jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۵۴۹۱۵۸   ۲۲ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۶:۱۹

مرد تبهکار پس از مرخصی از زندان با تشکیل باندی ، کلاهبرداری در پوشش اجاره خانه را از سر گرفت.

کلاهبرداری میلیونی در پوشش اجاره خانه

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاین از پلیس آگاهی تهران بزرگ، سه شاکی 16 بهمن امسال با مراجعه به کلانتری 123 نیاوران اعلام داشتند که فردی که خود را امیر غلامعلی پور معرفی کرده، یک واحد آپارتمانی در منطقه فرمانیه ـ خیابان اندرزگو  را به صورت مشترک به هر سه نفر آنها اجاره داده و از هر کدام از آنها مبلغ 60 میلیون تومان دریافت و پس از آن متواری شده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» و به دستور شعبه نهم بازپرسی دادسرای ناحیه یک تهران ، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با ارجاع پرونده به پایگاه یکم پلیس آگاهی، کارآگاهان در بررسی اظهارات مالباختگان اطلاع پیدا کردند که در پی انتشار آگهی رهن یک واحد آپارتمانی در منطقه فرمانیه (با قیمت و شرایط مناسب) در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار، مالباختگان به بنگاهی در همان منطقه مراجعه، با فردی به هویت «امیر غلامعلی پور» به عنوان مالک آپارتمان آشنا و نهایتا پس از بازدید منزل و توافق بر سر قیمت رهن منزل اقدام به تنظیم قراراد اجاره آپارتمان با شرایط رهن کامل کرده و هر کدام ، یک فقره چک تضمینی به تاریخ روز تنظیم و به این فرد (امیر غلامعلی پور) تحویل داده اند.

مالک حقیقی آپارتمان نیز پس از شناسایی و حضور در پایگاه پلیس آگاهی اظهارداشت: منزل خود را به شخصی به همین نام (امیر غلامعلی پور) به مدت شش ماه، با شرایط 10 میلیون تومان پول ودیعه و پرداخته اجاره ماهیانه به مبلغ یک میلیون تومان اجاره داده است.

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص هویت امیر غلامعلی پور، بلافاصله کارآگاهان نسبت به شناسایی این فرد اقدام کرده و اطلاع پیدا کردند که اسناد و مدارک شناسایی وی، در مردادماه سال جاری از داخل خودرو شخصی اش به سرقت رفته است.

شناسایی کلاهبردار سابقه دار   

در ادامه تحقیقات، کارآگاهان پایگاه یکم پلیسی آگاهی با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در کلاهبرداری، اقدام به چهره نگاری تصویر متهم پرونده و همچنین بررسی بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار پرداختند.

همزمان با این اقدامات، با توجه به اینکه هر کدام از مالباختگان قسمتی و یا تمامی مبلغ 60 میلیون تومان وجه پرداختی جهت رهن منزل را به صورت چک تضمینی به متهم پرداخت کرده بودند، کارآگاهان ضمن شناسایی شعبات مختلف بانکی در مناطق مختلف تهرانپارس، بازار تهران و... ، به بررسی تصاویر دوربین های مداربسته پرداخته و اطلاع پیدا کردند که افراد دیگری نیز با متهم اصلی پرونده همکاری دارند که نسبت به نقد کردن چک های بانکی اقدام کرده اند.

در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبردای به هویت «فریدون . ک» (37 ساله)  شدند که دارای هفت سابقه دستگیری به اتهام کلاهبرداری است.

با شناسایی هویت دقیق متهم اصلی پرونده، کارآگاهان در ادامه تحقیقات اطلاع پیدا کردند که «فریدون» پس از آخرین دستگیری از سوی پلیس آگاهی و پس از طی مدتی از دوران محکومیت خود، مجددا با اخذ مرخصی و در سال جاری از زندان خارج شده که بررسی سوابق موجود و شناسایی متهم از سوی مالباختگان نشان داد که «فریدون» بلافاصله پس از آزادی از زندان ، مجددا اقدامات مجرمانه خود در زمینه کلاهبرداری را آغاز کرده است.

دستگیری اعضای گروه کلاهبرداری

با شناسایی هویت دقیق «فریدون . ک»، کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی در سلسله اقدامات پلیسی خود موفق به شناسایی مخفیگاه وی در منطقه صادقیه شده، در حین تردد متهم با خودروی زانتیا و در حالیکه قصد داشت تا ضمن درگیری با کارآگاهان از محل متواری شود، وی را دستگیر و به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

با دستگیری متهم و مواجهه حضوری متهم با مالباختگان و شناسایی دقیق وی از سوی شکات پرونده، وی به ناچار لب به اعتراف گشود و در اظهارات خود اسامی دیگر همدستان و اعضای گروه کلاهبرداری را معرفی کرد.

با معرفی هویت چهار عضو دیگر گروه به اسامی «غلامرضا . م» (50 ساله)، «شاهین . م» (25 ساله و پسر غلامرضا)، «پیمان . م» (30 ساله) و «کامران . الف» (32 ساله) و شناسایی مخفیگاه آنها در مناطق مختلف صادقیه، سعادت آباد، تهرانسر و پونک، کاراگاهان ضمن اخذ دستور قضایی و پیش از اطلاع متهمان از دستگیری کامران، هر چهار نفر آنها را دستگیر و به پایگاه یکم پلیس آگاهی منتقل کردند.

سرهنگ کارآگاه رحیم  فرزام رئیس پایگاه یکم  پلیس آگاهی تهران بزرگ در ادامه اعلام این خبر با اشاره به احتمال شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان، افزود:«متهمان پرونده در تحقیقات بعمل آمده ، علاوه بر اعتراف صریح به کلاهبرداری از سه مالباخته در مناطق سعادت آباد و فرمانیه ، به کلاهبرداری های مشابه در منطقه شهرری نیز اعتراف داشته اند که تحقیقات تکمیلی جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی و مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است ؛ لذا در ادامه رسیدگی به این پرونده ، دستور انتشار تصاویر متهمان از سوی مقام محترم قضایی صادر شده است که از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در تجریش ـ سه راه یاسر مراجعه کنند».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر