jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۸۸۸۱   ۲۱ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۷:۱۰

در این سال‌ها صحبت‌های زیادی درباره ماشین‌های آبی ـ خاکی یا همان ماشین‌های دوزیست به میان آمده و شاید شما هم چیزهایی در این باره شنیده باشید. ماشینی که مانند ماشین‌های معمولی شما را این طرف و آن طرف می‌برد، اما زمانی که انتهای جاده به آب ختم می‌شود و هیچ راهی جز رفتن به داخل آب وجود ندارد، چرخ‌های این اتومبیل به داخل بدنه جمع شده و تبدیل به یک قایق مناسب می‌شود. پس از مدتی دریانوردی دوباره زمانی که به ساحل می‌رسید، تبدیل به همان ماشین معمولی مخصوص خشکی می‌شود. بله چنین اتومبیل‌هایی وجود دارد، اما مانند سایر اتومبیل‌های مرسوم، خط تولید تجاری و مخصوص مصرف‌کننده ندارد و فقط به شکل سفارشی و بسیار گران تولید می‌شود.

شاید ناامید شده باشید که ماشین‌های دوزیست به صورت معمول در دسترس ما نیست، اما بتازگی شرکت Gibbs Sports اعلام کرده به مراحل نهایی تبدیل این وسیله به واقعیتی عمومی و ملموس نزدیک شد. محصول تولیدی این شرکت گیبس کوادسکی نام دارد و کمپانی سازنده اعلام کرده این محصول اولین ماشین دوزیست با سرعت بالا در جهان است که مشتریان قادر به خرید آن در نمایندگی‌های مخصوص هستند.

گیبس کوادسکی قادر است هم روی زمین و هم در داخل آب با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. برای این‌که بتوانید تجسم بهتری از سرعت بالای این خودرو داشته باشید باید گفت حداکثر سرعت نمونه‌های قبلی ماشین‌های دوزیست در آب حدود 13 کیلومتر بر ساعت بوده است.

این سرعت بالا به لطف استفاده از موتور Motorrad ساخت کمپانی بی.ام.دبلیو فراهم شده که قدرتی معادل 175 اسب بخار به این خودرو هدیه داده است. ورود از خشکی به آب و بالعکس هم تقریبا بدون تاخیر انجام می‌شود. با فشار یک دکمه روی داشبورد چرخ‌ها در عرض کمتر از 5 ثانیه جمع شده یا روی زمین پهن می‌شوند.

این خودرو در پنج رنگ قرمز، آبی، زرد، نقره‌ای و سیاه و با هزینه‌ای معادل 120 میلیون تومان یا شاید بیشتر تولید خواهد شد که شاید برای چنین وسیله‌ای پول بسیار زیادی باشد.

automoblog / مترجم: آتنا حسن‌آبادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر