jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۸۹۴۰ ۰۶ مرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

سرانجام پس از بلاتکلیفی چند ماهه وزارت نفت، احمدی‌نژاد روز گذشته سردار رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء را برای تصدی وزارت نفت به مجلس پیشنهاد کرد تا طی 10 روز آینده از نمایندگان رای اعتماد کسب کند. رستم قاسمی از دی‌ماه سال 86 به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در بسیاری از پروژه‌های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی حضور داشت و این قرارگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران داخلی صنعت نفت شناخته شده که در حال حاضر عمده‌ترین پروژه‌های نفتی در پارس جنوبی را در دست اجرا دارد.

قاسمی که به دلیل اجرای پروژه‌های نفتی توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء شناخت نسبتا خوبی از نفت دارد، مهم‌ترین برنامه پیشنهادی خود به مجلس را حفظ و تولید صیانتی نفت و بهره‌برداری بیشتر از میادین مشترک نفت و گاز تعریف کرده که در حال حاضر از اصلی‌ترین چالش‌های صنعت نفت به شمار می‌رود.در حال حاضر قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در طرح‌های توسعه‌ای فازهای 15، 16، 22، 23 و 24 میدان مشترک ایران و قطر در پارس جنوبی فعالیت دارد و 2 فاز مهم 15 و 16 اجرا شده توسط قرارگاه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد. مواضع و اظهارنظرهای اولیه نمایندگان مجلس حاکی از ارزیابی مثبت نمایندگان از معرفی قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت است که پیش از آن، برخی از آنها، ناخرسندی خود را از احتمال معرفی محمد علی آبادی سرپرست این وزارتخانه به عنوان وزیر عنوان کرده بودند. با این حال یک علامت سوال مهم در این میان وجود دارد و آن موضوع تحریم قاسمی از سوی اتحادیه اروپا و آمریکاست. دولت آمریکا در راستای سیاست‌های خصمانه خود نسبت به جمهوری اسلامی تاکنون در چند مرحله چندین نفر از مدیران و مقامات نظامی و غیرنظامی ایران را تحریم کرده است که در همین راستا بهار سال گذشته رستم قاسمی را نیز به لیست خود اضافه کرد. اتحادیه اروپا نیز رفتار مشابهی را اتخاذ کرده است. اما رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که نام قاسمی پس از انتخاب به عنوان وزیر نفت از لیست تحریم‌شوندگان حذف می‌شود. رستم قاسمی سابقه نمایندگی دوره سوم مردم بوشهر در مجلس را نیز در کارنامه خود دارد.

زیبا اسماعیلی / گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر