jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۷۲۷   ۲۷ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: استفاده طولانی مدت از کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند سبب تشدید گودی کمر و ابتلا به کمر درد ‌شود.

سیداحمد رئیس‌السادات، در تشریح درد‌های ستون فقرات افزود: افزایش قوس کمر و افزایش قوز پشتی در ردیف اختلالات شایع ستون فقرات قرار می‌گیرند.

به گفته وی هرگونه افزایش یا کاهش در دامنه طبیعی قوس‌های ستون فقرات افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف سیستم عضله‌ای و اسکلتی می‌کند.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با بیان این‌که برعکس این مساله هم امکان‌پذیر است و افزایش یا کاهش قوس‌های طبیعی ستون فقرات، خود می‌تواند ناشی از ناهنجاری و آسیب در سایر بخش‌های ستون فقرات، لگن یا زانو شود، ادامه داد: هر استرسی که بر زنجیره بیومکانیکی بدن وارد شود باعث می‌شود تغییراتی در قسمت‌های دیگر به وجود آید به عنوان مثال افزایش قوز پشتی ممکن است گودی کمر را تشدید کند.

رئیس‌السادات در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار می‌تواند در بروز گودی کمر دخیل باشد، گفت: این مطلب از لحاظ علمی به‌طور کامل اثبات شده نیست ولی به‌طور کلی توصیه بر عدم استفاده مداوم از کفش‌های پاشنه بلند با ارتفاع بیش از 4 سانتی‌متر است./ فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر