار کرد: باید از دیپلماسی علمی، فرهنگی و رسانه‌ای کمک بگیریم. در این زمینه ما صنعت گردشگری را در اولویت قرار دادیم که یک نگاه ما به این صنعت، نگاه فرهنگی است و می‌خواهیم از ابزار گردشگری برای تقویت روابط خود استفاده کنیم. همچنین می‌توان با فراهم کردن زیربناهای لازم برای توسعه گردشگری، فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین با بیان اینکه اولویت دیگر ما سلامت است، تصریح کرد: اکنون حداقل 70 درصد از هزینه‌های درمانی، توسط مردم تامین می‌شود. ما برنامه‌ریزی کردیم که سهم مردم به 30 درصد کاهش یابد و برای تحقق این برنامه باید سهم سلامت از تولید ناخالص به حداقل به 7 درصد برسد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما توسعه امکان ورزشی را مدنظر داریم، در ادامه خاطرنشان کرد: سن ازدواج در کشور حداقل 5 سال افزایش پیدا کرده است که این افزایش به دلیل نگرانی از بیکاری و مشکل مسکن زوج‌های جوان بوده است. ما برای حل مشکل مسکن برنامه خاصی را به نام مسکن ماندگار مدنظر داریم. البته مسکن مهر پروژه خوبی بود که در عمل با مشکلات مدیریتی روبه‌رو شد. شعار ما، مسکن برای همه است.

عارف در ادامه درباره حضورش در انتخابات سال جاری گفت: من در سال 84 احساس می‌کردم که وظیفه خودم را در طول این 30 سال گذشته انجام داده‌ام و اکنون زمان بازگشت من به دانشگاه است. به همین دلیل در انتخابات سال 84 حضور نیافتم ولی الان احساس کردم که باید حضور پیدا کنم. من تجربه قابل قبولی در سه دهه گذشته داشته‌ام و ارتباط خوبی هم با نخبگان دارم.

به گفته وی باید عقلانیت و خرد جمعی در کشور حاکم و کشور با سعه‌ صدر و در چارچوب قانون اداره شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین با اشاره به دوران ریاست خود در دانشگاه گفت: من همیشه با دانشجویان معترض به خوبی برخورد کرده‌ام، شیوه مدیریتی من این است که همیشه با تدبیر و سعه‌صدر پیش بروم و نگاه من برد برد و پرهیز از بزرگ کردن اختلافات است.

وی با بیان اینکه در دوره مدیریت وی جامعه اسلامی در دانشگاه تهران مجوز فعالیت گرفت، تصریح کرد: لازمه مدیریت سعه‌صدر است. باید روی مشترکات حرکت کرد. من اگر با رقیب خود 30 درصد اختلاف داشته باشم، این اختلاف را علنی نمی‌کنم.

عارف همچنین گفت: در سال‌های اخیر دانشجویان به دلیل فعالیت‌های سیاسی ستاره‌دار شده‌اند که این امر در شان دانشجویان نیست و من امیدوارم بتوانم پرونده ستاره‌دار کردن دانشجو را ببندم. دانشجو باید در دانشگاه در کنار فعالیت علمی، سیاسی شدن و دموکراسی را تمرین کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سابقه مدیریتی خود گفت: در دوره اصلاحات، اختلاف بین دستگاه‌های مختلف را سعی می‌کردم با رفاقت و کدخدامنشی حل کنم. من آدم منطقی و وقت‌شناس هستم و اگر ما می‌خواهیم کشور را به خوبی مدیریت کنیم، باید وقت‌شناس باشیم.

عارف گفت: تنها راه نجات کشور مشارکت جدی و همه‌جانبه در سرنوشت خود است. درست است که در این سال‌ها دانشجویان و اساتید با بی‌مهری و ستاره‌شدن مواجه شده‌اند اما باید با امید به آینده از گذشته عبور کرد. رسیدن به جایگاه سند چشم‌انداز، میثاق همه ایرانیان است و تحقق اهداف این سند هیچ راهی جز همدلی و تفاهم و همکاری ندارد.باید دست به دست هم بدهیم با استفاده از همه امکانات خوبی که در کشورمان هست همه پتانسیل ها و ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه ، برنامه ریزی کنیم. رسیدن به افق چشم انداز، شدنی است.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: اگر با هم باشیم، می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم. به امید روزی بهتر و آینده ای بهتر برای کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران.( ایسنا - واحد مرکزی خبر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
احمد
Kuwait
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
۰
۰
جناب اقای عارف البته ببخشید خیلی ببخشید كسی كه میخا درییس جمهور بشه نباید عصبانی بشه اكر شما در یك سوال وجواب عصبانی بشید فردا كه ریس جمهور بشی اصلا نمی زاری كسی بیا دباهات صحبت بكنه قربان ممنون
یك ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۲
۰
۰
جناب آقای احمد بهتر است دیكته خود را بهتر كنید. در یك جمله طولانی كه نوشته اید سه غلط املایی و چندین اشتباه دستوری دارید . در ضمن عصبانی شدن و اعتراض به موقع لازم و بكارگیری صحیح آن نوعی از تواناییهای ارتباطی است كه همگان از این توانایی برخوردار نمی باشند. همگی به خاطر داریم كه در مناظره های سال 88 چگونه با تهمت زدن و بدون امكان دفاع، نوع شخصیت خود را برای همیشه در اذهان ملت ایران ثبت كردند.
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها