jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۲۸۷۷۴   ۱۸ دی ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۰

مجلس توضیحات وزیر اقتصاد را درباره معوقات بانکی قانع‌کننده ندانست

دادستان رو در رو با بدهکاران بانکی

به دنبال بالا گرفتن بحث‌ها درخصوص معوقات بانکی در هفته‌های اخیر، دیروز دادستان کل کشور در نشستی با برخی از شخصیت‌های حقوقی که براساس فهرست بانک مرکزی، بدهکاران کلان اعلام شده بودند، به بررسی ویژه این موضوع پرداخت، وزیر اقتصاد هم برای پاسخ به سوالی در خصوص معوقات بانکی به مجلس رفت که نمایندگان از توضیحات او قانع نشدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در نشست دیروز دادستان کل کشور با بدهکاران کلان بانکی که سه ساعت به طول انجامید، درباره مساله معوقات بانکی یا همان مطالبات غیرجاری (سررسید گذشته، معوق، مشکوک‌الوصول) بحث و گفت‌وگو شد.

در ابتدای این نشست که با دعوت معاونت اقتصادی دادستان کل کشور برگزار شده بود، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به سوابق موضوع اظهار کرد: بحث فهرست‌های تحویلی که تحت عنوان مفسد اقتصادی رسانه‌ای شده بود، همان‌طور که قبلا اعلام شده، با بررسی‌های دقیق مشخص شد که تعداد زیادی از آنها فقط بدهکار بانکی هستند نه مفسد اقتصادی.

وی در ادامه، ضمن تاکید بر نقش مهم عملکرد صحیح بانک‌ها در اشتغالزایی و رونق اقتصادی اضافه‌کرد: روابط قانونمند بین بانک‌ها و مشتریان، رعایت دقیق ضوابط و مقررات، ارائه تسهیلات مناسب به‌تولیدکنندگان و حمایت از تولید ملی ضروری است و‌در صورت اختلال در این رابطه می‌تواند تاثیر مخربی بر اقتصاد و اعتماد عمومی جامعه داشته باشد.

در ادامه جلسه، اکثر دعوت‌شدگان توضیحاتی را درخصوص مطالبات غیرجاری بانکی مجموعه تحت مدیریت خود به دادستان کل کشور ارائه کردند.

در پایان این جلسه مقرر شد، مدعوین پس از دریافت شرایط مطالبات غیرجاری (سررسید گذشته، معوق، مشکوک‌الوصول) خود که براساس نامه بانک مرکزی تنظیم شده است، نظر و مستندات و میزان دقیق بدهی خود را اعلام کنند تا اقدامات لازم به عمل آید.

این جلسه در حالی دیروز میان دادستان کل کشور و بدهکاران کلان بانکی برگزار شد که در هفته‌های اخیر دولت و قوه قضاییه به صورت‌های مختلف بر ضرورت پیگیری بازگردانده شدن معوقات بانکی تاکید کرده بودند.

آغاز این ماجرا در هفته‌های اخیر از جایی بود که رئیس‌جمهور با طرح انتقاداتی از عملکردهای قوه قضاییه در برخی حوزه‌های اقتصادی اعلام کرد که حدود 300 نفر، هستند که 60 درصد دارایی‌های کشور را بلوکه کرده و باز نمی‌گردانند.

به فاصله اندکی از این صحبت‌های رئیس‌جمهور، دادستان کل کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور با اشاره به پیگیری‌هایی که قوه قضاییه پیش از این برای دریافت فهرست مورد اشاره رئیس‌جمهور داشته است از وی خواست تا فهرست 300 نفری را که 60 درصد دارایی کشور را در اختیار دارند برای پیگیری به قوه قضاییه اعلام کند.

بعد از انتشار نامه دادستان کل کشور به رئیس‌جمهور، سخنگوی دولت از ارسال فهرست جامعی از بدهکاران بانکی توسط رئیس‌جمهور برای قوه قضاییه از سال 89 تاکنون خبر داد و گفت: معاون اول رئیس‌جمهور هم سال گذشته فهرست بیش از 300 نفر از بدهکاران بانکی را برای قوه قضاییه ارسال کرده است.

غلامحسین الهام همچنین با بیان این‌ که برداشت از اظهارنظر رئیس‌جمهور درخصوص 300 بدهکار بزرگ بانکی غیردقیق بوده است، گفت:‌ سخن رئیس‌جمهور و انتقادات ایشان درباره بودجه سال 90 و 91 مصوبه مجلس شورای اسلامی بود که در آن به‌طور یکجا بدهی‌های معوق امهال شد.

البته دادستان کل کشور نیز پس از اظهارات الهام در نشستی خبری اعلام کرد که اسامی اعلام شده به قوه قضاییه، افرادی بوده‌اند که از سوی بانک مرکزی ممنوع‌الخروج شده بودند.

برگزاری جلسه مشترک میان دادستان کل کشور و بدهکاران کلان بانکی که دیروز برگزار شد جدیدترین اقدامی است که در زمینه معوقات بانکی انجام شده است.

دومین کارت زرد به وزیر اقتصاد

بررسی معوقات بانکی دیروز در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح بود و باعث شد تا سیدشمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد، دومین کارت زرد خود را از نمایندگان دریافت کند.

به گزارش ایسنا، احمد امیرآبادی‌فراهانی نماینده مردم قم در سوالی از وزیر اقتصاد پرسیده بود که دلایل اخذ نشدن معوقات بانکی به ویژه از افرادی که تسهیلات سنگینی دریافت کرده‌اند و مدت طولانی از زمان آن می‌گذرد، چیست؟

حسینی در پاسخ به پرسش این نماینده گفت: از 40 میلیون پرونده تسهیلاتی در بانک‌های دولتی هفت میلیون و 600 هزار پرونده معوقه بانکی داریم که از 100 هزار تومان شروع می‌شوند.وی افزود: 50 درصد این معوقات بانکی وام‌های خرد و 50 درصد آن وام‌های بالای ده میلیارد تومان است.

حسینی با اشاره به این‌که از سال 1388 کمیته‌ای برای وصول مطالبات معوق به نام کمیته فراقوه‌ای با حضور مسئولان قوه مجریه و قضاییه تشکیل شده است، افزود: تاکنون صد نفر از بدهکاران بزرگ سیستم بانکی را شناسایی کرده‌ایم و مقابل آنان ایستاده‌ایم.وی ادامه داد: ما تصریح کرده ایم که گمرک ضمانتنامه این افراد را قبول نکند و از آنان پول نقد بگیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از در اختیار قراردادن نام 200 نفر از افرادی که دارای معوقات بانکی هستند به کمیته فراقوه‌ای خبر داد و گفت: ما از این کمیته خواسته‌ایم قبل از رسیدگی نام این افراد را افشا نکند. براساس این گزارش، نماینده مردم قم در مجلس در ادامه این جلسه گفت: امروز فردی که هواپیمای اختصاصی و 12 هزار میلیارد تومان سرمایه دارد، چرا معوقات او وصول نمی‌شود؟ وی ادامه داد: فردی که میلیاردها تومان پول برای فوتبال هزینه می‌کند چرا معوقاتش را پرداخت نمی‌کند؟

امیرآبادی تصریح کرد: در مورد معوقات بانکی اقدامات لازم انجام نمی‌شود و بنا نیست کم کاری‌های خودمان را گردن دیگران بیاندازیم.وی در پایان از پاسخ‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی قانع نشد.محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس اول مجلس در ادامه، توضیحات وزیر اقتصاد را به رای گذاشت که در نهایت نمایندگان از توضیحات وی قانع نشدند و مجلس نهم دومین کارت زرد خود را به حسینی داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر