jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۴۰۰   ۱۵ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۵

امروزه به جای گفت‌و‌گو با افرادی که کنارمان حضور دارند، ترجیح می‌دهیم با تلفن همراه پیامک بخوانیم یا بفرستیم

سایه تکنولوژی بر روابط اجتماعی

همه‌روزه میلیون‌ها نفر از گروه‌های سنی مختلف از اینترنت برای برقراری ارتباط با همدیگر استفاده می‌کنند و به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم اینترنت به شکل جدیدی از روابط اجتماعی انسان‌ها مبدل شده است. دوستان و خانواده‌ها می‌توانند از این طریق افکار، تصاویر و حتی فیلم‌های شخصی و مجموعه‌ای از اتفاقات روزمره را از طریق اینترنت با یکدیگر به اشتراک گذارند، اما به نظر شما شکل‌گیری موج جدید ارتباطات اجتماعی که برگرفته از زمینه‌ای است که به واسطه فناوری‌های نوین ارتباطی ایجاد شده است، می‌تواند موجب افزایش و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها شود؟

بررسی‌های اجتماعی انجام شده حاکی از آن است که همچنان ارتباط چهره به چهره افراد یا به عبارتی همان روابط اجتماعی افراد به شکل سنتی از تاثیرگذاری بیشتری در مقایسه با ارتباطات مجازی برخوردار است. شاید کودکان و نوجوانان امروز که به نوعی به ارتباطات آنلاین وابسته شده‌اند، در آینده با مشکلات اجتماعی مواجه خواهند شد که بیش از این زندگی اجتماعی آنها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در حقیقت می‌توان گفت نسل جدید رسانه‌های ارتباطی اجتماعی به نوعی ضداجتماعی تلقی می‌شوند. تصور کنید برای این که خانواده لحظاتی را در کنار هم سپری کنند تصمیم گرفته‌اید آخر هفته برای خوردن شام و چند ساعتی دور هم بودن به یک رستوران بروید. در حالی که در رستوران منتظر آماده شدن غذا نشسته‌اید کمی به اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد به جای این که افراد با یکدیگر در حال گفت‌وگو باشند هر کدام گوشی تلفن همراهشان را در دست گرفته‌اند و مشغول صحبت، ارسال پیام کوتاه یا خواندن پیام‌های کوتاه دریافتی یا در صورت دسترسی به اینترنت در حال بررسی نامه‌های صندوق پست الکترونیک خود هستند.

این روزها اغلب افراد به محض این که متوجه ارسال یک پیام کوتاه جدید به گوشی تلفن همراهشان می‌شوند بلافاصله و بی‌اختیار به سمت آن می‌روند و این همان چیزی است که بر روابط اجتماعی ما انسان‌ها سایه انداخته است. یعنی به جای این که با افرادی که در کنارمان حضور دارند گفت‌‌وگو کنیم ترجیح می‌دهیم با فردی که از راه دور با او در ارتباط هستیم در گفت‌وگو باشیم و آن به این معنی است که دوستان مجازی ما مهم‌تر از دوستان واقعی‌مان هستند.

جوانان امروزی سرعت و مهارت قابل توجهی در تایپ کردن متن مورد نظرشان دارند و شادی و خوشحالی آنها در به اشتراک‌گذاری افکار، عقاید و علاقه‌مندی‌هایشان در دنیای وب دوستانشان خلاصه می‌شود. غافل از این که یادگیری مهارت‌های اجتماعی مستلزم گذشت زمان و تمرین و ممارست است و هر چه افراد بیشتر در موقعیت‌های اجتماعی حضور داشته باشند مهارت بیشتری را کسب خواهند کرد و بهتر است جوانان و نوجوانان علاوه بر آموزش مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط اجتماعی به شکل مدرن و امروزی، روابط اجتماعی به شکل سنتی را نیز بیاموزند تا بتوانند زندگی موفق‌تری را تجربه کنند. اگرچه ارتباطات مبتنی بر وب هم در جایگاه خود می‌تواند سرگرم‌کننده و مفرح باشد و فرصتی را برای برقراری ارتباط با تعداد بیشتری از دوستان و اعضای خانواده فراهم کند، اما باید توجه داشت که نباید اجازه دهیم این شیوه جدید برای برقراری روابط اجتماعی مانع از ارتباط واقعی افراد با همدیگر شود.

گوش دادن به قصه‌هایی که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها تعریف می‌کنند و نشستن در کنار آنها و شنیدن خاطرات‌شان یا بودن در کنار کودکانی که دائم در حال جست‌وخیز هستند، چیزهایی نیستند که بتوان آنها را در دنیای ارتباطات مجازی تجربه کرد. پس بهتر است برای این که با چنین تجاربی در زندگی واقعی خود آشنا شوید قدری از دنیای ارتباطات مجازی فاصله گرفته و به دنیای ارتباطات واقعی نزدیک‌تر شوید. / AP

فرانک فراهانی‌جم / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر