jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۲۱۵۴۵   ۱۸ آذر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

ستاره‌های بالیوود در قیاس با هالیوودی‌ها درآمد بسیار کمتری دارند، دقیقا همچون فیلم‌های بالیوودی که نسبت به رقبای هالیوودی ارزان‌تر تمام می‌شوند و کمتر هم می‌فروشند. اما این سبب نمی‌شود که از خیر توجه به درآمد ستاره‌های بالیوود بگذریم.

آنها هر چقدر هم در قیاس با ستاره‌های بین‌المللی دنیا کمتر بگیرند، باز هم درآمدشان در هند و برای مردم هند سرسام‌آور تلقی می‌شود. چیزی که البته برای ما هم صدق می‌کند و برخی از دریافتی‌های این بازیگران برای بعضی فیلم‌ها، برق از سرمان می‌پراند. در ادامه مروری کرده‌ایم بر پولسازترین بازیگران بالیوود. [اطلاعات از وبسایت‌های معتبر سینمایی هند دریافت شده است.]

امیرخان

وقتی پنج ساله بود وارد بالیوود شد. در آن زمان کوچک‌ترین عضو بالیوود به‌حساب می‌آمد. مدرسه را که ادامه داد به تنیس علاقه‌مند شد و بعدها نفر اول تنیس «ماهاراشترا» شد. مثل خیلی از هندی‌ها زود عاشق شد، عاشق دختری که در همسایگی‌شان زندگی می‌کرد. پیشنهاد ازدواج او از طرف دختر پذیرفته شد، اما مثل همه داستان‌های رمانتیک دنیا خانواده‌های طرفین، مخالف این ازدواج بودند. به همین دلیل، آنها با هم فرار کردند و زندگی مشترک خود را تشکیل دادند. زندگی هنری امیرخان بعد از ازدواج جدی‌تر شد. او به واسطه روابطی که در سینما با دوستانش داشت، همیشه سفارش کار زیادی در دسترسش بود. استعداد او در همه ژانرهای بازیگری مثل طنز، اکشن و... باعث شد به یکی از بازیگران پولساز بالیوود تبدیل شود. او از آن دسته بازیگرانی است که برخلاف خیلی از بازیگران هندی، سفارش دو فیلم را به طور همزمان نمی‌پذیرد و این مشخصه‌ای است که او را از دیگر پولسازهای بالیوود جدا می‌کند.

از آنجا که به وسواس در پذیرفتن پیشنهادها مشهور است، تهیه‌کننده‌ها از پرداخت هیچ مبلغی برای نگهداشتن وی فروگذار نیستند، حتی اگر این مبلغ 14ـ13 کرور (چیزی حدود دو میلیون دلار) باشد!

آمیتا باچان

شاید زمانی که بعد از تحصیل به بمبئی آمد، نمی‌دانست آشنایی او با راجیو گاندی اینچنین زندگی او را تغییر می‌دهد و باعث ورودش به بالیوود می‌شود. بازیگر مشهور هندی که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد، در اولین کار بالیوودی‌اش اصلا دیده نشد و فقط صدایی به عنوان دوبلور از او پخش شد. او پسر شاعر بزرگ هندی «هریوانش‌رای‌باچان» بود، اما خیلی زود سعی کرد از خانواده جدا شود و ازدواج کند. ثمره ازدواج او دو فرزند بود؛ شوتا و آبیشک. استعداد هنری باچان‌ها راه آبیشک را هم تغییر داد و او را هم وارد بالیوود کرد. آبیشک با آیشواریا رای، دیگر بازیگر فوق مشهور بالیوودی ازدواج کرد و زایمان جنجالی آیشواریا و چاقی او باعث شد عکس این بازیگر سرشناس دست به دست شود و باز هم خانواده باچان در صدر خانواده‌های جنجالی بالیوود قرار بگیرد. آمیتا باچان در حال حاضر بعد از گذشت 70 سال از زندگی‌اش، یکی از پرمشغله‌ترین بازیگران و خواننده‌های مرد بالیوود به حساب می‌آید. کسی که روزنامه ساندی‌تایمز او را تلفیقی از شون کانری، تام کروز و کلینت ایستوود می‌داند. هر چند مردم هند او را تلفیقی از کرورهای هند و دلارهای آمریکا می‌دانند.

سلمان خان

اغلب به عنوان بدمن بالیوود شناخته شده است، درک بالایی از بازیگری دارد و نقش‌های منفی را خیلی خوب بازی می‌کند. خیلی‌ها می‌گویند او قلبی ساخته‌شده از طلاست. او می‌تواند نقش‌های مخرب، احساسی و طنز را به شکلی هوشمندانه ایفا کند. سلمان‌خان که پسر سلیم‌خان، نویسنده معروف رمان است به شکار علاقه‌مند بود. در سال 1998، پلیس محلی در پشت صحنه فیلم «ما متحد می‌مانیم» او را به جرم شکار حیوانات محافظت‌شده دستگیر کرد. سلمان به مدت یک هفته در زندان ماند. او را پولساز بدشانس سینمای هند لقب داده‌اند، چرا که در سال 2002 با لندکروزش تصادف کرد و این تصادف به مرگ یک مرد و صدمه‌دیدن چند نفر منجر شد. سلمان را معجزه فیلم‌ها هم نام می‌نهند، چرا که با ورودش به یک صحنه آن را زیر و رو می‌کند. او جزو قهرمان‌هایی است که گروه پرشماری از زنان هندی طرفدارش هستند. درآمد 10- 8 کروری این بازیگر برای هر فیلم باعث نشده است دست از کارهای خیریه بردارد. سلمان‌خان در حال حاضر در یک NGO برای بیماران ایدزی ‌کارهای خیریه می‌کند.

هریتیک روشن

با بیشتر از ده کرور بابت یک فیلم و البته آن چشم‌های سبزش، خودش را تا سطح بالاترین‌های بالیوود بالا کشیده است. روشن حالا با بازی در انواع فیلم‌های طنز، اکشن و رمانتیک توانسته قلب طرفداران بسیاری را به تسخیر درآورد. بازی در چند فیلم پرفروش حتی شایعاتی را در مورد دستمزد رویایی 30 کروری این بازیگر سر زبان‌ها انداخت. پدربزرگ هریتیک در زمینه موسیقی فیلم‌های مختلف فعالیت می‌کرد، اما کمی بعد با ورود پدرش به صنعت بالیوود قرار شد پسر کوچک خانواده هم وارد عرصه بازیگری شود تا ادامه راه پدر را برود. پدر هریتیک بازیگری بود که صنعت فیلم‌های خانوادگی را گسترش داد. بعد از اتمام دوره لیسانس در رشته بازرگانی، پسر خانواده دوباره به سینما بازگشت و این بار به دلیل خصوصیات فیزیکی‌اش قهرمان دوست‌داشتنی بالیوود شد. او در این بین، نقش‌های جنجالی زیادی بازی کرد، اما بزرگ‌ترین جنجال زندگی‌اش ازدواج با نامزد چندساله‌اش سوزان‌خان، دکوراتور داخلی و تاجر صنعت فیلمسازی بود.

شاهرخ خان

در قیاس با دیگر پولسازهای بالیوود، شاهرخ‌خان شاید دستمزد فضایی نگیرد، اما با احتساب فعالیت‌های تجاری غیرسینمایی‌ و درآمدهای نجومی‌اش حتما می‌توان او را در زمره ثروتمندترین‌های هند به حساب آورد. شاهرخ‌خان در یک خانواده متوسط و البته سیاسی به دنیا آمد. او درحال حاضر بابت بازی در هر فیلم چیزی حدود 12 کرور پول می‌گیرد؛ اما چیزی که او را در رده ثروتمند‌ترین‌های هندوستان قرار داده است، فعالیت‌های غیرسینمایی او مانند ایجاد خانه سرگرمی به نام فلفل قرمز و تیم کریکت است. شاید کمتر کسی بداند که او قبل از رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک فوق‌لیسانس کارگردانی، کاپیتان تیم ملی کریکت بوده است. آن‌طور که یکی از نشریات معتبر هندی گزارش کرده، شاهرخ‌خان ثروتی بیش از 238 کرور دارد، هر چند به قول همین نشریه هندی، این البته فقط بخش قابل رویت ثروت‌ شاهرخ‌خان است، میزان واقعی دارایی او شاید رقم سرسام‌آوری باشد.

آیشواریا رای

در اوایل جوانی‌اش وارد دنیای مدلینگ شد. دیده‌شدنش در تبلیغات شرکت پپسی باعث شد اولین پله‌های شهرت را طی کند. در این بین پیشنهادهای مختلفی برای بازی داشت، اما هیچ‌کدام را قبول نکرد. بعد از این که پایش به دنیای بازیگری و صنعت بالیوود باز شد. استعداد عجیبش در بازیگری نشان داد او یک دختر باهوش است که در کل جهان هم به چهره‌ای شناخته‌شده بدل شده است. آیشواریا رای برای هر فیلمی که بازی می‌کند شش کرور دستمزد می‌گیرد. او دیگر یک دختر بیست ساله و در جستجوی نام نیست. طبق یک نظرسنجی در هندوستان آیشواریا به عنوان محبوب‌ترین زن شناخته شده است. البته پس از ازدواج با آبیشک باچان، بازیگر مشهور هندی و زایمان جنجالی‌اش ـ که این زوج هنرمند را به صدر اخبار نشریات هندی کشاند ـ شاید نظرها کمی عوض شده بود. با این اوصاف آیا این زن باز هم می‌تواند در زمره پولسازهای بالیوود قرار بگیرد؟ آینده به این سوال پاسخ خواهد داد.

 

آکشی کومار

هنگامی که در بانکوک خدمتکار بود، هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد وقتی به هند برگردد می‌تواند بالیوود را به هم بریزد و یکی از پولسازترین‌ها شود. او برای تحصیل به بانکوک رفته بود.

پیشنهاد مدلینگ را یکی از شاگردان خصوصی‌اش به او داد. خیلی سریع به دلیل چهره خوبی که داشت در مدلینگ شناخته شد و مدتی نگذشت که به او پیشنهاد بازیگری دادند. دوستی او با سلمان‌خان باعث شد این زوج دوست‌داشتنی در دو فیلم با هم بازی کنند. ازدواج آکشی کومار از آن دسته ازدواج‌های جنجالی هندوستان است که هر بار به دلیلی سر نمی‌گرفت تا این‌که آکشی و تونیکل خانا (بازیگر سابق بالیوود) با هم آشنا شدند و طولی نکشید ازدواج کردند. آکشی کومار در حال حاضر برای هر فیلمی که بازی می‌کند، حدود 15 کرور پول می‌گیرد، خودتان حساب کنید این فیلم‌ها احتمالا چقدر فروش دارند! باورپذیری را از مشخصه‌های اساسی بازی او دانسته‌اند، او کسی است که براحتی می‌تواند در قالب یک کاراکتر با مردم صادق باشد؛ حالا چه کمدی باشد، چه اکشن یا رومانس. این یکی از چند ویژگی اوست که باعث می‌شود تهیه‌کننده‌ها سر کیسه را شل کنند.

بی‌پاشا باشو

این دختر بنگلادشی به دلیل مهارت‌های فوق‌العاده‌اش در بازیگری و چهره خاصش خیلی زود شناخته شد. قبل از ورود به عرصه بازیگری در هفده سالگی به عنوان سوپرمدل شرکت فورد معرفی شد.

اما بعد از یک دوره به همراه دو خواهر دیگرش تصمیم گرفت درس بخواند. بی‌پاشا باشو در رشته بازرگانی درس خود را تمام کرد و خیلی زود به بالیوود راه پیدا کرد. زردنویس‌های هندی می‌گویند او در هر فیلمی مانند یک بمب عمل می‌کند تا جایی که او را به نام بمب بنگلادشی می‌شناسند. بی‌پاشا به سه زبان هندی، بنگلادشی و انگلیسی تسلط دارد. شهرت او باعث شده برای هر فیلم خود دو کرور دستمزد بگیرد؛ دستمزدی که نسبت به بقیه بازیگرهای پولساز بالیوود شاید کم به نظر برسد، اما برای یک زندگی عالی در هندوستان حتما کافی است.

مریم امیرپور / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر