jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۷۴۱۰   ۲۲ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۰

رهبر معظم انقلاب در دیدار زنان نخبه جهان اسلام:

بیداری اسلامی می‌تواند مسیر تاریخ را عوض کند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار بیش از هزار نفر از زنان نخبه، فرهیخته و مجاهد دنیای اسلام، نقش زنان را در حرکت عظیم بیداری اسلامی بی‌بدیل خواندند و با اشاره به تجربه بسیار پربرکت حضور زنان ایران در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی تاکید کردند: تداوم، ‌تقویت و گسترش حضور زنان در حرکت مبارک بیداری اسلامی بی‌تردید، پیروزی‌های فراوانی را برای ملت‌های مسلمان به دنبال خواهد آورد.

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان، اجتماع زنان فرهیخته و مسلمان 85‌کشور جهان را در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی، فرصتی بسیار مهم برای شناخت بیشتر زنان دنیای اسلام از یکدیگر دانستند و افزودند: آشنایی و تعامل ایجاد شده در این اجلاس را مقدمه‌ای برای ایجاد حرکتی موثر و ماندگار در روند احیای هویت و شخصیت زنان مسلمان قرار دهید.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش یکصد ساله، پیچیده و همه‌جانبه غرب برای دور کردن زنان مسلمان از هویت اسلامی تاکید کردند: تلاش بانوان نخبه جهان اسلام برای احیای این هویت، بزرگ‌ترین خدمت به امت اسلامی است؛ چراکه احساس هویت، آگاهی و بصیرت زنان مسلمان، تاثیری شگرف و مضاعف بر جریان بیداری اسلامی و عزت و کرامت امت اسلام خواهد داشت.

نگاه غرب به زن، نگاهی اهانت‌آمیز است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه غرب به «زن» را نگاهی اهانت‌آمیز دانستند و خاطرنشان کردند: غربی‌ها، در عمق فرهنگ خود، زن را کالا و وسیله‌ای برای تمتع مرد می‌دانند و همه ابزارها و امکانات خود را برای تحقق این هدف به کار گرفته‌اند، اما در حرکتی مزورانه بر این نگاه منحط، ناقص و گمراه‌کننده، نام آزادی گذاشته‌اند همچنان‌که بر جنایاتی نظیر قتل و غارت ملت‌ها، چپاول ثروت‌های کشورها و لشکرکشی و تحمیل جنگ نیز نام‌های فریبنده‌ای مثل آزادی‌طلبی، حقوق بشر و دموکراسی می‌گذارند. رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را در نقطه مقابل نگاه غرب به این مقوله برشمردند و تاکید کردند: اسلام به زن نگاهی عزت‌بخش، کرامت‌آفرین و رشددهنده دارد و برای زن هویت و شخصیتی مستقل قائل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجربه موفق حضور زنان فرهیخته و مومن ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و مدیریتی افزودند: زن در محیط اسلامی، رشد علمی، شخصیتی، اخلاقی و سیاسی می‌یابد و در اساسی‌ترین مسائل اجتماعی در صفوف مقدم قرار دارد، اما همچنان «زن» باقی می‌ماند و به این مساله افتخار می‌کند. ایشان، متلاشی شدن خانواده‌ها در غرب و افزایش فرزندان بی‌هویت را از جمله نتایج نگاه فرهنگ غربی به زن دانستند و افزودند: غرب از همین نقطه، سخت‌ترین ضربات را خواهد خورد و در روند تدریجی بروز پیامدهای حوادث اجتماعی، دچار فروپاشی خواهد شد.

زن و مرد در نگاه اسلام دارای خصوصیات مشترک انسانی هستند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زن و مرد را در نگاه اسلام دارای خصوصیات مشترک انسانی برشمردند و افزودند: زن و مرد هر کدام براساس خصوصیات جسمانی خود، در ادامه آفرینش، رشد و تعالی انسان و حرکت تاریخ نقش خاصی به‌عهده دارند که در این میان نقش زن یعنی تداوم بخشیدن به نسل انسان، از نقش مرد مهمتر است. ایشان افزودند: ضوابط اسلام درباره خانواده و محدودیت‌های روابط جنسی را باید از این دید، مطالعه و درک کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، روشن کردن و برجسته ساختن نقش زن از نگاه ا سلامی را مهم‌ترین مسئولیت زنان نخبه و فرهیخته دنیای اسلام دانستند و با استناد به نقش اساسی زنان در تحولات 33 سال اخیر ایران افزودند: نقش زنان در تحولات اجتماعی، انقلاب‌ها و حرکت بیداری اسلامی نیز نقشی تعیین‌کننده است؛ چراکه هرجا زنان در یک حرکت اجتماعی حضوری آگاهانه می‌یابند، پیشرفت و پیروزی آن حرکت تضمین شده است و این واقعیت، ادامه و تقویت حضور زنان در تحولات مصر، لیبی، بحرین، یمن و دیگر نقاط دنیای اسلام را کاملا ضروری می‌سازد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بیداری اسلامی را حرکتی عجیب و بی‌نظیر برشمردند و تاکید کردند: این حرکت به شرط آسیب‌شناسی صحیح و مقابله با خطرات و آفت‌ها، می‌تواند مسیر کنونی تاریخ را عوض کند.

مستکبران در مقابل انقلاب ملت‌های مسلمان غافلگیر شده‌اند

رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انقلاب ملت‌های مسلمان در شمال آفریقا و دیگر مناطق جریان بیداری اسلامی افزودند: مستکبران و در راس آنها آمریکا و صهیونیسم که در مقابل این حرکت عظیم غافلگیر شده‌اند، با همه وجود سعی می‌کنند این حرکت را مهار و بر آن موج سواری کنند.

ایشان کم کردن انگیزه‌های ملت‌ها برای تداوم حضور در صحنه و سرگرم کردن قشرهای مختلف مردم کشورهای منطقه به مسائل فریبنده یا اختلاف‌انگیز را از جمله روش‌های دنیای استکبار برای مهار بیداری اسلامی برشمردند و تاکید کردند: اگر ملت‌های مسلمان در مقابل این توطئه مقاومت کنند و همچنان در صحنه حضور داشته باشند، پیروزی آنها بر دنیای استکبار قطعی است؛ چراکه قدرت شمشیر همه مستکبران در مقابل حضور و ایمان ملت‌ها، کند و ناکارآمد است.

با تحریم‌های 30 سال اخیر، ملت ایران را واکسینه کرده‌اند

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به توطئه‌ها و اقدامات بی‌وقفه اما شکست‌خورده دشمنان اسلام و ایران در 33سال اخیر افزودند: غربی‌ها این روزها درباره تحریم ایران جنجال‌آفرینی می‌کنند، اما نمی‌فهمند که خودشان ملت ایران را به‌واسطه تحریم‌های 30 سال اخیر در مقابل هر تحریمی واکسینه کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ملت ایران در سه دهه اخیر با جان،‌ مال و عزیزان خود در مقابل همه توطئه‌ها و تحریم‌ها ایستاده و پیشرفت کرده است؛ به‌گونه‌ای که ما امروز نسبت به 30 سال قبل صد برابر قوی‌تر هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های مختلف، خطاب به زنان فرهیخته و نخبه دنیای اسلام افزودند: امروز زن مسلمان ایرانی، سرافراز و عزتمند در همه عرصه‌های پیشرفت حضور دارد و زنان تحصیلکرده و نخبه این کشور، جزو مومن‌ترین و انقلابی‌ترین زنان ایرانی هستند و غرب با هزاران وسیله تبلیغاتی و بمباران خبری تلاش می‌کند این واقعیت را دیگرگون جلوه دهد.

فارغ از مباحث انحرافی نظیر شیعه و سنی در کنار برادران مسلمان ایستاده‌ایم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با یادآوری تلاش‌های ناکام غرب برای منصرف کردن جمهوری اسلامی از حمایت از ملت فلسطین تاکید کردند: ما فارغ از مباحث انحرافی نظیر شیعه و سنی در کنار همه برادران مسلمان خود ایستاده‌ایم.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: ملت ایران و جمهوری اسلامی به لطف الهی در کنار ملت فلسطین، همه ملت‌های بیدار شده و انقلاب کرده و همه کسانی که با آمریکا و صهیونیسم مواجهه می‌کنند، ایستاده‌اند و از آنها دفاع می‌کنند و در این مورد، ملاحظه هیچ‌کس و هیچ قدرتی را نخواهند کرد.

در این دیدار همچنین خانم حجازی، دبیر همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی با اشاره به حضور 1200 نفر از بانوان فرهیخته و فعال در عرصه‌های مختلف از 85 کشور جهان، در این همایش، گزارشی از مباحث مطرح شده در همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی و کمیسیون‌های تخصصی آن ارائه کرد.

ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری چهار همایش بین‌المللی درخصوص بیداری اسلامی از سال گذشته تاکنون گفت: مجمع جهانی بیداری اسلامی تلاش دارد با برگزاری این همایش‌ها، گفتمان بیداری اسلامی را نهادینه و بارور کند.

در ابتدای این دیدار، تعدادی از شرکت‌کنندگان در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی از کشورهای مختلف به شرح زیر به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

خانم‌ها:

هنا محیی صابر الشلبی ـ آزاده فلسطینی

دکتر نجلی محمد کامل ـ عضو هیات علمی دانشگاه از مصر

هاجر عبدالکافی ـ دکترای حقوق و زندانی سیاسی از تونس

حوریه محمد احمد ـ فعال سیاسی و مذهبی در یمن

انسجام عبدالزهره جواد ـ فعال فرهنگی و رسانه‌ای در عراق

وجدان میلاد ـ عضو هیات علمی دانشگاه الزیتونیه از لیبی

مادر شهید علی شیخ، نوجوان 14 ساله بحرینی

رضا آوا ـ فعال فرهنگی از جمهوری آذربایجان

مجتهدزاده ـ همسر یکی از دیپلمات‌های ربوده شده ایران در لبنان

بتول الموسوی ـ فرزند شهید سیدعباس موسوی از لبنان بر این نکات تاکید کردند:

ـ تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیداری اسلامی منطقه

ـ نقش و جایگاه برجسته زنان در قیام‌های اسلامی منطقه

ـ ضرورت وحدت کشورهای عربی و اسلامی بر مبنای اسلام

ـ اهمیت تبادل تجربیات و دیدگاه‌های زنان مسلمان

ـ مقابله با توطئه غرب برای تحریف فرهنگ و هویت اسلامی

ـ الگوگیری زنان انقلابی از حرکت امام حسین(ع) و استقامت حضرت زینب(س).

با تو دریاها را درمی‌نوردیم

شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی صبح دیروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند.

پیش از آغاز این دیدار، دختر شهید شیخ راغب حرب سخنانی را خطاب به ولی‌امر مسلمین بیان کرد که پایگاه اطلاع‌رسانی khamenei.ir فیلم آن را منتشر کرده است. ترجمه سخنان دختر شهید به این شرح است: آقای ما! سلامی گرم از تمامی زنان و مردان و کودکان خانواده شیخ شهید (شیخ راغب حرب) و سلام بیعت‌کنندگان مطیع امرتان، به شما. شیخ شهیدان به امام خمینی گفته بود: «آقای من! اگر دریا را درنوردید، با شما می‌نوردیم!» و ما اکنون به شما می‌گوییم: «آقای ما! به خدا اگر دریا را درنوردی با تو می‌نوردیم».

شهید شیخ راغب حرب از سران حزب‌الله لبنان بود که توسط رژیم اشغالگر قدس به شهادت رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر