jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۵۶۸۸۳   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۰۸:۳۰

این یک واقعیت است که تحریم‌های مالی و بانکی موجود علیه ایران از طریق کاهش درآمدهای نفتی و دشوار شدن مبادلات بانکی، منابع کافی برای تامین مالی اقتصاد ملی بویژه در بخش تولید و صنعت را که نیازمند دریافت‌هایی مانند سرمایه در گردش است از دسترس خارج کرده است.

تحریم‌ها و راه‌حلی برای تامین مالی اقتصاد ملی

از سوی دیگر ، به علت سیاست‌های نه چندان صحیح دو سال اخیر بویژه اصلاح نشدن نرخ سود بانکی مطابق با تورم واقعی، وجوه و سپرده‌های زیادی از بانک‌ها خارج و به سوی بازارهای واسطه‌گری چون ارز، سکه، طلا و مسکن رهنمون شده است.

در نتیجه توازن منابع با مصارف بانک‌ها بر هم خورده و آنها تا حد زیادی نقش خود در تامین مالی بخش تولید و صنعت را از دست داده‌اند.

بازار سرمایه نیز هنوز ابزارهای کافی برای تامین مالی اقتصاد ملی را در اختیار ندارد لذا اگر این وضع ادامه یابد، بخش تولید و صنعت با چالش تامین مالی مواجه شده و بیم رشد بیشتر تورم و بیکاری از این رهگذر می‌رود. پس باید به دنبال راه‌حلی سریع و در دسترس برای تامین منابع مالی جایگزین گشت. آیا این راه‌حل وجود دارد؟ پاسخ مثبت است.

استفاده از منابع مالی راکد در موسسات مالی و اعتباری پرشمار می‌تواند راه‌حل خوبی در این خصوص باشد.

با این‌که بانک مرکزی این موسسات را غیرقانونی خوانده و هر ازگاهی شمشیر خود را برای بستن آنها تیز می‌کند اما در یک نگاه منطقی می‌توان به این واقعیت توجه کرد که به هر حال میلیاردها تومان سپرده مردم به علت پرداخت سود واقعی به آن و بیشتر از بانک‌ها نزد این موسسات وجود دارد که از آن استفاده چندان درستی نمی‌شود.

لذا راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه تامین کسری منابع مالی اقتصاد و تولید، می‌تواند این باشد که بانک مرکزی ابزارهای تشویقی برای فعالیت قانونی این موسسات را ـ مثلا صدور مجوز فعالیت موقت ـ در ازای تخصیص درصدی از منابع نزد آنها به بخش‌های مولد اقتصاد در نظر بگیرد.

این پیشنهاد دو سر برد است. زیرا هم جلوی ورود منابع این موسسات به بازارهای دلالی را می‌گیرد و هم موسسات مالی ـ اعتباری را از حالت ناشفاف فعلی به بخش شفاف اقتصاد هدایت و زمینه ساماندهی عاقلانه و تدریجی آنان را فراهم می‌کند.

سید علی دوستی موسوی - دبیر گروه اقتصاد

برچسب ها: دلالی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر