jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۱۷۷۲۸   ۰۳ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۹:۱۰

110 میلیون مین زمینی وجود دارد

ساخت خودرویی برای شکار مین‌ها

در پی نگرانی رو به افزایش دولت های جهان در مورد مین‌های کاشته شده فعال که یادگار دوره جنگ های پیشین هستند، بنیاد سوئیسی «دیگر» (DIGGER DTR) دست به ساخت یک خودروی روباتیک زده که با استفاده از کوبش ‌های زنجیره‌ای، مین های زمینی را منفجر می‌کند.

به گزارش ایسنا ، بنا بر گزارشات سازمان یونیسف، در حال حاضر حدود 110 میلیون مین زمینی در خاک بسیاری از کشورها وجود دارد که از جنگ های 50 سال پیش به جا مانده‌اند.

با وجود تلاش‌های شرکت های دیگر برای مکانیابی و زدودن این مینها، مسأله‌ای که تاکنون حل نشده طولانی و پرزحمت بودن این فرآیند است. شرکت دیگر به جای صرف وقت برای مکان یابی دقیق و خنثی کردن این دستگاه ها، به سادگی با استفاده از دستگاه دی-3 خود آنها را کوبیده و منفجر می‌کند.

این دستگاه کنترل از راه دور از قابلیت به کار انداختن مین با استفاده از کوبش زنجیره‌ای یا مانند شخم زن تا عمق 25 سانتی‌متری برخوردار است.با جایگزینی ابزارهای دیگری مانند بیل یا چنگک می‌توان از این دستگاه برای کاربری‌های دیگری مانند پاکسازی گیاهان یا زباله استفاده کرد.

بدنه این دستگاه کاملا از صفحه استیل بوده و از یک شاسی V شکل برای منحرف کردن نیروی انفجار از دو سوی آن برخوردار است.این خودرو می‌تواند مین های ناحیه‌ای به وسعت 1000 متر مربع را پاکسازی کند.

عاملان این خودرو می‌توانند آن را از فاصله حداکثر 500 متری نیز کنترل کنند، گرچه فاصله 50 تا 300 متری توصیه شده است. همچنین یک سپر قابل حمل انفجار نیز برای کاربر وجود دارد که وی را از قطعات پرتابی محافظت می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها