دولت برمه در مذاکره با شورشیان"کارنِ" توانسته توافق آن‌ها را برای امضای آتش‌بس جلب کند. قوم "کارن‌" مهم‌ترین اقلیت قومی در برمه به شمار می‌رود و سابقه‌ای ۶۳ ساله در مبارزه برای کسب حقوق خود در این کشور دارد.
کد خبر: ۴۵۱۸۶۷

به گزارش دویچه وله، وزیر راه‌آهن برمه (میانمار) اعلام کرده که دولت قرارداد صلحی را با اقلیت قومی کارن به امضا رسانده و این توافق به فوریت قابل اجراست.

کارن‌ها فرهنگ و زبانی متفاوت با اکثریت مردم برمه دارند و از سال  ۱۹۴۹ برای خودمختاری و استقلال خود با دولت مرکزی مبارزه کرده‌اند. این نخستین بار است که نمایندگان قوم کارن با مقامات دولت مرکزی برمه  پشت یک میز نشسته و مذاکره می‌کنند. 

آن‌گونه که "اتحاد ملی کارن‌ها" اعلام کرده، دولت مرکزی وعده داده که مقابله با اقلیت قومی یاد شده را در هر شکل آن متوقف سازد.  نماینده کارن‌ها، این رویداد را گامی مثبت خوانده و نسبت به تداوم روند آشتی قومی در برمه ابراز امیدواری کرده است.
 
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دولت برمه همچنان تحت سلطه نظامیان است اما می‌کوشد با انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی، حسن نیت خود در راه دمکراسی را نشان دهد. این دولت پس از دستور آزادی صدها زندانی سیاسی در این کشور، به حبس خانگی هفت ساله آنگ سان سوکی رهبر اپوزیسیون برمه نیز پایان داد.

زیستگاه کارن‌ها: شرق و جنوب برمه

گفت‌وگو با کارن‌ها بخشی از تلاش‌های دولت جدید برمه به قصد پایان دادن به انزوای بین‌المللی این کشور است. دولت‌های غربی پیش‌تر اعلام کرده بودند که پایان منازعه با شورشیان کارن می‌تواند موجب بهبود مناسبات خارجی برمه شود.

قوم کارن پیرو آیین مسیحیت است و جمعیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری آن عمدتا در شرق و جنوب برمه زندگی می‌کند. یک سوم جمعیت ۵۰ میلیون نفری برمه را اقلیت‌های قومی تشکیل می‌دهند و کارن‌ها بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها هستند.

رسانه‌های دولتی برمه از عفو عمومی  ۶۵۱ نفر از زندانیان قومی  نیزخبر داده‌اند. در رادیو تلویزیون دولتی برمه اعلام شده که این عده به منظور ادای سهم در مذاکرات مربوط به آینده سیاسی برمه آزاد می‌شوند. هنوز روشن نیست که چه تعداد از رقم عنوان شده را زندانیان سیاسی تشکیل می‌دهند.

دولت برمه پیش‌تر از عفو عمومی دست‌کم ۱۳ هزار نفر خبر داده بود، اما بعد معلوم شد که تنها دو هزار نفر از این افراد زندانی سیاسی بوده‌اند.

مذاکره با اقلیت‌های قومی و تلاش برای تحقق مطالبات آن‌ها، بخشی از اصلاحاتی است که دولت برمه برای گشایش فضای سیاسی این کشور وعده داده است. این دولت برای نخستین بار ظرف دو دهه گذشته نیز در نوامبر سال ۲۰۱۰ انتخابات پارلمانی برگزار کرد.

این انتخابات هر چند از سوی اپوزیسیون غیررقابتی نامیده  و بایکوت شد، اما کمک بزرگی به شروع اصلاحات و گشایش فضای سیاسی این کشور کرد.

میانمار تا سال ۱۹۸۹ با نام برمه شناخته می‌شد. در این سال، خونتای نظامی حاکم بر این کشور نام آن را به "اتحاد میانمار" تغییر داد. در اکتبر سال ۲۰۱۰ این اسم دوباره عوض شد و به نام رسمی "جمهوری اتحاد میانمار" تبدیل گردید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها