jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۶۳۳۵ ۲۷ تير ۱۳۹۰  |  ۱۸:۴۵

شهر تاریخی «سیرن» در لیبی به دلیل درگیری‌های نظامی در آستانه نابودی کامل قرار دارد.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که در تاریخ 11 آوریل دکتر ایرینا بوکووا دبیرکل سازمان یونسکو در پیامی خواستار توقف درگیریهای نظامی در محوطه‌های تاریخی لیبی شده و از طرفین درگیری خواست با احترام به کنوانسیون حفاظت ازمیراث فرهنگی در زمان درگیریهای نظامی، نیروهای خود را از محوطه‌های تاریخی این کشور دور نگه داشته و منابع خبری نیز خبر داده‌اند که نیروهای سرهنگ قذافی از آثار تاریخی این کشور به عنوان انبار اسلحه استفاده می‌کنند، کارشناسان شرایط شهر تاریخی «سیرن» را بحرانی اعلام کرده‌اند.

شهر تاریخی «سیرن»، یکی از غنی‌ترین و زیباترین شهرهای تاریخی جهان است که بقایای آن در سال 1981 میلادی کشف شد. این شهر که حدود 2400 سال پیش بنا نهاده شده، شهری زیباست که آثاری را از سه تمدن مصر باستان، رم باستان و یونان باستان در خود جا داده و در روزهای اخیر اخبار زیادی از غارت آن به گوش رسیده که این شهر را در آستانه نابودی کامل قرار داده است.

سیرن در سالهای دور یکی از زیباترین شهرهای جهان باستان بوده و نقش زیادی در اعتلای فرهنگی جهان و توسعه فرهنگ شهرنشینی داشته است. هرچند در سال 365 پس از میلاد مسیح (ع) به دلیل وقوع زلزله‌ای سهمگین به شدت آسیب دید، ولی دوباره رونق خود را بازیافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر