jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۷۸۳۵ ۰۷ آبان ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

سریال یک وجب خاک، مدتی است از شبکه 3 سیما پخش مجدد دارد و بهانه خوبی است برای بررسی آن پس از مدت زمانی که از پخش اولیه آن می‌گذرد.

ایده اصلی تیتراژ «یک وجب خاک» نکته بارز و درخشانی ندارد؛ تصاویری که از پشت قاب یک پنجره به نمایش در می‌آید و بنا به محتوای ترانه‌ای که روی آن خوانده می‌شود، تغییر می‌کند. تنها نکته‌ای که می‌توان درباره آن گفت تصاویر متفاوتی است که از مناظر طبیعی نشان می‌دهد که آن هم فقط درباره بخش‌های پایانی تیتراژ نمود دارد. البته پخش این تصاویر از مناطق خاصی پیروی نمی‌کند و صرفا تصاویر زیبایی از مناطق مختلف است؛ یک نخلستان ، یک گندمزار و... .

درباره عنوان‌بندی سریال باید گفت، اکثر قریب به اتفاق آثار فارسانی، با یک فونت کار شده‌اند و این که تا چه حد می‌توان این مساله را به پای امضای او برای این تیتراژها گذاشت جای بحث دارد. اگر چنین بوده باشد، باید گفت انتخاب مناسبی برای یک نشانه تکرارشونده نیست. فونتی که برای عنوان‌‌بندی استفاده می‌شود، جزو عناصر اصلی است که در جهت‌دهی و سیر حسی تیتراژ نقش مهمی ایفا می‌کند و به همین دلیل نمی‌توان آن را تبدیل به عنصری ثابت کرد، بلکه بیشتر امری پویاست که با توجه به شرایط و فضای کاری سریال تغییر می‌کند، ضمن این که اتفاقا آثار فارسانی، از نظر تکنیکی و ساختاری شباهت بسیار زیادی به هم دارند و می‌توان گفت احتیاج به چنین تکراری نیست.

موسیقی تیتراژ هم از نکات قابل بحث در این سریال است. مدتی صدای اخشابی در تلویزیون، خصوصا در تیتراژ سریال‌ها جزء عناصر اصلی بود، تا حدی که در اجراهای زنده نیز آهنگ تیتراژهای همین سریال‌ها را اجرا می‌کرد. همه اینها می‌تواند نکات مثبتی برای اخشابی و آهنگسازانش باشد، اما مساله از جایی قابل نقد است که این اجراها و آهنگ‌ها هیچ تفاوت خاصی با هم ندارند. بسیاری از خوانندگان، سبک شخصی خود را دارند، اما تفاوت بسیاری است میان سبک ثابت یک خواننده با این که تفاوت محسوس هر آهنگش با دیگری، تنها عوض شدن ترانه آن باشد. در آخر باید گفت اجرای نسبتا خوب تیتراژ از لحاظ تکنیکی، تا حدودی ضعف ایده و تکراری بودن عنوان‌بندی را جبران کرده است، اما مساله موسیقی و ناهماهنگی کلی ژانر تیتراژ با کل سریال از نقاط ضعف اصلی آن محسوب می‌شود.

حمیدرضا رفعت‌نژاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر