jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۵۴۹۰۸۳   ۲۲ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۱:۵۴

درست است که ازدواج یک امر اقتصادی نیست، اما بی‌شک نقش عوامل اقتصادی در این پیوند انسانی، غیرقابل‌کتمان است.

حمایت‌های کلامی از ازدواج دانشجویان

شاید در دهه‌های گذشته که فرآیند ازدواج جوان‌ها آسان‌تر گرفته می‌شد و هزینه‌های زندگی هم راحت‌تر قابل مدیریت بود، می‌شد با دست خالی هم تشکیل خانواده داد، اما حالا با وجود هزینه‌های مضاعف روزمره، امکان این که بتوان بدون آمادگی لازم یک زندگی مشترک موفق داشت، انتظار زیاده‌خواهانه‌ای است.

یکی از عمده گروه‌هایی که در موقعیت سنی ازدواج قرار دارند، اما بسیاری از آنان شرایط مالی و گاه شرایط روحی لازم را برای ازدواج ندارند، گروه دانشجویان هستند.

تقریبا چهار میلیون و 400 هزار دانشجو در کشور تحصیل‌می‌کنند که بسیاری بر این باورند دانشجویان با پتانسیل‌های علمی و فرهنگی خود می‌توانند در صورت حمایت‌های مالی و مشاوره‌ای از یک زندگی مشترک موفق بهره‌مند شوند.

با وجود این شاهد هستیم که ازدواج‌های دانشجویی در چند سال اخیر با استقبال سرد دانشجویان مواجه شده و رفته رفته تشکیل زندگی به یکی از اولویت‌های دست چندم دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. البته در این بین، هر از چندگاهی دولت با ارائه طرح‌های مختلفی مثل استفاده از سالن دانشگاه‌ها برای برگزاری مراسم عروسی، تلاش کرده تا از ازدواج‌های دانشجویی حمایت کند و همین دیروز هم وزارت علوم از ارائه طرحی با عنوان «بیمه ازدواج دانشجویان» برای تامین بخشی از هزینه‌های تشکیل زندگی دانشجویان خبر داد، اما طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که یا این‌گونه طرح‌ها در نهایت به یک کار اداری و بدون خروجی مفید تبدیل شده است یا این که بدون پیش‌بینی منابع مالی لازم برای اجرای طرح‌های ازدواج دانشجویی، این ایده‌ها فقط در حد حرف باقی مانده است.

در حالی که می‌توان با ارائه وام ازدواج دانشجویی، افزایش خوابگاه‌های متاهلی، فرهنگ‌سازی موثر برای گسترش ازدواج بین دانشجویان و حمایت از اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، شرایطی ایجاد کرد که دانشجویان با شور و اشتیاقی خودخواسته به‌سمت تشکیل زندگی مشترک ترغیب شوند.

امین جلالوند -‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر