jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۴۷۸۰۱   ۱۷ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۲:۲۱

کمیسیون اروپایی روز گذشته مایکروسافت را به پرداخت 732 میلیون دلار جریمه محکوم کرد که علت این جریمه انحصارطلبی در زمینه ارائه خدمات مرورگر بوده است.

جریمه 732 میلیون دلاری اتحادیه اروپا بر ضد مایکروسافت

به گزارش فارس به نقل از نیویورک تایمز، این اولین بار است که اتحادیه اروپا چنین جریمه سنگینی را به علت نقض قوانین ضدانحصار بر علیه یک شرکت تجاری وضع می کند. احتمال می رود از این پس چنین جریمه های سنگینی در انتظار شرکت های رقیب مایکروسافت مانند گوگل هم باشد.

البته گوگل با مذاکره در این زمینه در تلاش است تا از جریمه شدن خود جلوگیری کند.

اتحادیه اروپا می گوید چندین بار تلاش کرده بود تا با مایکروسافت در زمینه اختلافات دو طرف به توافق برسد، اما در نهایت چنین چیزی ممکن نشد. با وضع این جریمه سنگین میزان کل جریمه های وضع شده بر علیه مایکروسافت از سوی اتحادیه اروپا از مرز 2.26 میلیارد یورو فراتر رفت.

مایکروسافت وضع این جریمه سنگین را ناشی از اشتباهات فنی دانسته و از این بابت عذرخواهی کرده است. این شرکت همچنین از ارزیابی شرایط منتهی به وضع این جریمه سنگین خبر داده و می گوید اقداماتی را صورت خواهد داد تا از تکرار اشتباهات این چنینی جلوگیری کند.

باید توجه داشت رقم این جریمه تقریبا برابر با 10 درصد از کل درآمد سالانه شرکت مایکروسافت است. بیشترین میزان جریمه وضع شده بر علیه یک شرکت تجاری از سوی اتحادیه اروپا مربوط به سال 2009 بوده است.

در این سال به ترتیب 1.1 و 1.4 میلیارد دلار جریمه بر ضد اینتل به علت سوءاستفاده اش از موقعیت برتر تجاری در بازار تراشه های رایانه ای وضع شد. جالب آنکه اینتل کماکان در تلاش است تا جریمه یاد شده را لغو کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر