jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۸۴۹۴   ۳۰ بهمن ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۳

بلومبرگ اعلام کرد ایران به‌رغم تحریم‌های بانکی غرب طی ماه‌های اخیر 1/1 میلیون تن گندم از کشورهای آلمان، کانادا، استرالیا و برزیل خریداری کرده و دو شرکت آمریکایی نیز در این قراردادها نقش داشته‌اند.

به گزارش فارس و به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، تهران طی دو هفته اخیر تلاش‌های خود را برای خریداری گندم در بازارهای بین‌المللی افزایش داده و تاکنون 1/1 میلیون تن گندم خریداری کرده است.

خرید این حجم گندم طی مدتی کوتاه نشان می‌دهد تلاش‌های آمریکا برای محدود کردن مبادلات مالی این کشور تاثیر مهمی در مبادلات تجاری ایران نداشته است.

مقام‌های ایران همچنین در حال مذاکره با کشورهای فروشنده گندم و غلات برای مبادله پایاپای با نفت و طلا هستند. منابع آگاه افزودند، ایران برای ماه‌های فوریه تا آوریل 2012 میلادی بیش از 420 هزار تن گندم از آلمان، 300 تا 360 هزار تن از کانادا، 240 هزار تن از برزیل و 200 هزار تن نیز از استرالیا خریداری کرده است.

این در حالی است که دو شرکت بزرگ آمریکایی در این قراردادها نقش و مشارکت داشته‌اند. یک کارشناس ارشد اکراینی نیز تاکید کرد، سه کشتی با محموله 70 تا 80 هزار تن غلات اکراین در بنادر ایران منتظر تخلیه بار خود هستند.وی افزود: اکراین با انجام مبادله پایاپای با ایران موافقت نکرده است و منتظر دریافت پول محموله‌های ارسالی این سه کشتی به ایران است. اکراین تنها حاضر است پول محموله‌های ارسالی به ایران را از طریق اعتبار اسنادی یا سایر حساب‌های اعتباری دریافت کند.

وزیر کشاورزی اکراین پیش از این تاکید کرده بود از سوی دولت اکراین هیچ محدودیتی برای روابط تجاری با ایران وجود ندارد. تنها مشکل بین تجار ایران و اکراین نحوه پرداخت پول محموله‌های ارسالی است. وی افزود: وارد کنندگان ایرانی در حال مذاکره و رایزنی با عراق و ترکیه برای واردات گندم و آرد هستند.

بازرگانان آگاه افزودند، تجار خصوصی ایران همچنین قصد دارند مقادیر بیشتری گندم از روسیه با روبل خریداری کنند. اقدام ایران در خرید گندم با روبل از روسیه در واقع به نوعی دور زدن تحریم‌های غرب است.

با توجه به خودکفایی ایران در تولید گندم طی سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد این میزان واردات با هدف ذخیره‌سازی و افزایش موجودی احتیاطی گندم در کشور صورت می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر