jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۳۴۶۵   ۱۱ آبان ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

نوآوری‌های کاربردی

پزشکی که همیشه همراه شماست

تصور کنید بدون این‌که متوجه شوید یا حتی مشکلی برایتان پیش بیاید، بتوانید تمام مراحل یک بیماری را سپری کنید. به عبارت دیگر بیمار شوید، دارو مصرف کرده و در نهایت بهبود پیدا کنید. رسیدن به این خواسته چندان دور از انتظار نیست.

 محققان ناسا موفق به ساخت کپسول‌های زیستی شده‌اند که می‌تواند تحولات عظیمی را در روند درمان بیماری‌ها به همراه داشته باشد. بیوکپسول‌ها یا کپسول‌های زیستی ساختارهایی متشکل از نانو لوله‌های کربنی بسیار کوچک است که زیر پوست قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، بلافاصله در بدن، دارو آزاد می‌کند تا مانع فعالیت عامل بیماریزا شود. این کپسول‌ها دارای ساختارهایی هوشمند هستند که هرگاه بدن در شرایط نامساعد قرار گیرد یا به عبارتی در معرض تهدید عوامل بیماریزا باشد، بلافاصله این وضع را احساس و سلول‌های دارویی متناسب با تغییرات نامطلوب ایجاد شده را در بدن آزاد می‌کند تا با این شرایط مقابله کند و سلامت از دست رفته خویش را بازیابد. طول عمر این کپسول‌ها در بدن نامحدود است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر این کپسول‌ها ظرفیت بالایی برای ذخیره‌سازی دارو دارد. به این ترتیب بیماران دیابتی می‌توانند به کمک کپسول‌های زیستی بدون نیاز به تزریق انسولین برای مدت زمان یک سال سطح قند خونشان را متعادل نگه دارند. البته ناسا این کپسول‌ها را با هدف کمک به بهبود وضع سلامت فضانوردانی که مجبورند مدت زمانی طولانی در ایستگاه‌های فضایی اقامت داشته باشند، طراحی کرده است.

در ماموریت‌های فضایی بلندمدت، اگر فضانوردان بیمار شوند، امکان مراجعه به هیچ مرکز درمانی را ندارند در حالی که در این شرایط کمک به بهبود وضع سلامت آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در اختیار داشتن کپسول‌های زیستی به این معنی است که آنها همیشه پزشکی همراه خود دارند که می‌تواند در صورت ابتلا به هر بیماری، بلافاصله به کمک آنها شتافته، با تزریق داروی مناسب در بدن به صورت خود به خود و حتی گاهی پیش از این‌که نخستین علائم و نشانه‌های بیماری ظاهر شود یا بدون این‌که آنها خودشان متوجه ابتلا به بیماری شده باشند، بیماری را در مراحل اولیه درمان کند. یکی از مشکلاتی که می‌تواند تهدیدی برضد سلامت فضانوردان باشد، این است که در معرض تابش امواج فضایی قرار گیرند. این کپسول زیستی هوشمند بلافاصله خطر را شناسایی و داروی مناسب را در بدن آزاد می‌کند تا مانع بروز تاثیرات ناشی از آن بر روند سلامت شود. محققان امیدوارند از این ابزار که شبیه یک پزشک هوشمند زیر سطح پوست در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد، برای کمک به بسیاری از افرادی که مبتلا به نوعی بیماری خاص هستند و در شرایط خاص نیاز به مصرف دارو دارند، استفاده کنند.

مترجم: فرانک فراهانی‌جم

منبع: Gajitz

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر