jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۵۶۴۸   ۲۱ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

بخشی از نفیس‌ترین نقش برجسته‌های موجود در مجموعه ساسانی تنگ چوگان در شهرستان کازرون بر اثر اصابت پتک یا وسیله مشابه دیگری شکسته شده است.

بر اثر این آسیب‌دیدگی، گرز آویزان از اسب بهرام در دومین نقش برجسته در ضلع غربی تنگ چوگان به کلی شکسته شده و از بدنه کوه جدا شده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان در این‌باره به مهر گفت: وقوع چنین مشکلی گرچه در مجموعه باستانی تنگ چوگان بسیار نادر است، اما به دلیل شرایط نامطلوب حفاظتی کاملا بدیهی به نظر می‌رسید، زیرا حفاظت از نقوش برجسته تنگ چوگان با وجود ارزش فراوان تاریخی تا به امروز به صورت کاملا سنتی و فقط با سرکشی ماموران حفاظتی صورت می‌گرفته است.

محسن عباسپور افزود:‌ در تنگ چوگان 6 نقش برجسته نفیس و منحصر به فرد ساسانی وجود دارد که در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند در حالی که یکی از آنها به هیچ وجه حتی یک حفاظ ساده هم ندارد، یکی دیگر نیز تنها با یک فنس‌کشی محفوظ مانده و 4 نقش برجسته دیگر که در ضلع غربی تنگ چوگان واقع شده‌اند یک فنس‌کشی ساده دارند که هر انسانی به راحتی می‌تواند در طول شبانه‌روز از این فنس‌کشی عبور کند.

وی اظهار کرد: حال در نظر داشته باشید نیروهای حفاظتی تنگ چوگان بخواهند در چنین شرایطی و بدون نورپردازی مناسب در محل و بدون استفاده از تجهیزات الکترونیکی از این گنجینه‌ها حفاظت کنند و بدیهی است که ضریب امنیتی نقش برجسته‌ها در چنین شرایطی به شدت پایین آمده و راه را برای هرگونه سوءاستفاده‌ای باز می‌گذارد.

‌ تمام این موارد در حالی است که این گنجینه‌های باستانی بدون حتی یک دوربین مداربسته و بدون هیچ‌گونه کنترل الکترونیکی و تنها با اتکا به سرکشی‌های ماموران، کنترل می‌شده‌اند.

وی اظهار کرد: بر اثر این آسیب تقریبا تمامی گرز بهرام شکسته شده است، اما شخص یا اشخاصی که چنین آسیبی را وارد کرده‌اند به هر دلیلی قطعات شکسته شده را در محل رها کرده و رفته‌اند. به نظر می‌رسد نزدیک به 20 درصد از گرز به طور کلی از بین رفته باشد و در صورت استفاده از یک گروه مرمتی ماهر بتوان 80 درصد باقیمانده را در جای خود نصب کرد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان افزود: بدون شک ضربه به این نقش برجسته نفیس تاریخی، یک هشدار جدی به وضعیت حفاظتی این نقوش و سایر نقوش مشابه در سراسر ایران است زیرا چنین گنجینه‌های ارزشمندی، بزرگ‌ترین کتاب‌های مصور تاریخ ایران هستند و نمی‌توان به راحتی از کنار چنین آسیب‌هایی عبور کرد.

عباسپور تصریح کرد: در شهرستان کازرون که یکی از مناطق تاریخی حائز اهمیت بویژه در دوران ساسانیان است، نقش برجسته‌های مشابه دیگری نیز وجود دارد که وضعیت حفاظتی آنها به مراتب حتی نگران‌کننده‌تر از نقش برجسته‌های تنگ چوگان است. نقش برجسته بهرام در سرمشهد، نقش قندیل و نقش پریشو از جمله این نقوش پر ارزش تاریخی هستند که با وجود قرارگیری در نقاط کم‌تردد، حتی یک فنس‌کشی ساده را هم در اطراف خود ندیده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر