یک پروتئین سنتزی به نام «EP67» با تأثیر بر روی سیستم ایمنی بدن می‌تواند منجر به سرکوب بیماری آنفلوآنزا شود.
کد خبر: ۴۸۶۷۸۱

به گزارش روز چهارشنبه جام جم آنلاین به نقل از وزارت بهداشت، محققان دانشگاه ایالتی «سان دیه‌گو» راه جدیدی را برای مبارزه با ویروس موذی آنفلوآنزا که معمولاً چند روز طول می‌کشد تا علائم بیماری را نشان دهد، کشف کرده‌اند.

براساس این گزارش، محققان با تجویز یک دوز از پروتئین «EP67‌» در 24 ساعت اولیه آلودگی به آنفلوآنزا در مدلی از موش‌ها دریافتند که این پروتئین مصنوعی قدرتمند فقط در عرض دو ساعت پس از استفاده، با فعال کردن سیستم ایمنی بدن قبل از بروز نشانه‌های بیماری، آن را از بین می‌برد.

محققان با بررسی سطح بیماری موش‌ها به دلیل کاهش وزن در آنها مشاهده کردند که به طور معمول موش‌های آلوده به عفونت آنفلوآنزا 20 درصد وزن خود را از دست می‌دهند و تعداد زیادی هم جان خود را از دست می‌دهند.

موش‌های درمان شده با پروتئین «EP67‌» در مقابل موش‌های دیگر آلوده، به مقدار خیلی جزئی کاهش وزن داشتند و از همه مهمتر این که موش‌های آلوده به دوز کشنده ویروس آنفلوآنزا نیز پس از درمان با این پروتئین جان سالم به در بردند.

نتایج حاصل از این گزارش مؤید این مسئله است که این پروتئین سنتزی در صورت بروز یک نوع جدید از بیماری آنفلوآنزا مانند بیماری سارس و یا آنفلوآنزای H1N1 که در سال 2009 شیوع پیدا کرد، قبل از شناخت عامل بیماری‌زای واقعی می‌تواند آن را درمان کند.

براساس این گزارش، محققان افزودند: با تمرکز بر پروتیئن EP67، می‌توان به طور بالقوه روی بیماران تنفسی و عفونت‌های قارچی برای بهبودی کارکرد و از این پروئتین برای درمان‌های اضطراری نیز می‌توان استفاده کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها