jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۷۴۱   ۱۷ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۶

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با حضور در وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون)، به طور رسمی سند راهبرد دفاعی این کشور را منتشر کرد؛ راهبردی که برپایه آن ایالات متحده باید توانایی خود را برای پیروزی در یک جنگ حفظ کند و همزمان این ظرفیت را داشته باشد تا مانع رسیدن دشمن به اهداف خود در منازعه دوم شود. به گزارش مهر، این سند راهبردی از اهداف پیشین دفاعی آمریکا که برای دو جنگ همزمان، تعریف شده بود، فاصله گرفته است. این خط ‌مشی تازه همچنین از ارتش آمریکا می‌‌خواهد که موازنه قوا را به سمت آسیا ـ اقیانوس آرام سوق دهد و همزمان آمادگی خود را برای مقابله با تروریسم حفظ کند.

اوباما در پنتاگون درباره این سند راهبردی گفت: با این‌که نیروهای ما همچنان به نبرد در افغانستان ادامه می‌دهند، شدت و حدت این جنگ در حال کاهش است. در این سند که به تصویب کنگره و امضای اوباما رسیده، بر لزوم سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های سایبری تاکید شده است. آمریکا طبق این خط ‌مشی همچنین می‌تواند تا جایی که به امنیتش لطمه‌ای وارد نشود از زرادخانه هسته‌ای خود بکاهد.

از سوی دیگر، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو ضمن استقبال از این رویکرد جدید، اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن به سرمایه‌گذاری در ناتو ادامه می‌دهد چرا که این ائتلاف همواره نشان داده نیرویی در حال گسترش است. روزنامه مردم متعلق به حزب حاکم چین از راهبرد جدید نظامی دولت اوباما انتقاد کرد و نوشت: پکن باید برای مقابله با آمریکا آماده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر