بارورسازی ابرها تأثیری نداشت

مدیر مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی با اشاره به طرح بارورسازی ابرها که در برخی مناطق کشور اجرا می شود، گفت: این طرح سال هاست که در یزد اجرا می‌شود اما به دلیل اینکه برای شرایط اقلیمی کشور ما کاربردی ندارد با وجود هزینه های بسیار، تأثیری نداشته است.
کد خبر: ۴۵۰۹۲۹

عباس رنجبر افزود: در حال حاضر در تمام دنیا نحوه برخورد با پدیده های جوی و اقلیمی از رویکرد مدیریت بحران به مدیریت ریسک تغییر کرده است اما در ایران به این موضوع توجه نمی شود و همواره پس از رخداد حادثه و بحران به فکر مدیریت می افتیم که در اغلب مواقع هم کاری از دستمان بر نمی آید.

وی با اشاره به احتمال وقوع خشکسالی در جنوب کشور در سال جاری گفت: این وضعیت از هم اکنون بایستی در تمام برنامه ریزی های کلان کشور مد نظر قرار گیرد.با توجه به اینکه برای مناطق شمالی و شمال غربی هم سازمان هواشناسی ترسالی خاصی پیش بینی نکرده است و بارش ها در حد نرمال است مسئولان نباید معضل دریاچه ارومیه را نادیده بگیرند.

به اعتقاد رنجبر، برنامه ریزی برای مدیریت ریسک پدیده های جوی نباید بر اساس طرح های تحقیقاتی صرف باشد بلکه باید این طرح ها قابلیت عملیاتی شدن داشته باشند.

مدیر مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی در خصوی طرح ایجاد ناپایداری مصنوعی که از سوی رییس سازمان محیط زیست چندی پیش برای رفع معضل آلودگی کلانشهرها در شرایط پایداری جوی مطرح شده است، گفت: این طرح نیز ممکن است از جنبه تحقیقاتی مفید باشد اما به نظر نمی رسد عملیاتی باشد و در هیچ کجای دنیا تا کنون چنین طرحی اجرا نشده است.

به گفته رنجبر، آلودگی هوا سه جزء اصلی دارد که شامل منبع انتشار، شرایط جوی و دریافت کننده هاست و بسیاری از کشور های دنیا با آن مواجه هستند اما در هیچ کشوری به غیر از ایران به جای سرمایه گزاری برای مقابله با عوامل انتشار به سرمایه گذاری برای تغییر شرایط جوی نمی پردازند.

مدیر مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی افزود: ساده ترین و عملیاتی ترین روش برای کاهش آلاینده ها مهار سورسها و منابع آلاینده است به ویژه در شرایط فعلی که سازمان هواشناسی از حدود یک هفته قبل توانایی اعلام وضعیت جوی را دارد حداقل می توان به صورت مقطعی منابع انتشار آلاینده ها را کنترل کرد که متآسفانه در کشور ما حتی این ساده ترین اتفاق هم نمی افتد.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها