jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۴۳۳۳۳۸   ۱۶ مهر ۱۳۹۰  |  ۱۵:۲۵

روزهای پرکار کمیسیونهای مجلس

هنگامی که وزرا وقت نمایندگان را می‌گیرند

بررسی سوالات نمایندگان از وزرا وقت زیادی از کمیسیون های تخصصی مجلس را گرفته به طوری که برخی از کمیسیون ها در طول هفته مجبورند وقت زیادی را برای این موضوع اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین، مطابق آیین نامه داخلی مجلس،  هنگامی که نمایندگان از عملکرد وزرا در حوزه انتخابیه و یا در سطح ملی سوال داشته باشند و در این زمینه از وزیر توضیح بخواهند، سوالات را طبق آیین نامه تحویل هیات رئیسه مجلس داده و هیات رئیسه نیز آن را به کمیسیون مربوطه محول می کند.

کمیسیون های تخصصی مجلس نیز بررسی این سوالات را در دستور کار خود قرار می دهند و در طول هفته از وزرا برای پاسخ به این سوالات دعوت می کنند.

حجم سوالات نمایندگان از وزرا به قدری زیاد است که بیشتر وقت کمیسیون ها صرف رسیدگی به این سوالات می شود.

بعنوان مثال کمیسیون شوراها و امور داخلی همه وقت جلسه بعدازظهر سه شنبه خود را به بررسی سوالات نمایندگان از مصطفی محمدنجار وزیر کشور اختصاص داده است.

قرار است در این جلسه 17 سوال 17 نماینده از سوی نجار پاسخ داده شود.

همچنین کل وقت جلسه بعدازظهر کمیسیون کشاورزی مجلس به بررسی سوالات نمایندگان از مجید نامجو وزیر نیرو اختصاص یافته است.
وی قرار است با حضور در این کمیسیون به 15 سوال 10 نماینده پاسخ دهد.

اختصاص همه وقت جلسه صبح روز دوشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس به بررسی سوالات نمایندگان از مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و سوالات نمایندگان از سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد از دیگر این نمونه هاست.

غضنفری به چهار سوال چهار نماینده پاسخ می دهد اما حسینی به چهار سوال 11 نماینده پاسخ خواهد داد.

البته این نمونه ها مختص هفته جاری نیست و با مشاهده دستور کار کمیسیونها، این موارد را می توان هر هفته کاری کمیسیونها مشاهده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر