jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۵۲۲۸۲۵   ۲۵ آذر ۱۳۹۱  |  ۱۶:۵۲

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) که از دو فناوری تشخیص گل در مسابقه‌های جام باشگاه‌های جهان بهره گرفته، وعده داد در رقابت‌های آینده جام‌جهانی اشتباهات داوری نظیر نپذیرفتن گل فرانک لمپارد در جام جهانی 2010، تکرار نخواهد شد.

فدراسیون بین المللی فوتبال، از دو سیستم «چشم شاهین» و «داور گل» در مسابقات جام باشگاه‌های جهان در ژاپن استفاده کرده و یکی از این دو فناوری در جام کنفدراسیون‌ها در سال آینده به کار گرفته خواهد شد.

بلاتر گفت: یکی از این دو سیستم و نه هر دو آنها در جام کنفدراسیون‌‌ها و جام جهانی 2014 استفاده خواهد شد.

وی افزود: تاکنون هیچ تصمیم مهمی اتخاذ نشده است و بعد از مسابقه فینال جام باشگاه‌‌ها ارزیابی انجام خواهیم داد.

فناوری چشم عقاب که ابتکار انگلیسی‌هاست، سال‌هاست با موفقیت در تنیس و کریکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری مبتنی بر هفت دوربین سریع است که در زوایای مختلف هر دروازه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در فناوری داور گل که یک طرح آلمانی - هلندی است، از یک سیم پیچ الکترونیکی داخل توپ و امواج مغناطیسی اطراف دروازه استفاده شده است.

بلاتر گفت: داوران از داشتن این ابزار کمکی که در شرایط دشوار به تشخیص آنها کمک می‌کند، خشنودند.

وی گفت: در جام جهانی 2010 به یاد می‌آورید که لمپارد گل عالی را مقابل آلمان به ثمر رساند که دستکم 70 سانتیمتر از خط دروازه عبور کرد اما داوران متوجه آن نشدند.

این دو فناوری در جام باشگاه‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است و اطلاعات را از طریق یک ساعت مچی در کسری از ثانیه برای داور ارسال می‌کنند.

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و لیگ برتر انگلیس، از چشم شاهین حمایت کرده‌اند، هرچند میشل پلاتینی رییس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) همچنان مخالف سرسخت استفاده از فناوری تشخیص گل است. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
غافل از جوانگرایی

غافل از جوانگرایی

لیگ جهانی والیبال سال 1990 راه‌اندازی شد و در نوع خودش در ورزش جهان بی‌نظیر بود چون هیچ ورزشی در سطح دنیا لیگ نداشته مگر لیگ باشگاهی  اما این لیگ در رده ملی بود.

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر