jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۵۲۷۷۲۶   ۱۶ دی ۱۳۹۱  |  ۰۹:۵۹

دبیر شورای عالی امنیت ملی راه حل مشکلات موجود در سوریه را برگزاری انتخابات مبتنی بر دموکراسی و مردم سالاری خواند و درباره مساله هسته کشورمان اشاره کرد که جمهوری اسلامی ایران مخالف اشاعه سلاح های هسته ای و در پی خلع سلاح هسته‌ای قدرت های بزرگ است.

 سعید جلیلی که به دعوت همتای هندی خود به این کشور سفر کرده صبح امروز در نشستی خبری با نمایندگان رسانه ها در دهلی نو با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مسایل مختلف منطقه ای و بین المللی بر توسعه روابط دوستانه بین ملت ها و کشورهای جهان تاکید کرد.
وی در ادامه به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای مردم افغانستان در ده سال اشغال این کشور از سوی نیروهای خارجی و آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم ، آن را نمونه ای از تناقض گفتار و رفتار برخی کشورهای غربی و آمریکا دانست و گفت: آنچه در ده سال گذشته در افغانستان روی داده باید به خوبی تحلیل شود.
 
جلیلی افزود: ده سال است آمریکا و برخی قدرت های غربی به بهانه مبارزه با تروریسم افغانستان را اشغال کرده اند اما مردم منطقه و این کشور شاهد هستند با وجود حضور گسترده ی نیروهای خارجی تولید مواد مخدر در این مدت در افغانستان چهار برابر افزایش یافته و آمریکا خود اعتراف کرده که نتوانسته است در این ده سال در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر موفق باشد.
 
وی با بیان اینکه پرسش اساسی در این زمینه این است که آیا آمریکا نخواسته یا نتوانسته است با تروریسم مبارزه کند؟ افزود: پاسخ به این پرسش و تحلیل این موضوع می تواند مسایل زیادی را درباره انگیزه های واقعی حضور نیروهای خارجی و آمریکایی در منطقه آشکار کند.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به گفتگوهای خود با مقامات هند درباره مساله افغانستان گفت: در گفتگو با دوستان هندی اعلام کردیم خواست ما وحدت ، استقلال ، تمامیت ارضی ، پیشرفت و رفاه ملت افغانستان بوده و تمام توان ایران و هند خلاف قدرت های دیگر برای کمک به رشد و پیشرفت افغانستان است.
 
جلیلی افزود: آنچه برای افغانستان مفید است اینکه مردم افغانستان با سابقه مبارزات استقلال طلبانه و اتکای به ظرفیت های خود بهتر از هرکس دیگری می توانند درباره آینده ی خود تصمیم گیری کنند و معتقدیم آن چیزی که می تواند امنیت و توسعه پایدار را برای کشورها به ارمغان آورد استقلال و مردم سالاری و تکیه بر ظرفیت های خودشان است به ویژه مردم افغانستان با ظرفیت های خوب و با خروج اشغالگران می توانند به این هدف دست یابند.

وی در ادامه گفت: ما معتقدیم کشورهای منطقه باید مسایل منطقه را خودشان با گفتگو حل کنند و ما خواهان روابط دوستانه و صلح و دوستی بین کشورهای منطقه هستیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره مساله سوریه آن را از بحث های مهم و جدی حال حاضر دانست و با اشاره به تلاش های سازنده ایران برای حل صلح آمیز مساله سوریه گفت: ما از ابتدا طرح مشخصی برای حل مساله سوریه ارایه و اعلام کردیم کشتار مردم بی گناه در سوریه باید هرچه سریعتر متوقف و گفتگوهای ملی آغاز شود.

وی برگزاری انتخابات با استانداردهای لازم مبتنی بر مردم سالاری و دمکراسی را راه حل اساسی مساله سوریه دانست و تاکید کرد: انتخاب مردم سوریه باید مورد احترام همه واقع شود و سوریه یک استثنا نیست و آنچه درباره سوریه نیز مطرح می شود باید مبتنی بر مردم سالاری و دمکراسی باشد.

جلیلی تاکید کرد: دمکراسی با بمب و سلاح همخوانی ندارد و کسانی که با سلاح ، خشونت ، دخالت خارجی و تروریسم وارد سوریه شده اند باید به افکار عمومی پاسخ دهند.

وی تصریح کرد: آمریکا در موضوع سوریه نیز خلاف ادعاهایش عمل کرده است ، نمی شود به نام دفاع از مردم ، کشوری را تحریم اقتصادی کرد و با ارسال اسلحه و حمایت از تروریسم ادعای طرفداری از مردم و دمکراسی داشت.

جلیلی گفت: راه حل سوریه دمکراسی با ساز و کارهای انتخابات و صندوق رای است و ارسال اسلحه و حمایت از تروریسم راه حل نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره موضوع هسته ای ایران با اشاره به عضویت فعال جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: ما یکی از مدعیان مهم خلع سلاح هسته ای و از مدعیان مهم جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای در جهان و خواستار احقاق حقوق همه اعضای آژانس برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم و فعالیت های ما در این زمینه درواقع دفاع از حقوق همه اعضا در استفاده ی صلح آمیز از انرژی هسته ای است و ما با هرگونه سلاح های کشتار جمعی مخالفیم.

وی با اشاره به اقدامات یکجانبه گرایانه و تناقض رفتار و گفتار برخی قدرت های غربی و آمریکا گفت: دوران یکجانبه گرایی گذشته و هیچ کس به آمریکا و حامیانش اجازه نداده درباره روابط دیگر کشورها تصمیم گیری کنند.

جلیلی گفت: آمریکا خلاف ادعاهایش که دمکراسی و اقتصاد آزاد را دو اصل سیاست خارجی خود اعلام کرده اما در عمل خلاف آن عمل می کند و نمونه بارز این تناقض اقداماتش علیه ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به روابط نزدیک و ظرفیت های خوب دو کشور ایران و هند در عرصه های مختلف گفت: ایران و هند دو کشور مهم و موثر در عرصه بین المللی به ویژه در جنبش غیرمتعهدها هستند و ظرفیت مردم سالاری در دو کشور فرصت مناسبی برای حرکتی مستقل و مبتنی بر اراده ملت ها در عرصه بین الملل است.

وی افزود: ظرفیت های خوب دو کشور این فرصت را به وجود آورده که روابط خود را گسترش و عمق دهند که از آن جمله می توان به ظرفیت های اقتصادی ایران به ویژه در بخش ترانزیت کالا ، انتقال و تامین امنیت انرژی اشاره کرد که می تواند فرصت های خوب و موثری برای توسعه روابط دو کشور باشد.

جلیلی سفر اخیر نخست وزیر هند به تهران در جریان اجلاس غیرمتعدها و دیدار وی با مقام معظم رهبری و رییس جمهور را نشاندهنده اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تضمین روابط دانست و تاکید کرد: امروز ایران و هند هم منافع مشترک و هم تهدیدهای مشترک دارند و این اشتراکات ایجاب می کند همکاری ها و مشورت ها در عرصه های مختلف شکل گیرد و همکاری های سیاسی ، اقتصاد امنیتی و به ویژه عرصه های فرهنگی از جمله بسترهای این همکاری ها است.

وی تصریح کرد: هم اراده دو کشور و هم ظرفیت های موجود ، نوید افق آینده روابط دو کشور را بسیار امیدوارکننده ترسیم می کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره دیدار با همتای هندی خود گفت: ما همکاری های بسیار خوبی در زمینه های کاری شورای امنیت ملی دو کشور داشته ایم و این سفر به دعوت آقای منون مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند صورت گرفته و ما گفتگوها و مشورت های خوبی در خصوص تهدیدها و منافع مشترک دو کشور و نیز برخی مسایل منطقه ای از جمله مبارزه با جرایم سازمان یافته ، موادمخدر و تروریسم و مقابله با دزدی دریایی داشتیم همچنین فعالیت های راهبردی و اساسی در عرصه اقتصاد داشتیم و همه اینها فرصت های خوبی برای تعمیق روابط است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر